سه‌شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۷

«آخرین جزیره» داستانی سیاسی با بن‌مایه‌های اجتماعی است. حضور وزیر در جزیره که سعی می‌کند سبک خاصی از زندگی را به مردم تحمیل کند و همسایه‌های موافق و مخالفی که هرکدام نماد بخشی از یک جامعه‌ پرخفقان هستند، به‌نوعی یادآور کتاب قلعه‌ حیوانات است.

صابر حسینی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، درباره ترجمه رمان «آخرین جزیره» که به تازگی روانه بازار نشر شده است، گفت: این کتاب یکی از رمان‌های درخشان زولفو لیوانلی است که در سال 2008 در ترکیه منتشر شده است و در سال 2009 توانست برنده‌ جایزه‌ ادبی اورهان کمال شود.
 
حسینی درباره محتوای اثر گفت: «رمان آخرین جزیره در فضایی بدون زمان و مکان اتفاق افتاده است. لیوانلی در این کتاب داستان مردمی را روایت می‌کند که در جزیره‌ای دور از شهرها زندگی می‌کنند. مردم این جزیره در کمال آرامش و شادی زندگی می‌کنند تا این‌که روزی یکی از وزرای حکومتی تصمیم می‌گیرد دوران بازنشستگی‌اش را در آن جزیره سپری کند، اما با پا گذاشتن او به آن جزیره، شادی ساکنان از بین می‌رود. مردم آرام جزیره اسیر دستان وزیری زورگو و دیکتاتوری می‌شوند که سعی می‌کند عقاید خود را بر همسایگانش تحمیل کند. داستان از بدو ورود وزیر به جزیره، جذابیت خاصی پیدا می‌کند و خواننده را ترغیب می‌کند که داستان را یک‌نفس تا پایان بخواند.»
 
وی درباره زمینه داستانی اثر افزود: «رمان آخرین جزیره داستانی سیاسی با بن‌مایه‌های اجتماعی است. حضور وزیر در جزیره که سعی در تحمیل سبک خاصی از زندگی به مردم را دارد و همسایه‌های موافق و مخالفی که هر کدام نماد بخشی از یک جامعه‌ی پرخفقان هستند، به‌نوعی یادآور کتاب قلعه‌ حیوانات جورج اورول است.»

 

حسینی پیرامون این‌که چه چیزی او را به ترجمه اثر سوق داده خاطرنشان کرد: «آن‌چه من را به عنوان مترجم ترغیب به ترجمه  کتاب کرد، کارنامه درخشان لیوانلی در خلق رمان‌های بی‌نظیر و همچنین کمتر شناخته شده او در ایران است. لیوانلی از آن دست نویسندگانی است که در ترکیه صاحب سبک و سیاق خاص خود است. او با استفاده از زبانی سلیس و روان خواننده را جذب داستان‌هایش می‌کند. لیوانلی علاوه بر داستان‌نویسی، آهنگ‌ساز بسیار معروفی هم هست. او  دانش‌آموخته‌ هنرستان موسیقی فیر‌فکس امریکا است. لیوانلی با موسیقی‌اش توانسته جوایز بین‌المللی بسیاری کسب کند و هنرمندانی همچون جون بایز و ماریا فارانتوری کارهایش را نقد کرده‌اند. لیوانلی برای چندین فیلم سی‌و‌پنج متری موسیقی متن ساخته که یکی از درخشان‌ترین کارهایش موسیقی متن فیلم «راه» به کارگردانی شریف گورن و یلماز گونه‌ی است. به‌زودی هم رمان دیگری از همین نویسنده به نام «خانه‌ لیلا» به همت نشر مروارید منتشر خواهد شد.»
 
کتاب «آخرین جزیره» با ۱۸۴ صفحه، شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و بهای ۳۰هزار تومان از سوی انتشارات مروارید منتشر شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها