دوشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰
راه‌اندازی اولین پایگاه دامغان‌شناسی در آینده نزدیک

با مرمت یک خانه قدیمی در مجاورت مسجد تاریخانه، به زودی پایگاه دامغان شناسی با هدف جمع‌آوری کلیه آثار مکتوب و غیرمکتوب مربوط به دامغان راه‌اندازی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در سمنان، در اولین دورهمی رسانه‌ای خانه تسنیم دامغان که با حضور خبرنگاران و اهالی رسانه برگزار شد، کتاب «دختر خوب و پسر خوب» نوشته خلیل هیبتی به حضار اهدا شد.
 
حسین خلیل‌نژاد مدیر خانه تسنیم دامغان ابتدا با ارائه توضیحاتی درباره تتاریخچه شکل‌گیری این نهاد، گفت: سازمان مردم نهاد خانه تسنیم دامغان که در سال 96 تحت شماره 278 به ثبت رسیده است، با هدف معرفی میراث فرهنگی و ظرفیت‌های گردشگری، پیگیری صیانت از میراث فرهنگی، شناسایی نقاط آسیب و تهدیدات متوجه میراث فرهنگی و تلاش در جهت کاهش یا رفع آن، فعالیت گسترده خود را در دامغان آغاز کرد.
 
خلیل نژاد در این نشست ضمن تبیین و تشریح فعالیت این سمن گفت: وجه تسمیه «تسنیم» عبارت است از نام چشمه‌ای در بهشت و مخفف عبارت «تاریخانه، سرای نیایش، یکرنگی، مهرورزی» است.
 
مدیر خانه تسنیم با توجه به اینکه رویکرد این سمن استفاده از خرد جمعی و پیشنهادات کارشناسی دیگران است افزود: مثبت‌اندیشی و واقع‌بینی در امور و قدرشناسی از همت تلاشگران عرصه فرهنگ، هنر و علم، جزئی از رویکرد این سازمان مردم نهاد است.
 

وی با توجه به اینکه از اهم اقدامات صورت گرفته در سال 96 و 97 نام برد اضافه کرد: تجلیل از زحمات 50 ساله نویسنده دامغانی رحمت الله نجاتی و همکاری در برگزاری مراسم بزرگداشت نویسنده و فرهیخته دامغانی حسن ذوالفقاری از دیگر اقدامات خانه تسنیم دامغان است.
 
خلیل نژاد یادآور شد: بازسازی و مرمت خانه‌ای قدیمی در مجاورت مسجد تاریخانه که نام خانه تسنیم بر آن نامگذاری شده در آینده‌ای نه چندان دور به پایگاه دامغان شناسی و محلی برای جمع‌آوری کلیه آثار مکتوب و غیرمکتوب مربوط به دامغان جهت دسترسی پژوهشگران این عرصه تبدیل خواهد شد.
 
مدیر خانه تسنیم سپس افزود: تجدید چاپ و رونمایی از کتاب «تاریخ شش هزار ساله دامغان» تالیف مرحوم محمد علی طاهریا بعد از 50 سال از دیگر اقدامات این سازمان مردم نهاد بود.
 
خلیل نژاد یادآور شد: اقدام مهم فرهنگی دیگری که صورت گرفت «طرح هزار کودک هزار لبخند» بود که در آن هزار کودک کم‌برخوردار از نظر مالی و اقتصادی که عمدتاً در مدارس جنوب شهر دامغان و روستاها بودند، با اجرای برنامه‌های شاد و بازدید از آثار تاریخی شهرستان و با روش‌های پیشگیری از آسیب به این آثار توسط کارشناسان مربوطه آشنا شدند که در پایان به همگی دانش آموزان یک جلد کتاب «دختر خوب و پسر خوب» نوشته خلیل هیبتی که مجموعه ای از آداب اجتماعی و رفتارهای پسندیده  ویژه دانش آموزان دوره دبستان است، اهدا شد.


در ادامه رضا هوشمند مدیر انتشارات مشق شب و عضو هیئت مدیره خانه تسنیم دامغان گفت: سال گذشته 23 راهنمای گردشگر در این خانه آموزش دیده‌اند و در اسفند ماه هم این دوره در خانه تسنیم دامغان برگزار می‌شود.

وی افزود: تعامل خوبی بین خبرنگاران واهالی رسانه در دامغان برقرار است و امیدواریم خبرنگاران با قلمشان به خانه تسنیم که در واقع یک سازمان مردم نهادی که تلاش دارد در راستای اعتلای فرهنگ و هنر این شهرستان گام بردارد کمک کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها