دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۵
لغو مصوبه تغییر نام خیابان عطار نیشابوری به سبزوار در تهران

شورای اسلامی شهر تهران پس از مخالفت فرمانداری با تغییر نام «خیابان عطار نیشابوری» در منطقه ۲۲ شهرداری تهران به «خیابان سبزوار»، از این مصوبه خود کوتاه آمد و آن را لغو کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خراسان رضوی به نقل از معاونت ارتباطات و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر تهران، در دویست و پنجاهمین جلسه شورای شهر تهران که روز گذشته برگزار شد، نامه فرماندار تهران در خصوص اعتراض هیات تطبیق به مصوبه نامگذاری و تغییر نام معابر عمومی شهر تهران بررسی شد.

بر پایه همین گزارش، فرماندار تهران به سه بند مصوبه پنج آبان شورا اعتراض کرده بود که اعضای شورا با رای خود بر تصمیم شورا درباره دو بند پافشاری کردند و با تغییر در یک بند موافقت کردند.

در جریان بررسی نامه فرماندار تهران در خصوص اعتراض هیات تطبیق به مصوبات شورا که روز گذشته در صحن بررسی شد، محمدجواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران گفت: اعتراض هیات تطبیق به سه بند از مصوبه پنجم آبان شورای شهر بود.

16 استان حتی یک کوچه بن‌بست هم در تهران به نامشان نیست
حق‌شناس درباره نظر کمیسیون فرهنگی نیز در رابطه با ایرادات مطرح شده بیان کرد: این نامگذاری‌های در راستای حفظ تمامیت ارضی است. تهران شهری است که نمایندگان کل ایران را خود دارد. نامگذاری به‌نام شهرهای ایران خیلی با استقبال مواجه شده است.

او افزود: تلاش می‌کنیم با یک مطالعه گسترده بتوانیم نام شهرستان‌های مهم ایران را در تهران داشته باشیم. بر اساس آمایش‌های ما از 31 استان، 16 استان حتی یک کوچه بن‌بست هم به نامشان نیست.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران گفت: نام شهر بزرگی مثل ایلام اصلا در تهران وجود ندارد. نام یزد با تمام اهمیتش در تهران جایی ندارد. در مطالعات به این مسایل توجه شد و اگر خدا توفیق بدهد، بتوانیم با اصلاحاتی که انجام می‌دهیم، نام‌های درخشانی در شهر تهران داشته باشیم.

پافشاری بر تغییر نام خیابان «عطار نیشابوری» به‌صلاح نیست
محمد سالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در این باره گفت: ابتکار نامگذاری خیابان‌های تهران به نام شهرها و روستاها ابتکار درستی بوده است.

او با اشاره به مناقشه ایجاد شده برای تغییر نام خیابان عطار نیشابوری به سبزوار گفت: با توجه به حساسیت ایجاد شده بهتر است اگر قصد نگه داشتن نام عطار نیشابوری بر یک خیابان را داریم، همزمان نام دو خیابان را به نام سبزوار و نیشابور نامگذاری کنیم. با توجه به حساسیت ایجاد شده، پافشاری شورا بر این تغییر به صلاح نیست.

در صلاحیت فرمانداری نیست که برای شورا تصمیم بگیرد
حجت نظری عضو شورای شهر نیز عنوان کرد: باید بررسی نامه هیات تطبیق از دستور خارج شود و به این مجموعه نامه بزنیم که خواست آنها قابلیت طرح در صحن را ندارد. مصوبه ما لازم‌الاجرا است. اگر خودمان به این نتیجه رسیدیم که بندی نیاز به تغییر دارد، می‌توان این کار را انجام داد اما در صلاحیت فرمانداری نیست که برای شورا تصمیم بگیرد.

اینجا محلی از اعتراض نیست
محمد میرلوحی دیگر عضو شورا نیز گفت: قانون اختیارات شوراها و مصوبه حل اختلاف همزمان با هم به تصویب رسیده‌اند. با توجه به شان مجلس که قانون‌گذاری است، در مواردی که مجلس سکوت کرده است، بحثی نیست؛ اما در جایی که مجلس اقدام کرده، اختیارات و وظایف شوراها را تعیین کرده و نامگذاری از وظایف ماست، اینجا محلی از اعتراض نیست.

میرلوحی افزود: مصوبه شورای فرهنگی با وجود قانون صریح مجلس به نظر می‌رسد که محلی از بررسی ندارد.
 
بعد از سخنان موافق و مخالف بند هفت و هشت به رای گذاشته شد و با 15 رای اعضای شورا اصرار خود برای تغییر نام خیابان‌های تهران بر اساس مصوبه شورا را اعلام کردند.

صلاح است که نظر خود را تغییر دهیم
در ادامه محسن‌ هاشمی رئیس شورا بند هشت را که درباره تغییر نام خیابان نام عطار نیشابوری به سبزوار بود، به بحث گذاشت.

او گفت: می‌توان به پیشنهاد آقای سالاری درباره حل مشکل ایجاد شده هم توجه کرد و شاید به صلاح است که نظر خود را تغییر دهیم.

هاشمی افزود: این موضوع را به بحث می‌گذارم. کسانی که موافق یا مخالف تغییر هستند، صحبت کنند. نظر من این است که رای خود را مسکوت بگذاریم و این مسئله در کمیسیون مطرح شود.

محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: این بحث که فرمانداری صلاحیت ورود به نامگذاری را ندارد، قبول دارم. اما پیشنهاد بحث من در راستای یکپارچکی بود. باید همزمان با تغییر نام خیابان عطار نیشابوری، برای معابری هم اسم نیشابور و سبزوار انتخاب شود.

در نهایت اعضای شورا به این پیشنهاد محسن‌ هاشمی رای مثبت داده و خیابان «عطار نیشابوری» را - که به خیابان «سبزوار» تغییر نام داده بود - با همان نام «عطار نیشابوری» تایید کردند.

یک معبر دیگر برای نام گذاری خیابان سبزوار پیشنهاد شود
همچنین رئیس شورای شهر تهران گفت: مصوبه تغییر نام خیابان عطار نیشابوری به خیابان سبزوار به‌دلیل مخالفت فرمانداری تهران لغو و مقرر شد در اسرع وقت یکی از معابر برای نامگذاری خیابان سبزوار پیشنهاد شود.

محسن هاشمی گفت: شورای اسلامی شهر تهران پیرو آیین‌نامه کمیته نام‌گذاری مبنی بر تغییر اسامی تکراری معابر شهر تهران نسبت به تغییر نام خیابان عطار نیشابوری به‌دلیل وجود 4 نام تکراری و مشابه در سطح تهران به نام خیابان سبزوار اقدام کرده بود که با توجه به مخالفت فرمانداری تهران و هیات تطبیق با این مصوبه، در جلسه مورخ دوم آذر صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران مورد بازبینی قرار گرفت.

وی ادامه داد: با رای اکثریت اعضا و جهت بررسی بیشتر، مقرر شد ضمن لغو مصوبه تغییر نام خیابان عطار نیشابوری به خیابان سبزوار، در اسرع وقت یکی از معابر مناسب شهر تهران برای نام‌گذاری خیابان سبزوار پیشنهاد شود.

یادآور می‌شود ایبنا پیشتر و پس از مصوبه ابتدایی شورای شهر تهران در خصوص تغییر نام «خیابان عطار نیشابوری» در منطقه ۲۲ شهرداری تهران به «خیابان سبزوار»، در گزارشی (اینجا) ضمن بررسی نظرات موافقان و مخالفان و همچنین انعکاس نظرات نمایندگان مجلس، فرمانداری تهران و اعضای شورای شهر تهران، نامگذاری بدون آشنایی با الفبای جغرافیایی ایران بزرگ و حساسیت‌های مترتب بر آن را که موجب بروز برخی نارضایتی‌ها ازسوی عده‌ای از هموطنان در خطه خراسان شده بود، منعکس کرده بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها