یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۳
واکاوی عادت‌های درونی/ کدام عادت برنده می‌شود؟

این کتاب، در کنار ایده تخیلی‌ای که خواننده را به پیگیری داستان وا می‌دارد، به دنبال انتقال مفاهیم آموزشی، نه به شکل صریح بلکه در لفافه سخن است. در کتاب «محاکمه عادتها» بدن فردی ۵۰ ساله به نام اورهان علیه مغز وی به اتهام ناموفق بودن در زندگی شکایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در کتاب «محاکمه عادت‌ها» بدن فردی ۵۰ ساله به نام اورهان علیه مغز وی به اتهام ناموفق بودن در زندگی شکایت می‌کند. دادگاهی در جزیره خیالی برینلند با حضور دوازده نفر هیئت منصفه از نقاط مختلف و عادات مختلف برگزار می‌شود و هیئت منصفه باید رای بر گنه کار یا نبودن مغز بدهند. در نهایت عادت برنده مغز رأی امید برای وی به ارمغان می‌آورد.

با یک جستجوی ساده در اینترنت به بیش از دویست کتاب در زمینه عادت به زبان انگلیسی دسترسی خواهید یافت که فقط تعداد کمی از آنها در ایران ترجمه شده و به چاپ رسیده است. از مهمترین آنها می‌توان به کتاب «قدرت عادت» نوشته چارلز دوهیگ و عادت‌های اتمی نوشته جیمز کلیر اشاره کرد. اما در میان این کتاب‌ها ردپایی از یک رمان بلند دیده نمی‌شود. حال آنکه قشر عظیمی از خوانندگان کتاب در ایران و نیز در سراسر دنیا به مطالعه مطالب داستان گونه علاقه‌مندند.

این تفکر خمیر مایه اولین اثری است که این گونه تالیف شده است. نویسنده در مقدمه کتاب بیان کرده که از تجارب دیگران و مفاهیم سایر نویسندگان برای این کتاب استفاده شده است. همچنین تلاش شده تا موازین حقوقی کشورها را در خصوص نحوه برگزاری دادگاه‌های هیئت منصفه رعایت شود اما نویسنده از ریزشدن در مباحث حقوقی به دلیل اجتناب از کسل‌کردن مخاطب دوری کرده است.
 
این کتاب، در کنار ایده تخیلی‌ای که خواننده را به پیگیری داستان وا می‌دارد، به دنبال انتقال مفاهیم آموزشی، نه به شکل صریح بلکه در لفافه سخن است. نویسنده در این مسیر آنقدر پیش رفته که نه از محور اصلی داستان دور بیافتد و نه آن قدر بی اعتنا بوده که خواننده در پایان کتاب با دست خالی آن را ببندد و هدف مولف این بوده که خواننده در پایان کتاب بتواند عادت را تعریف کند و روش شکل گیری آن را بداند. طبیعتا در صورت نیاز به اطلاعات بیشار می‌تواند به کتاب‌های تخصصی در این حوزه مراجعه کند.
 
چالش پایانی کتاب نیز با هدف ارتباط دو سویه و درگیر کردن ذهن خواننده در راستای واکاوی عادت‌های درونی خودش طراحی شده است. در انتهای کتاب خواننده متوجه خواهد شد که نفر دوازدهم هیئت منصفه است و او این حق را ندارد که کتاب را به قفسه کتابخانه برگرداند و نسبت به آن بی تفاوت باشد. باید بنویسد. باید فکر کند. باید سر در عادت‌های درونی خود کند و آنها را شخم بزند. باید عادت‌های برتر خود را بازنگری و بررسی کند. داستان بسته نشده و پرونده اورهان که از ترکیه برای محاکمه خودخواسته رفته همچنان باز است. خواننده باید در جایگاه یک عضو هیئت منصفه به صدور رای بپردازد و این دیگر داستان تخیلی نیست و یک واقعیت است. از او خواسته شده که عادت‌های برنده خود را معرفی کند و راه‌های شناسایی آن را به دیگران نیز آموزش دهد.

کتاب «محاکمه عادت‌ها» نوشته علی خاکزادی با شمارگان هزار نسخه در 504 صفحه به بهای 88‌هزار تومان از سوی انتشارات کتاب نوک مدادی منتشر شده است.
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها