چهارشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۱
کتاب «کاغذهای اسلامی بررسی یکی از صنایع باستانی» منتشر شد

انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران کتاب «کاغذهای اسلامی بررسی یکی از صنایع باستانی» نوشته «هلن لاودی» با ترجمه زهرا ضرغامی را چاپ و روانه بازار نشر کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، کتاب «کاغذهای اسلامی بررسی یکی از صنایع باستانی» پژوهشی بر آثار «دان بیکر» مرمتگر کاغذ، نسخ خطی و آثار هنری جهان اسلام است.
 
این نسخه‌شناس در طول سال‌ها فعالیت خود روی نسخ و کاغذهایی که آثار بر آن کتابت شده به تفاوت‌های وجودی بین کاغذها در دوره‌های مختلف که در مناطق متفاوت تولید می‌شد، آگاهی و اشراف داشت و در نتیجه تحقیقات خود، به بررسی تفاوت‌های کاغذ در دوره‌های مختلف تاریخی در جهان اسلام علاقه بسیاری داشت.
 
کتاب «کاغذهای اسلامی بررسی یکی از صنایع باستانی» دربرگیرنده تاریخچه کاغذسازی اسلامی، ماهیت و تولید کاغذ، مشخصه کیفی کاغذ اسلامی و تحلیل کاغذهای ایرانی، سوری و مصری است.
 
به گفته «هلن لاودی»، نویسنده این کتاب، پژوهشی بر ارائه روش‌های ساخت کاغذ در سرزمین‌های اسلامی و مقایسه کاغذها با یکدیگر بر اساس آثار دان بیکر مرمتگر کاغذ، نسخ خطی و آثار هنری جهان اسلام است.
 
هدف از نگارش این کتاب، انتشار نتایج پژوهش‌های انجام شده درباره ماهیت و مشخصه‌های کاغذ اسلامی است که با تحلیل نظا‌م‌مند نمونه‌های متعلق به دوره‌های مختلف جمع‌آوری شده است.
 
در این کتاب جدول مقایسه‌ای کاغذهای ایرانی، سوری و مصری براساس ویژگی‌های تعیین شده در بازه زمانی قرن ششم تا قرن دوازدهم هجری تدوین شده‌است که به پژوهشگران کمک می کند در کوتاه‌ترین زمان به اطلاعاتی درباره کاغذهای ایران، سوری و مصری دست پیدا کنند.
 
علا‌قمندان برای تهیه این اثر می‌توانند به صورت غیر حضوری به فروشگاه آنلاین انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به آدرسhttp://bookshop.nlai.ir  مراجعه کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها