سه‌شنبه ۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۸
بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از طرح کتابخوانی شمسی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از طرح دوستدار کتاب روستای شمسی شهرستان اشکذر استان یزد به عنوان روستای برتر کشور در این عرصه بازدید کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی  دوشنبه شب وارد یزد شد، و با حضور در این روستا در جریان طرح کتابخوانی شمسی اشکذر قرار گرفت.

وی پس از دیدار با آیت‌الله محمدرضا ناصری نماینده، ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد، در مراسم افتتاح نخستین گذر فرهنگ و هنر کشور در کوچه مازاری‌ها شرکت کرد.

صالحی همچنین از طرح یک داستان تازه، یک استکان چای تازه و داستان‌خوانی رقیه دوست فاطمی‌ها مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان بازدید کرد.

علی زینی وند، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری یزد، مجید جوادیان زاده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و رقیه دوست فاطمی‌ها صالحی را در این بازدید همراهی کردند.

روستای شمسی دهستان رستاق شهرستان اشکذر در ۲۵ کیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد و سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ به عنوان روستای برتر دوستدار کتاب در کشور انتخاب شد.

این روستا خاستگاه بسیاری از شخصیت‌های فرهنگی و علمی از جمله مرحوم آیت الله سید جواد حیدری یزدی، آیت الله حاج شیخ غلامرضا فقیه خراسانی و سید اسماعیل داوودی شمسی است.

روستای شمسی یکهزار و ۵۰۰ نفر جمعیت دارد، ۹۶ درصد اهالی آن باسواد هستند.

همچنین نخستین گذر فرهنگ و هنر کشور، دوشنبه شب با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در کوچه تاریخی مازاری‌های شهر یزد بهره‌برداری شد.

این گذر با ارائه طرحی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری شهرداری و با هدف احیای شهرسازی فرهنگ مدار بهره‌برداری شد.

خارج شدن از فضای بسته فرهنگی و هنری و رفتن به سمت اجتماعی شدن فرهنگ و هنر از دیگر اهداف ایجاد گذر‌های فرهنگی است.

همزمان با افتتاح نخستین گذر یادشده تئاتر خیابانی، نمایشگاه هنر‌های تجسمی، کتابفروشی، نقد کتاب، طرح یک داستان تازه و یک استکان چای تازه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرا شد.

گذر‌های فرهنگی در گذشته، علاوه بر معماری اصیل و زیبای خود، محلی برای اجرای فعالیت‌های فرهنگی و هنری بودند و سعی شده است با احیای گذر مازاری‌ها، فعالیت‌های فرهنگی و هنری یزد رونق گیرد.

فضای بیرون گذر فرهنگی مازاری برای تمرکز فعالیت‌های فرهنگی و هنری اختصاص داده شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها