چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۷
​همایش ملی زیست بوم دسترسی همگانی به اطلاعات هفته آینده برگزار می‌شود

همایش ملی «زیست‌بوم دسترسی همگانی به اطلاعات» هفته آتی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) ما در هر لحظه داده‌ها و اطلاعات فراوانی تولید می‌کنیم و ضروری است که بتوانیم از داده‌ها و اطلاعات موجود در جهت توسعه و بهبود زندگی بهره ببریم، اما در حقیقت دسترسی به اطلاعات به سادگی میسر نیست. در همایش ملی «زیست‌بوم دسترسی همگانی به اطلاعات»، در شش پنل تخصصی به موانع، مسائل و زیرساخت‌های دسترسی به اطلاعات از زوایای مختلف پرداخته می‌شود.
عناوین پنل‌ها شامل موارد زیر هستند:

- شهروند الکترونیک، دولت الکترونیک
- زمینه‌حقوقی و سیاستگذاری دسترسی همگانی به اطلاعات
- دسترسی همگانی به اطلاعات سلامت
- زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی دسترسی همگانی به اطلاعات
- بلاکچین و داده‌باز
- گزارش‌های مجموعه‌های فعال در حوزه دسترسی به اطلاعات و شفافیت

این همایش، صبح روز دوشنبه با سخنرانی لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور، سیدسعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، اسوتان اسوتکوفسکی رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران و حسین سلیمی؛ رئیس دانشگاه علامه طباطبائی در سالن شهید بهشتی دانشکده حقوق دانشگاه علامه طباطبائی افتتاح می‌شود.

روز یکشنبه در قالب پیش‌همایش، کارگاه‌هایی تخصصی با موضوع تجربه‌های بین‌المللی فناوری حقوقی، مفهوم‌شناسی داده‌باز، فناوری شهروندی برگزار می‌شود.
 
همچنین پنل پایانی همایش به گزارش‌هایی اختصاص یافته که مجموعه‌های فعال در حوزه دسترسی به اطلاعات و شفافیت ارائه می‌کنند. در این پنل، محمود حسینی مدیر موسسه مردم‌نهاد جهد، مهدی ثنایی مدیر اندیشکده شفافیت برای ایران، بهاره آروین نماینده شورای شهر تهران، محمد فرجود مدیر سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران و احمد توکلی نماینده سابق مجلس، مدیر سمن شفافیت و عدالتخواهی به ارائه گزارش‌ می‌پردازند و محمدمهدی فرقانی رئیس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی پنل را مدیریت می‌کند.

برای اطلاع از برنامه کامل رویداد به وبسایت کرسی ارتباطات علم و فناوری یونسکو به نشانی UCCST.atu.ac.ir مراجعه کنید.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها