سه‌شنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۱
یک ریال هم برای پژوهش در صنعت چاپ هزینه نشده است

رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران با انتقاد از اینکه در ۴۰ سال گذشته حتی یک ریال در حوزه پژوهش صنعت چاپ هزینه نشده است، گفت: کاملا از پژوهش در این حوزه غفلت کرده‌ایم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خراسان رضوی ، محمد بیطرفان شب گذشته همزمان با هفته پژوهش و در آیین بیست و یکمین بزرگداشت و تجلیل از پیشکسوتان و فعالان عرصه صنعت چاپ خراسان رضوی که با حضور معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از فعالان حوزه چاپ خراسان‌ رضوی برگزار شد، با اعلام این مطلب، اضافه کرد: اگر به جامعه علمی، نخبگان و دانشگاهیان اعتماد کنیم، قطعا تا قبل از پایان دولت سیزدهم شاهد شکوفایی علمی و پژوهشی در صنعت چاپ خواهیم بود.
 
وی با اشاره به اینکه علم در کشور ما همواره در مظلومیت به سر برده است، گفت: یکی از حلقه‌های مفقوده صنعت چاپ، پژوهش است.
 
رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران با اعلام اینکه صنعت چاپ سومین صنعت تکنولوژیک دنیاست، گفت: کاملا از پژوهش در این حوزه غفلت کرده‌ایم و یکی از عوامل وابستگی به خارج نیز همین غفلت بوده است.
 
وابستگی ۸۰ درصدی صنعت چاپ به خارج از کشور
بیطرفان با اشاره به وابستگی ۸۰ درصدی صنعت چاپ به خارج از کشور، گفت: هر چند زود است که از خودکفایی در صنعت چاپ صحبت کنیم اما می‌توانیم در این صنعت خوداتکایی داشته باشیم. بر این اساس باید میان صنعت و دانشگاه ارتباط ایجاد کنیم و از دولت سیزدهم انتظار داریم متفاوت از دوره‌های گذشته به بخش صنعت چاپ توجه کند.
 
وی با بیان اینکه صنعت چاپ در دوره‌ای تک محصولی، انسان‌محور و سنتی و تنها بخش فرهنگی آن پررنگ بود، ادامه داد:  یعنی اکثر آنچه صنعت چاپ آن را ارائه می‌کرد، فرهنگی بود و حوزه بسته‌بندی، پژوهشی، صنعتی و... چندان نقشی در آن نداشت، با وجود اینکه امروز نیز جنبه فرهنگی و خدمات چاپ از افتخارات این صنعت است اما اگر بخواهیم صرفا در خصوص جنبه‌های فرهنگی و محصولات فرهنگی صنعت چاپ برنامه‌ریزی کنیم، مثل این است که بخواهیم بار یک کشتی چند تنی را با پیک موتوری جابه‌جا کنیم.
 
نشر در صنعت چاپ یک حاشیه است
رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران با تأکید بر اینکه چاپ یک صنعت راهبردی و استراتژیک است، بیان کرد: خلق ارزش افزوده‌ای که توسط صنعت چاپ ایجاد می‌شود، کم نظیر است. هر صادراتی که صورت می‌گیرد، با بسته‌بندی که توسط صنعت چاپ انجام شده، هویت‌دار می‌شود و این چاپ است که به صادرات کالا ارزش داده و موجب درآمدزایی چندبرابری آن می‌شود.
 
وی افزود: صنعت چاپ در حوزه‌هایی حیاتی مانند بهداشت و درمان، کشاورزی، صادرات غیرنفتی و... نیز بسیار تاثیرگذار است؛ لذا این صنعت رو به افول نیست بلکه یک حرفه پویاست و هر روز نیازهای بشر را یک به یک پاسخ می‌دهد.
 
بیطرفان با بیان اینکه نشر در صنعت چاپ یک حاشیه است، گفت: نقش صنعت چاپ در تولید ناخالص ملی حائز اهمیت است. اشتغال‌زایی از دیگر فواید این صنعت است و اگر بخواهیم تولید و اشتغال توسعه یابد، باید نگاه استراتژیک به صنعت چاپ داشته باشیم.
 
راهبری با محدودیت اطلاعات امکان‌پذیر نیست
این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه دولت باید صنعت چاپ را به عنوان یک صنعت استراتژیک به رسمیت بشناسند، یادآور شد: یک دغدغه صنعت چاپ این است که کار کارشناسی در این حوزه انجام شود؛ همچنین محدودیت اطلاعات و آمار از دیگر مشکلات ماست. ۴۰ سال است در این حوزه اطلاعات آمار محدودی داشته‌ایم. راهبری با محدودیت اطلاعات امکان‌پذیر نیست و مطالبه صنعت چاپ نیز همین است چراکه مدیریت بدون اطلاعات و آمار معنا ندارد و به چنین مدیریتی نمی‌شود، اعتماد کرد.
 
رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران همچنین با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی استراتژیک از دیگر ملزومات صنعت چاپ است، گفت: در تدوین برنامه هفتم توسعه یکی از اصولی‌ترین بخش‌هایی که نادیده گرفته شده است، صنعت چاپ است؛ مطالبه ما این است که بخشی از برنامه هفتم توسعه به توسعه صنعت چاپ اختصاص یابد.
 
بیطرفان یادآور شد: بودجه دفتر امور چاپ در حد مالیات پرداختی یک چاپخانه بزرگ است؛ این در حالی است که این صنعت در سال ده‌ها و صدها میلیارد تومان مالیات می‌پردازد اما بودجه اختصاص یافته به این صنعت در حد یک واحد چاپ است.
 
چاپ خراسان رضوی نیازمند ماشین‌آلات جدید است
در این مراسم همچنین علی مغانی، رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان رضوی گفت: بیش از ۸۰ درصد صنایع چاپ مشهد در شهرک صنعتی توس و شهرک چاپ و نشر مستقر شده‌ است؛ لذا ساختمان جدید نیز ماشین‌آلات جدید می‌طلبد. البته با این شرایط افزیش قیمت‌ها نمی‌شود برای خرید ماشین‌آلات با وام بازپرداخت پنجساله اقدام کرد. به همین جهت درخواست شده تا تدبیری اندیشیده شود و بازپرداخت این وام ۱۰ ساله باشد. همچنین لازم است مالیات مربوط به این صنعت به صورت عادلانه اخذ شود.
 
وی با تأکید بر اینکه صنعت چاپ خراسان رضوی در حال بازسازی اساسی و بنیادی است، ادامه داد: خراسان رضوی بیش از ۷۰۰ واحد چاپ و بسته‌بندی و صنایع وابسته را تحت پوشش دارد که از این تعداد ۳۸۶ واحد چاپ است.مغانی با بیان اینکه اتحادیه چاپ و بسته‌بندی خراسان رضوی تنها اتحادیه‌ای است که به صورت استانی اداره می‌شود، افزود: در حال حاضر ۲۱ شهرستان استان خراسان رضوی زیر نظر اتحادیه چاپ قرار دارد.
 
رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان رضوی همچنین گفت: صنایع وابسته هم در بخش صنایع سلولزی مانند دستمال کاغذی، دفترچه، ضایعات، مقوا سازی و... زیر مجموعه و زیر نظر اتحادیه صنعت چاپ است.
 
مدیریت صنعت چاپ از وزارت ارشاد به وزارت صمت منتقل نمی‌شود
وی با اعلام اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کماکان همگام با صنعت چاپ است، گفت: سعی ما بر این است مشکلات صنعت چاپ را برطرف کنیم.
 
مغانی ادامه داد: در سال‌های اخیر نظر متولیان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر این بوده که بخش سخت‌افزاری صنعت چاپ به وزارت صنعت، معدن و تجارت منتقل شود و بخش نظارتی آن زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد اما رویکرد مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این نیست که مدیریت صنعت چاپ کشور از این وزارتخانه به وزارت صمت منتقل شود و استدلال درست هم همین است.
 
رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان رضوی یادآور شد: در موضوع اعتبارات نیز با قولی که معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داد، با پیگیری که با سایر دستگاه‌ها انجام خواهند داد، این مشکلات مرتفع خواهد شد. همچنین امید است در حوزه ساخت‌وساز در شهرک صنعتی توس اقدامات لازم برای توسعه این صنعت صورت گیرد.

 
در آیین بیست و یکمین بزرگداشت و تجلیل از پیشکسوتان و فعالان عرصه صنعت چاپ خراسان رضوی با حضور یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از  فعالان این حوزه تقدیر شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها