دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۸
روایت راه‌آهنی که تبدیل به کتابفروشی شد

ساختمان راه‌آهن تاریخی شهر زنجان، این روزها تبدیل به بزرگ‌ترین کتاب‌فروشی و مرکز فرهنگی شمال غرب شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در زنجان، ساختمان تاریخی راه‌آهن محلی نام‌آشنا برای مردم زنجان است، ساختمانی که کودکان سابق و بزرگان امروز خاطرات بسیاری از آن دارند، اما وقتی ساختمان جدید راه‌آهن افتتاح شد، این محل بلااستفاده ماند و کاربری خود را از دست داد.

پس از گذشت ماه‌ها به‌همت «مختار مهدی‌زاده» از زنجانیان اصیل و سرمایه‌گذاری مشترک با «شهرداد میرزایی»، ساختمان تاریخی راه‌آهن زنجان به بزرگترین کتاب‌فروشی شمال‌غرب تبدیل شد و در حال حاضر حدود 7 ماه است که فعالیت دارد.

کتابفروشی «فرهنگان» زنجان در فضایی به مساحت 700 مترمربع و در ساختمان، تاریخی و زیبا که بیش از یکصد سال پیش در دوره پهلوی اول و توسط مهندسان آلمانی ساخته شده است، فعالیت خود را در قالب دیگری آغاز کرده و با برنامه‌ریزی انجام شده به‌صورت هفتگی برنامه‌های رونمایی از کتاب، کارگاه‌های نقد فیلم و فیلمنامه‌نویسی، نقد کتاب و کارگاه آموزشی کارتون در این محل برگزار می‌شود.

ارائه کتاب کودک و نوجوان، کتاب بزرگسال، برگزاری بازی‌های فکری و سرگرمی‌های علمی، عرضه نوشت‌افزار و هدایای فرهنگی و هنری از جمله‌ خدماتی است که در این مرکز فرهنگی و کتابفروشی ارائه می‌شود.

کافه کتاب مجهز و زیبای «فرهنگان» هم در سالن ضلع شمالی و محوطه بیرونی ساختمان و همچنین تجهیز سالن رویدادها، برگزاری برنامه‌های متنوع هنری فرهنگی علمی ادبی و آموزشی و بخش بازی از دیگر برنامه‌هایی است که در آینده اجرایی می‌شود.

حالا با عبور نسبی از شرایط کرونایی در زنجان، کتابفروشی «فرهنگان» نیز همزمان با حلول ماه مبارک رمضان فعالیت دوباره خود را آغاز کرده و قرار است در این ایام از ساعت 16 تا 23 پذیرایی کتابخوانان این شهر باشد.

بنیان‌گذار فرهنگان زنجان در تشریح فعالیت‌های این مجموعه به خبرنگار ایبنا گفت: فرهنگان زنجان یکی از شعب مجموعه فرهنگان است که در تهران و تعدادی از شهرستان‌ها از جمله ساری فعالیت دارد.

مختار مهدی‌زاده با اشاره به رشد استان زنجان در حوزه‌های مختلف، گفت: طبق بررسی، دیدیم که پیشرفت استان در حوزه غذای فکر و روح، کار شاخصی انجام نشده است؛ از همین رو تلاش کردیم که چنین فضای فرهنگی را ایجاد کنیم.

وی اضافه کرد: فضای اصلی این مجموعه به‌عنوان گالری فرهنگی و هنری فعالیت دارد و به‌صورت هفتگی برنامه‌های متعددی در آن اجرایی می‌شود که شامل برنامه‎های فرهنگی، علمی، ادبی و آموزشی، کارگاه‌های نقد فیلم و فیلمنامه‌نویسی و نقد کتاب، کارگاه رمان، کارگاه مصاحبه برای رمان‌نویسی، خوانش کتاب است.

بنیان‌گذار مجموعه فرهنگان زنجان با اشاره به اینکه ساختمان تاریخی راه‌آهن در واقع یکی از هویت‌های تاریخی شهر زنجان است، افزود: در تلاش هستیم از ظرفیت این مجموعه در راستای ارتقای سطح فرهنگ مردم زنجان و ارتقای سطح کتابخوانی استفاده کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها