سه‌شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۸
​پنجمین شماره ماهنامه «حافظه ملی ایرانیان» منتشر شد

پنجمین شماره‌ ماهنامه‌ تخصصی «حافظه ملی ایرانیان» ویژه شهریورماه، از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، پنجمین شماره‌ ماهنامه‌ «حافظه ملی ایرانیان» در بخش‌های مختلف از جمله اندیشگاه، حافظه جهانی، گفت‌وگو، همایش‌ها، تازه‌های نشر، موزه کتاب و میراث مستند، یادداشت، نقد کتاب و ... به چاپ رسیده است.
 
تیتر یک این شماره از ماهنامه به «مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان سند ملی ثبت می شود» اختصاص یافت که متن کامل آن در صفحه چهارم نشریه درج شده است.
 
برگزاری آیین گرامیداشت روز کارمند با عنوان «تلاش در حوزه فرهنگ سخت اما ماندگار است» از نخستین مطالب صفحه دوم این نشریه است ضمن آنکه در همین صفحه به «انتقال اسناد مالی 10 نخست وزیر و 3 رییس جمهور ایران به سازمان اسناد و کتابخانه ملی» اشاره شده است.
 
پیشنهاد اشرف بروجردی برای ساخت و نصب تندیس سرباز صلح در میادین شهرها، دیدار دانشجویان ایرانی خارج از کشور با رییس کتابخانه ملی ایران، تاکید رییس آرشیو افغانستان در دیدار با اشرف بروجردی بر ثبت جهانی مثنوی معنوی از دیگر مطالب خواندنی در صفحات ابتدایی این شماره از ماهنامه به شمار می رود.
 
پنجمین صفحه از این ماهنامه به گفت‌و‌گوی صالح زمانی مشاور رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در امور بین‌الملل در خصوص برگزاری هشتاد و پنجمین نشست فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و موسسات کتابداری(ایفلا) و حضور کتابخانه ملی ایران در این کنگره اختصاص یافته است.
 
در ادامه می‌توانید آیین گرامیداشت چهلمین سال مسئولیت «نوش آفرین انصاری» در مقام «دبیر شورای کتاب کودک» را با تیتر «از پیوند میان کتاب و ادبیات کودک تا جریان ژن نگارش در خانواده انصاری» در این شماره از نشریه ورق بزنید.
 
صفحات میانی پنجمین شماره از ماهنامه «حافظه ملی ایرانیان» به طور اختصاصی به مطالب اخیر و خبری کمیته ملی حافظه جهانی اختصاص یافت.
 
سهم موزه میراث و مستند کتابخانه ملی ایران در این نشریه با اختصاص به مطلب «افتتاح نمایشگاه تاریخ محلی یزد در کتابخانه ملی /رونمایی سردیس ایرج افشار»،«نمایش کلمات قصار حضرت علی (ع)در موزه کتاب و میراث مستند ایران» و «نمایش مستندی درباره ایرج افشار» است.
 
با توجه به قرار گرفتن در ایام ماه محرم و صفر مطلبی تحت عنوان«نشست حسین بن علی(ع) در آیینه عرفان، کلام و اندیشه سیاسی» در صفحه اختصاصی اندیشگاه (صفحه 13) قابل مطالعه است.
 
در صفحه پایانی این شماره از ماهنامه  نیز می توانید مطالبی با تیتر«راه اندازی سیستم جدید اطفای حریق مخازن ساختمان آرشیو کتابخانه ملی»، «کتابهای مازاد خود را برای اهدا به مناطق محروم به کتابخانه ملی بدهید» و «مبادله کتاب میان کتابخانه شانگهای چین و کتابخانه ملی ایران» بخوانید.
 
گفتنی است پنجمین شماره از ماهنامه حافظه ملی ایرانیان همراه با یادداشت‌هایی از داریوش عالی، غلامرضا عزیزی، طاهره یعقوب پور، حبیب الله عظیمی و حامد ایرانشاهی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها