جمعه ۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۳
عکاسان 8 سال دفاع مقدس شهدای زنده هستند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز گذشته همزمان با هفته دفاع مقدس از نمایشگاه عکس سعید صادقی از عکاسان 8 سال دفاع مقدس بازدید و با وی گفت‌و‌گو کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی در حاشیه بازدید از این نمایشگاه با تاکید بر اینکه بخشی از ماندگاری دفاع مقدس مدیون زحمات عکاسان در ثبت لحظات آن دوران است، گفت: عکاسی جنگ یکی از بخش‌های دفاع مقدس است؛ دفاع مقدسی که کانون درخشانی است که از دریچه‌های مختلف می‌توان به آن توجه داشت. یکی از این دریچه‌ها نیز عکاسان آن دوران بودند و عکس‌های آن‌ها از زاویه‌های مختلف لحظات و اتفاقات 8 سال دفاع مقدس را ثبت کرده است.

وی با اشاره به آثار نمایشگاه عکس سعید صادقی ادامه داد: سعید صادقی از ابتدا تا پایان 8 سال جنگ تحمیلی به طور مستمر آن لحظات خاص را ثبت کرده‌اند، لحظات نابی که عطر آن همچنان در سرزمین ما حس می‌شود و ما بخشی از ماندگاری آن دوران را مدیون زحمات عکاسان این رویداد بزرگ تاریخی هستیم.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: اگر اتفاقات آن دوران از سوی عکاسان ثبت نمی‌شد بخشی از این اتفاقات را درک نمی‌کردیم. عکاسان 8 سال دفاع مقدس شهدای زنده هستند. آن‌ها شاهدان بزرگ این رویداد به شمار می‌آیند.

وی در عین حال تصریح کرد: یکی از کارهای خوبی که سعید صادقی انجام داده این است که چطور می‌توانیم بین امروز و دوران 8 سال دفاع مقدس خط ارتباطی برقرار کنیم. اینکه افرادی که در عکس‌های وی حضور دارند امروز کجا هستند و چه ایده‌هایی دارند و شرایط امروز آن‌ها چگونه است. در پرتو این کار به برداشت‌ها و نکته‌های تازه‌ای می‌رسیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: جنگ ما بر قائده مردم استوار بود. در این جنگ مردم در نقطه‌های مختلف کشور با دغدغه حفظ اسلام و انقلاب حضور یافتند و زن و مرد، پیر و جوان از میهن‌مان دفاع کردند. اینکه گذشته جنگ را به عنوان گذشته نبینیم بلکه امروز را در سایه گذشته ببینیم اتفاقی است که امروز در نمایشگاه آقای صادقی افتاده است.

صالحی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه حمایت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چه تاثیری در برگزاری اینگونه نمایشگاه‌ها دارد، گفت: این نمایشگاه‌ها کاری است که از سوی خود هنرمندان صورت می‌گیرد؛ مثل همان 8 سال دفاع مقدس که از سوی خود مردم از کشور حفاظت شد. بنابراین هم متن و هم حاشیه خود هنرمندان هستند. آنچه ما می‌توانیم به آن امیدوار باشیم این است که بسترها و شرایطی را فراهم کنیم که خط‌های ارتباطی بین هنرمندان را مستحکم‌تر کنیم و این اتفاق می‌تواند با نگاه‌های پژوهشی صورت بگیرد و بتوانیم از طریق این عکس‌ها نسل امروز که دارای روح پاک هستند را با نسل آن دوران که آن‌ها هم روحی پاک داشتند ارتباط بدهیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها