پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۲:۵۰
برگزیدگان دور نخست جایزه شعر «شاملو» معرفی شدند

برگزیدگان دور نخست از هفتمین دوره جایزه شعر «شاملو» در بیانیه‌ای از سوی ه‍یأت داوران و دو بخش «مدایح بی‌صله» و «هوای تازه» و اسامی راه‌یافتگان به دور دوم داوری این دوره از جایزه معرفی شدند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)؛ به نقل از دبیرخانه هفتمین دوره‌‌ی جایزه‌ی شعر شاملو، «هیأت داوران مرحله‌ اول هفتمین دوره‌ جایزه‌ «شعر احمد شاملو» ضمن سپاسگزاری از همراهی و استقبال شایان توجه شاعران و  ناشران گرامی شعر به اطلاع می‌رساند امسال از میان آثاری که برای شرکت در جایزه‌ شعر شاملو ارسال شد، ۲۰۲ عنوان واجد شرایط شرکت در این دوره‌ جایزه بود. داوران از اوایل خرداد تا آخرین هفته‌ شهریورماه، یکایک مجموعه‌ها را بر مبنای دانش نظری خود و نیز با بذل توجه به معیارهای از پیش تعیین‌شده‌ جایزه‌ شعر شاملو بررسی کردند. احمد شاملو به سال ۱۳۴۳ در گفت‌وگویی با مجله‌ اندیشه و هنر گفته بود: «نمی‌توانم تصور کنم که شعر اثر مستقیم زندگی نباشد یا چیزی باشد جدا از ضربه‌های زندگی. فکر می‌کنم شعر اصلاً صدای آن ضربه‌هاست.» از میان معیارهایی که داوران مرحله‌ نخست این دوره‌ جایزه‌ شاملو بیشتر مورد توجه قرار داده‌اند نیز می‌توان به «نسبت داشتن شعر با تجربه‌ زیسته‌ شاعر و انتقال تجربه در شعر با تبدیل درک فردی به شعور عام، پیوند داشتن شعر شاعر با زندگی، با فرهنگ و با جامعه و زمانه‌اش، اهمیت روابط و آرمان‌های انسانی در عین شعارزده و تصنعی نبودن، برخورداری از منطق شاعرانه، داشتن ذهنیت شاعرانه و در عین حال تجرید و انتزاع صرف و در خدمت فرم نبودن» اشاره کرد.

همچون دوره‌ پیش، دبیرخانه جایزه و داوران مرحله‌ اول در نظر داشته‌اند تا در دو حوزه‌ مدایح بی‌صله و هوای تازه نیز منتخبینی را به علاقه‌مندان شعر و ادبیات معرفی کنند. «مدایح بی‌صله» برای قدردانی از شاعرانی که به‌رغم سال‌ها استمرار در کار شاعری و کیفیّت قابل ‌ملاحظه شعرشان چنان که باید به جامعه معرفی نشده‌اند و «هوای تازه» برای معرفی شاعرانی نوپا که انتظار می‌رود شعرشان در آینده از ظرفیت‌های بیشتری برخوردار شود. مطابق رسم تازه‌نهاده، شاعران این دو حوزه در مرحله‌ نخست انتخاب و معرفی می‌شوند و در مراسم پایانی جوایزی به ایشان اهدا خواهد شد.

منتخبین حوزه «مدایح بی‌صله»:
«به سایه»، هرمز علی‌پور، انتشارات کتاب هرمز.
«فرودگاه آه»، فرامرز سدهی، نشر سیب سرخ.
منتخبین حوزه‌ «هوای تازه»:
«دیکتاتوری در سطرهای ابری»، زینب فرجی، نشر سیب سرخ.
«نهنگ حوض»، خالد عظیمی، انتشارات ایهام.

با توجه به معیارهای گفته‌شده و پس از بحث و تبادل نظر میان داوران، دوازده اثر به اتفاق آرا برای شرکت در مرحله‌ دوم هفتمین دوره‌ جایزه‌ شعر شاملو انتخاب شد. هیأت داوران اسامی کتاب‌های راه‌یافته به دور دوم را به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر اعلام می‌کند:
«آمبرولا؛ خواهر گل‌های جهان»، نرگس برهمند، انتشارات نگاه.
«آن»، آرش خوشبخت، انتشارات فصل پنجم.
«اکسپرسیونیسم غمگین»، دیار مردان‌بگی، نشر مایا.
«جادونامه‌ آنتالوس»، پریماه اعوانی، نشر افراز.
«چشم‌های تو روشن بود»، یاور مهدی‌پور، انتشارات مروارید.
«حراج حلاج»، محمد اسدی، انتشارات فصل پنجم.
«شیهه»، میثم متاجی، انتشارات مهر و دل.
«قهوه قجری در پاریس»، فرامرز احمری، انتشارات ایهام.
«کوچه‌ی دلفین‌ها»، مجیب مهرداد، انتشارات مهر و دل.
«مرا از حروف نامم نجات بده»، شهرام رستمی، نشر سیب سرخ.
«مرگ در صفحه‌ای سفید»، بهرام معصومی، نشر چلچله.
«یاقوت‌های کبود»، منصور مرید، نشر خوزان.
داوران مرحله‌ اول هفتمین دوره‌ «جایزه‌ شعر شاملو»
رزا جمالی ـ علیرضا حسنی ـ عبدالعلی عظیمی
۱ مهر ۱۴۰۰ 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها