یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۳
​برگزاری دومین مجمع عمومی ویراستاران/ لزوم توجه به تعیین تعرفه ویراستاری

دومین مجمع عمومی انجمن صنفی ویراستاران با حضور اعضای این صنف با هدف بررسی آخرین مسائل این حوزه و برگزاری انتخابات تعیین بازرس برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از روابط عمومی انجمن ویراستاران، عصر شنبه (24 آذرماه) دومین مجمع عمومی انجمن صنفی ویراستاران با حضور هیئت ‌مدیره و اکثر اعضای انجمن و نماینده وزارت کار، در دفتر این انجمن برگزار شد.

در این نشست، اعضای هیئت مدیره و بازرس، فریبرز مجیدی، فتح‌الله فروغی، هومن عباسپور، مهدی قنواتی، بهروز صفرزاده، بهنام رمضانی‌نژاد و مهناز مقدسی و نازنین خلیلی‌پور در این مجمع حضور داشتند. فریبرز مجیدی؛ رئیس هیئت‌مدیره، گزارش عملکرد سال دوم انجمن را قرائت کرد. ارائه گزارش بازرس و خزانه‌دار بخش بعدی مراسم بود و در ادامه، انتخابات تعیین بازرس برگزار شد. بهنام رمضانی‌نژاد به‌عنوان بازرس اصلی و نازنین خلیلی‌پور به‌عنوان بارزس علی‌البدل دومین سال پیاپی انتخاب شدند.

پس از انتخابات، جلسه گفت‌وگو با اعضا برگزار شد. نخست به فعالیت‌های انجمن از زمان تأسیس اشاره شد، ازجمله برگزاری دو دوره عمومی آموزش ویرایش، کارگاه‌های تک‌درس تخصصی، حمایت از حقوق مادی و معنوی ویراستاران، فعالیت‌های کمیسیون پژوهش در تهیه بانک اطلاعاتی منابع حوزه ویرایش، جمع‌آوری شیوه‌نامه‌های جهانی و تهیه رؤس شیوه‌نامه انجمن. در ادامه، اعضای انجمن موضوعات گوناگونی را، در قالب پرسش یا پیشنهاد، مطرح کردند و نظر هیئت مدیره را جویا شدند، ازجمله به مشکلات رشته کارشناسی‌ارشد نگارش و ویرایش اشاره کردند. یکی از اعضا، از ساختار برنامه درسی، نداشتن پایان‌نامه، و همسو نبودن دروس این رشته با نیازهای نشر انتقاد کرد.

موضوع مهم دیگر ارتباط با ناشران بود که بر ضرورت گسترش این ارتباط تأکید شد. همچنین به نحوه جذب اعضا برای همکاری در کمیسیون‌های امور ویرایشی، و برنامه‌ریزی و پژوهش اشاره و راه‌های همکاری با این دو کمیسیون بیان شد.

سپس درباره انتشار کتاب‌های متعدد در حوزه نگارش و ویرایش و نبودن معیار مشخص برای تشخیص اعتبار آن‌ها، به فعالیت کمیسیون پژوهش اشاره شد که از مدت‌ها پیش، طرح معرفی جامع این کتاب‌ها و نقد‌ونظرهایی که درباره این کتاب‌ها مطرح شده به اجرا درآمده و به‌زودی این معرفی‌ها در قالبی که در فضای مجازی قابل دستیابی باشد عرضه خواهد شد. مبحث بعدی که در این نشست به آن پرداخته شد کتابخانه دیجیتال ویرایش بود که در کتابخانه حسینیه ارشاد دایر شده و از دستاوردهای همکاری با این کتابخانه بوده است.

در بخشی از این رویداد اعلام شد در آینده و پس از انجام بررسی‌های لازم، انجمن صنفی ویراستاران درصدد است تعریفی برای ویرایش و انواع ویراستار ارائه کند و با توجه به توانمندی ویراستاران و میزان ویرایشی که در هر کتاب انجام می‌شود، راهکار‌هایی برای تعیین تعرفه عرضه کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها