یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۶
گرانی دامن کتاب در آلمان را گرفت

آمارها از کاهش فروش کتاب در آلمان خبر می‌دهند و کارشناسان افزایش قیمت کتاب را دلیل اصلی این کاهش طی سال 2018 ارزیابی می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، به نقل از رایزنی جمهوری اسلامی ایران در آلمان، سال ۲۰۱۸ برای ناشران و کتاب‌فروشی‌های آلمان، پایان خوبی نداشت. در حالی آمارها از کاهش فروش کتاب در آلمان خبر می‌دهند که کارشناسان این حوزه، علت آن را افزایش قیمت کتاب عنوان کرده‌اند.

 آمارها نشان می‌دهند که فروش کتاب در آلمان ۲.۳ درصد کاهش یافته و قیمت کتاب‌ها به طور متوسط ۱.۷ درصد افزایش داشته است. این آمارها اخیرا در مجله «گزارش کتاب» به چاپ رسیده که از سوی انتشارات اشپیگل منتشر می‌شود.

براساس این گزارش، فروش کتاب به‌صورت آنلاین، بیش از دو درصد افزایش یافته، در حالیکه فروش کتاب‌فروشی‌ها ۰.۶ درصد کاهش داشته است. مجله «گزارش کتاب» اعلام کرده است که علاقه‌مندان به کتاب به‌طور قابل توجهی از خدمات آنلاین برای خرید استفاده می‌کنند و هر زمان که آن‌ها به دنبال کتاب خاصی هستند، آن‌را به‌صورت آنلاین سفارش می‌دهند.

خرید آنلاین تنها به سایت آمازون محدود نیست، حتی کتابفروشی‌هایی که به مشتریان خود امکان خرید آنلاین می دهند نیز فروش بیشتری دارند. اگرچه کتاب‌های غیرداستانی، کتاب‌های مخصوص کودکان و نوجوانان نسبت به سال ۲۰۱۷ فروش بالاتری داشته است اما فروش رمان‌ها، کتاب‌های راهنمای سفر، کتاب‌های مشاوره و کتاب‌های تخصصی ادبیات کاهش یافته است.

به‌عنوان مثال، کتاب‌های مربوط به سفر ۴.۲ درصد از فروش خود را از دست داده‌اند، به نظر می‌رسد که علاقه مسافران به وسایل کمکی دیجیتال باعث این کاهش شده است. در این میان، حتی بهترین آمار فروش کتاب راهنمای سفر مربوط به جزیره مایورکا نیست، بلکه کتاب سفر به لندن در صدر قرار گرفته است. 

همچنین آمار فروش کتاب‌های داستانی منهای یک درصد عنوان شده، این در حالی است که کتاب‌های داستانی بیشترین سهم بازار کتاب آلمان را تشکیل می‌دهند. مجله «گزارش کتاب» افزایش برنامه‌های سرگرمی رسانه‌ها را عامل کاهش خرید کتاب‌های داستانی عنوان کرده است.

از سوی دیگر، کاهش فروش کتاب بر روی کار کتابفروشی‌های آلمان نیز تاثیر گذاشته است. تالیا به‌عنوان بزرگترین کتابفروشی آلمان شناخته می‌شود و در حدود ۳۰۰ شعبه دارد. با این وجود مسئولان این کتابفروشی به تازگی اعلام کرده‌اند که قصد دارند با کتابفروشی مایرشه که ۵۵ شعبه دارد، ادغام شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها