یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۸
از هر پنج آمریکایی یک نفر کتاب صوتی گوش می‌دهد

نتایج نظرسنجی اخیر مرکز تحقیقات پیو نشان می‌‌دهد با وجود رشد کتاب‌های صوتی در میان قشر عام آمریکا بیشتر دانشگاهیان این کشور به کتاب‌های چاپی علاقه نشان می‌‌دهند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از مرکز تحقیقات پیو - موج کتاب‌های صوتی آنقدر در کشورهای غربی به خصوص آمریکا و انگلستان پیش رفته که مرکز معتبر پیو آخرین نظرسنجی خود را به این قضیه اختصاص داده است. نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که از هر پنج آمریکایی یک نفر به کتاب صوتی گوش می‌کند.
طبق نظرسنجی این موسسه در حدود 74 درصد از مردم آمریکا در 12 ماه گذشته حداقل یک کتاب خوانده‌اند که این آمار از سال 2012 تاکنون تغییر چندان نکرده است.

در نتایج منتشر شده توسط موسسه پیو می‌بینیم که 67 درصد دوستداران کتاب در آمریکا انواع چاپی کتاب را ترجیح می‌دهند درحالیکه 14 تا 18درصد از آنها دوست دارند به جای خواندن به کتاب‌های صوتی گوش کنند.
طبق این گزارش به طور متوسط هر آمریکایی در سال 12 کتاب مطالعه می‌کند، ولی هنوز نیز با توجه به آمارهای سال 2011 و 2012 بیشتر این دوستداران کتاب، آثار چاپی را ترجیح می‌دهند.

در آمارهای موسسه پیو نکته جالبی آمده است که نشان می‌‌دهد در میان قشر تحصیل کرده و دانشجویان دانشگاه تنها 7درصد به کتاب‌های الکترونیک علاقه نشان می‌دهند، ولی این رقم برای کسانی که حتی نتوانستند از دبیرستان فارغ التحصیل شوند، 5 درصد گزارش شده است.
 
نخستین برداشت از گزارش موسسه پیو این واقعیت را نمایان می‌کند که قشر دانشگاهی به کتاب‌های چاپی علاقه دارند و سنین کمتر از آن و قشر کهنسال بالای 65 سال به کتاب‌های الکترونیک علاقه نشان می‌دهند.

جزئیات آماری مربوط به نظرسنجی را می‌توانید در ادامه ببینید:
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها