شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۴
نامزد جایزه من بوکرِ 2018: داستان جدید آتوسا مشفق من را شوکه کرد

دیزی جانسون، نویسنده آمریکایی و نامزد فهرست اولیه جایزه من‌بوکرِ امسال در این مطلب از آثاری سخن می‌گوید که در زندگی‌اش تأثیرگذار بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، دیزی جانسون، نویسنده جوان آمریکایی با کتاب «همه چیز آن زیر» در فهرست اولیه جایزه من بوکر امسال قرار گرفته است. جانسونِ جوان پیش از این فقط یک مجموعه داستان کوتاه که شامل فقط دو داستان است، نوشته بود و با همان مجموعه موفق شد برنده سه جایزه مختلفِ «هارپر بازار»، «اِج هیل»، «هیث» شده است که در زمینه داستان کوتاه اعتبار زیادی دارند.
 
از او درباره آثاری که می‌خواند، دوست دارد، هدیه می‌دهد و ..... سؤال کردیم. خواندن پاسخ‌های این نویسنده آمریکایی خالی از لطف نیست:
 
کتابی که در حال حاضر می‌خوانم:
اخیراً کتاب «پرهیزگاران چگونه می‌میرند» نوشته کارمن مارکوس را خواندم و قصد دارم «اتاق مریخی» نوشته ریچل کوشنر را شروع کنم.
 
کتابی که زندگی‌ام را تغییر داد:
کتاب «احساسات خانم اسمیلا برای برف» را در سنی خواندم که کتاب‌ها در لحظه حس خوبی به انسان می‌دهند. تا حدود چهار سال پیش هم هر بار کتاب را در مراسم خیریه‌ای می‌دیدم می‌خریدمش.
 
کتابی که ای کاش من نوشته بودم:
«داروی عشق» نوشته لوئیس اِدریچ، «رویای حیوانات» نوشته باربارا کینگزلاور، «دلبند» نوشته تونی موریسون.
 
کتابی که بر نوشته‌های من تأثیر گذاشت:
وقتی نوشتن اولین کتابم را آغاز کردم علاقه زیادی به داستان کوتاه داشتم. آثار نویسندگانی چون سارا هال، کارن راسل، و کِلی لینک تأثیر زیادی بر من گذاشتند.
 
کتابی که با آن خیلی خندیدید:
داستان جدید آتوسا مشفق تحت عنوان «سال آرامش و استراحت من» هم من را شوکه کرد و هم به شدت با آن خندیدم.
 
آخرین کتابی که موجب شد اشک بریزم:
اهل گریه کردن نیستم اما وقتی «هزینه زندگی کردن» نوشته دبرا لِوی را خواندم اشک در چشمانم جمع شد.
 
کتابی که نتوانستم تا پایان بخوانم:
«اودیسه»یِ هومر یا آثار فاستر والاس را نتوانستم بخوانم اما حسرت نخواندشان را ندارم. البته از نخواندن اثار النا فرانته واقعاً ناراحت هستم.
 
کتابی که از نخواندنش شرمنده هستم:
ای کاش نیازی به خوابیدن نداشتم تا بتوان کتاب‌های بیشتری بخوانم. از آنجا که در دانشگاه ادبیات انگلیسی می‌خوانم کتاب‌های زیادی را به عنوان تکلیف باید بخوانم. در حال حاضر از اینکه آثار زیادی از نویسندگان رنگین‌پوست یا آثار ترجمه شده نخوانده‌ام متأسف هستم. تلاش می‌کنم این کار را انجام بدهم. البته دانش من در زمینه داستان‌های علمی-تخیلی نیز اندک است.
 
کتابی که به دیگران هدیه می‌دهم:
همیشه دوست دارم داستان «آب تازه» نوشته آکوائک اِمزی را هدیه بدهم زیرا داستان بسیار خوبی است.
 
دوست دارید با این کتاب یاد شوید:
دوست دارم با کتابی که در 80 سالگی می‌نویسم از من یاد شود زیرا تا آن زمان وقت دارم خوب یاد بگیرم و داستانی خوب بنویسم.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها