دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۳
انتشار 4 عنوان کتاب جدید در حوزه رضوی در آستانه سالروز شهادت امام رضا (ع)

مدیرعامل به‌نشر تازه‌های این موسسه انتشاراتی وابسته به آستان قدس رضوی در حوزه کتاب‌های رضوی را همزمان با فرارسیدن دهه پایانی ماه صفر و در آستانه سالروز شهادت امام علی ابن موسی الرضا (ع) اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی به‌نشر، حسین سعیدی اظهار کرد: زیارت ائمه اطهار (ع) و حضور در حرم مطهر آن امامان معصوم موجب صفای دل، تعالی و طهارت روح انسان و رفع گرفتاری‌های زندگی است لذا هر كس در سایه زیارت ائمه اطهار (ع) به آنان توسل جوید، دلش به نور الهی منور می‌شود.

وی گفت: مجموعه «ادعیه، زیارات، نمازها، صلوات، اذكار، حرزها و نیایش‌های امام رضا (ع)» همزمان با فرارسیدن دهه پایانی ماه صفر توسط انتشارات به‌نشر منتشر شد و در دسترس زائران و مجاوران آن حضرت قرار گرفت.

سعیدی افزود: این كتاب در پنج بخش، ضمن ارائه مفهوم زیارت و آداب آن و نگاهی كوتاه به زندگی امام رضا (ع)، مجموعه ای از زیارات، ادعیه، اذكار، صلوات، نماز، حرز و نیایش‌های امام رضا (ع) را به صورت دسته بندی شده جهت سهولت و بهره مندی زائران حضرت علی بن موسی الرضا (ع) ارائه می‌دهد.

به گفته مدیرعامل به‌نشر این کتاب که برگرفته از مفاتیح الجنان شیخ عباس قمی (ره) است در 256 صفحه، در قطع جیبی و با شمارگان سه هزار نسخه منتشر شده است.

وی با اشاره به عناوین پنج بخش این کتاب تصریح کرد: این مجموعه در پنج بخش شامل مجموعه «ادعیه، زیارات، نمازها، صلوات، اذكار، حرزها و نیایش‌های امام رضا (ع)» است که در بخش نخست با عنوان «در بارگاه امام رضا (ع)» با نگاهی گذرا به زندگی امام رضا (ع)، حدیث سلسله الذهب، زیارت و آداب زیارت حضرت رضا(ع) را بیان می‌کند.

سعیدی یادآور شد: در بخش دوم این مجموعه با عنوان «ادعیه امام رضا (ع)»، دعای بعد از نماز زیارت، دعای وداع با امام رضا(ع)، دعای رضویه و.. گردآوری شده است و در بخش سوم نیز با عنوان «زیارات امام رضا (ع)» فضیلت و کیفیت زیارت آن حضرت، زیارت اول تا چهارم امام رضا (ع)، زیارت امام رضا (ع) روز بیست و سوم ذی القعده، زیارت جامعه کبیره، زیارت وارث، زیارت امین الله تبیین شده است.

وی یادآور شد: در بخش چهارم با عنوان «نمازها، صلوات، اذکار، حرزهای امام رضا (ع) و آداب تلاوت قرآن»، نماز بعد از زیارت امام رضا (ع)، کیفیت نمازهای یومیه و نافله آن حضرت، روزه و نمازهای امام رضا (ع) در سفر، صلوات بر علی بن موسی الرضا (ع)، اذکار و حرزهای امام رضا (ع) و... گردآوری شده است.

مدیرعامل به‌نشر تاکید کرد: بخش پنجم که «نیایش‌های امام رضا (ع)» نام دارد، در هشت فراز به در باب انس با خدا، عرض ادب به ساحت پیامبر اعظم (ص)، شهادت خویش، فرزندش مهدی (عج)، خاندان و صحابه، سیاست، عبادت‌ها، دفع شر و بلا، درمان بیماری‌ها پرداخته شده است. 

وی در ادامه از دیگر اثر منتشر شده این انتشارات در حوزه رضوی افزود: کتاب «امام رضا (ع) و کرامت انسانی» تالیف محمد حکیمی در ۱۳۵ صفحه و شمارگان یک هزار نسخه در قطع رقعی و با قیمت ۱۹۰ هزار ریال توسط انتشارات به‌نشر به چاپ رسیده است.

سعیدی تصریح کرد: 38 حکمت رضوی در زمینه کرامت انسانی در کلام امام رضا(ع) همچون خداباوری و کرامت انسانی، جایگاه امام و کرامت انسانی، همسانی در کرامت انسانی، برادری دینی و کرامت انسانی، حقوق برادری و کرامت انسانی، کرامت انسانی در خانواده، کرامت انسانی پدر و مادر با هر دینی، کرامت انسانی بینوایان، پاسخ با نیکی و کرامت انسانی، کینه توزی و کرامت انسانی، میهمان‌نوازی و کرامت انسانی، کرامت انسانی در روابط اجتماعی، گسترش شادی و کرامت انسانی، حقوق کارگران و کرامت انسانی، حق محوری و کرامت انسانی و ... از جمله مباحث مطرح شده در این اثر است.

وی تصریح کرد: در گام نخست در انسان باوری و ارج نهادن به کرامت انسانی باید تعالیم والای قرآنی و حدیثی را در این‌باره یادآوری کرد و آیاتی در قرآن و سخنانی از پیشوایان الهی را آموزش داد تا انسان دوستی و ایمان به کرامت انسانی در میان جامعه گسترش یابد و به صورت باورهای اصولی و خدایی درآید و گرایش همگان را برانگیزد و مورد عمل قرار گیرد.

سعیدی یادآور شد: در این کتاب برخی از حکمت‌های رضوی و آموزه‌های امام رضا (ع) یادآوری می‌شود که هر یک به نوعی کرامت انسان‌ها را آشکار ساخته و جایگاه و منزلت خدایی آن را گوشزد کرده است تا دوستداران امام در این راستا گام بردارند و رضای خدا و خشنودی آن امام بزرگوار را به دست آورند.

مدیرعامل به‌نشر از انتشار دیگر کتاب حوزه رضوی با عنوان «عنایات امام رضا(ع) به روایت عالمان» نگارش و پژوهش فتح الله درخشان در ۱۷۰ صفحه با شمارگان یک هزار نسخه و قطع رقعی توسط به‌نشر خبر داد.

وی افزود: این کتاب زیر نظر استاد غلامحسین حیدری نگارش شده و حجت الاسلام دکتر محمد ناصر انتصاری و دکتر محسن دیمه کار به عنوان ناظران علمی این کتاب در نگارش آن نقش داشته اند.

سعیدی با بیان اینکه در این اثر عنایات حضرت رضا (ع) از زبان آیات عظام و علمای اعلام در قرن حاضر نقل شده است، تصریح کرد: عنایات ائمه(ع) برای همگان ملموس و قابل فهم است و عنایات معصومین (ع) ادامه و کمال معجزه‌های پیامبران و ثمره ولایت تکوینی آن بزرگواران است.

وی با اشاره به اینکه در این اثر عنایات حضرت رضا(ع) از زبان افراد شناخته شده و مورد اعتماد جامعه تبیین گردیده است تا در درستی آنها هیچ گونه تردیدی وجود نداشته باشد، گفت: عنایات یاد شده از توجهات حضرت رضا (ع) در عصر حاضر در این کتاب برگزیده شده است و این بدان معناست که اهل بیت کمان کار حاضر ناظر و قادر هستند و این بزرگواران همواره باب رحمت الهی و پناه درماندگان و بی پناهان بوده‌اند.

مدیرعامل به‌نشریادآور شد: روایت‌های این کتاب به نقل از آیات عظام و علمای اعلام همچون مرحوم آیت الله العظمی بهجت، حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی، حضرت آیت الله علوی گرگانی، حضرت آیت الله وحید خراسانی، مرحوم آیت الله بهاءالدینی، مرحوم آیت الله مروارید، مرحوم آیت الله میرزا مهدی آشتیانی، مرحوم آیت الله حق شناس، مرحوم آیت الله حائری تهرانی، آیت الله محسن مجتهد شبستری، مرحوم آیت الله معصومی، استاد فاطمی نیا، حضرت آیت الله قرهی، استاد قرائتی و... از عنایات خاص آن حضرت نقل شده است که با برداشت‌های گردآورندگان این کتاب همراه است.

مدیرعامل به‌نشر در پایان به دیگر اثر جدید این انتشارات در حوزه کتاب‌های رضوی اشاره کرد و متذکر شد: کتاب «بیایید این‌گونه زیارت کنیم» در 141 صفحه به قلم حجت‌الاسلام روح‌الله شفیعیان توسط به‌نشر و با همکاری موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام منتشر شده است.

به گفته وی «بیایید این‌گونه زیارت کنیم» یک اثر تحقیقی است که در قطع رقعی و تیراژ یک هزار نسخه و با قیمت 160 هزار ریال به بیان چیستی زیارت صحیح، آداب زیارت واقعی و پاداش چنین زیارتی پرداخته است و به نیازهای علمی و عملی در زیارت اهل بیت (ع) پاسخ می‌دهد.

سعیدی ادامه داد: «بیایید این‌گونه زیارت کنیم» در هفت بخش با عناوین «کلیات»، «آداب زیارت»، «پاداش زیارت»، «معرفت امام؛ ملاک پذیرش زیارت»، «زیارت قبور پیامبران، امام‌زادگان و سایر مومنان»، «آسیب شناسی زیارت» و «زیارت در سایر مذاهب اسلامی» می‌پردازد.

وی افزود: در این اثر حقیقت زیارت، ضرورت و انگیزه زیارت، آداب پیش از تشرف همچون خلوص نیت، انجام زیارت با مال حلال، غسل زیارت، ذکر خداوند بر زبان داشتن و ... و آداب هنگام تشرف همانند ادب حضور، خواندن اذن دخول، تکبیر گفتن، قرائت قرآن، تکریم زائران و خادمان حرم، و... و آداب پس از زیارت و زمان زیارت پرداخته شده است.

مدیرعامل به‌نشر یادآور شد: فضیلت و پاداش زیارت امیرالمومنین (ع)، امام حسین (ع) و حضرت رضا (ع)،مفهوم شناسی ولایت و اقسام ولایت و... از دیگر مباحث این اثر است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها