سه‌شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۰
لیسون: ایفلا صدای کتابداران و حامی توسعه کتابخانه‌های ایران است

«باربارا لیسون» رئیس فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و موسسات کتابداری مستقل (ایفلا) در همایش ملی «کارکردهای اجتماعی کتابخانه‌های عمومی» گفت: ایفلا صدای حرفه کتابخانه و اطلاع‌رسانی در جهان و به‌عنوان صدای کتابداران ایرانی، حامی توسعه حوزه کتابخانه‌های ایران است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خوزستان، «باربارا لیسون» رئیس فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و موسسات کتابداری مستقل (ایفلا) و نظام کتابخانه‌های عمومی برمن آلمان امروز سه‌شنبه ۲۵ آذرماه در همایش ملی «کارکردهای اجتماعی کتابخانه‌های عمومی» که با همکاری انجمن ارتقای علمی کتابخانه‌های عمومی ایران، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و به‌میزبانی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی خوزستان همزمان آغاز به کار کرده است، با بیان این مطلب، گفت: علاقه‌مند بودم این  کنفرانس در زمان عادی و در شرایط مطلوبی  به‌صورت حضوری برگزار می‌شد که بتوانیم با هم ملاقات کرده و ارتباط برقرار کنیم، اما متاسفانه به‌علت ویروس کرونا این کنفرانس همانند دیگر کنفرانس‌ها، الکترونیکی برگزار می‌شود؛ ولی به‌جرات می‌توان برجسته‌ترین کار حرفه‌ای امسال انجمن کتابخانه‌ها را برگزاری این کنفرانس دانست.

وی عنوان «قطار مجازی» را که برگزارکنندگان این همایش برای توصیف کنفرانس  به‌کار بردند، زیباترین مفهومِ  مرتبط با موضوع دانست و بیان کرد: عنوان قطار مجازی  و مفهومی که برگزارکنندگان طراحی کرده‌اند، این است که قطار در امتداد شهرها حرکت کرده و تجربه کتابداران را جمع می‌کند و آن‌ها را به کنفرانس می‌آورد؛ با 20 برنامه فرعی بهترین عملکرد کتابداری ایران را نشان می‌دهد که در نوع خود حرکت برجسته‌ای است.   

رئیس نظام کتابخانه‌های عمومی برمن آلمان، موضوع اصلی کنفرانس کارکردهای اجتماعی کتابخانه‌های عمومی را بسیار جذاب برشمرد و گفت: خوشحالم که این موضوع را انتخاب کرده‌اید. با اینکه یک کتابدار عمومی هستم، اما  همیشه تمرکز کار خود را بر تاثیرات اجتماعی کتابخانه‌ها گذاشته‌ام و نه‌تنها به‌عنوان رییس منتخب  ایفلا بلکه 30 سال است که نماینده هر کتابخانه‌ی عمومی در جهان  فارغ از نوع، مکان و میزان غنی بودن کتابخانه هستم و معتقدم کتابخانه‌های عمومی یکی از پایه‌های اصلی پیشرفت موفق جوامع مدنی هستند.

وی ضمن رساندن سلام همکار عالیرتبه خود، «کریستین مکنزی» کتابدار مستقر در استرالیا به ایرانیان، اضافه کرد: ایفلا به‌عنوان صدای جهانی کتابخانه‌ها همواره تلاش می‌کند تا در مسیر کتابخانه‌ها پیشقدم شده  و مشعل کتابخانه‌ها را به‌سوی آینده روشن کند.

باربارا لیسون با بیان اینکه بیش از نیمی از عمرش را در حرفه کتابداری مشغول  و در چند نوع کتابخانه در سمت‌های مختلف فعالیت کرده است، عنوان کرد: بیشتر از 28 سال است که مدیر کتابخانه‌های عمومی برمن در شمال آلمان هستم و همیشه دغدغه‌ام این بوده است که به نیم میلیون نفر از ساکنین شهرم، یکی از بهترین سیستم‌های کتابخانه‌های عمومی ملی در آلمان را ارائه دهم. خوشحالم که به‌همراه تیم کتابخانه‌ام در رسیدن به اهدافمان موفق بوده‌ایم و وظیفه شخصی خودم می‌دانم که فعالیت‌های حرفه‌ای خود را محدود به کارهای روزمره در کتابخانه برمن نکنم و بگویم که فعال بودن در زمینه سیاست کتابخانه یکی دیگر از علاقه‌مندی‌های  بزرگ من است. این موضوع تاثیرات مثبت اجتماعی کتابخانه‌ها را در خود جای داده است که باید به سیاستمداران و تصمیم گیرندگان اجرایی با شور و شوق ارائه شود.

وی گفت: باید کتابخانه‌ها و خدمات عالی برای جامعه در سپهر سیاستی قرار داده شده و تلاش شود کتابداران در دستور کار سیاسی قرار گیرند. به همین علت خود را متعهد کرده‌ا‌م که به‌عنوان یک فعال، حمایت از کتابخانه را در انجمن‌های کتابخانه‌ای در سطح ملی، اروپایی و بین‌المللی قرار دهم که این هدف من را به سمت هئیت مدیره و ریاست در انجمن کتابخانه‌های آلمان سوق داد.

یادآوری می‌شود، همایش ملی کارکردهای اجتماعی کتابخانه‌های عمومی با همکاری انجمن ارتقای علمی کتابخانه‌های عمومی ایران، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و به‌میزبانی نهاد کتابخانه‌های عمومی خوزستان همزمان با هفته پژوهش در 25 و 26 آذرماه به‌صورت برخط و مجازی برگزار می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط