دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۷
شمارگان متوسط 1418 نسخه‌ای در آذرماه

میانگین شمارگان کتاب در آذرماه سال جاری هزار و 418 نسخه بوده که در مقایسه با هزار و 769 نسخه شمارگان عناوین منتشر شده در آذرماه سال گذشته شاهد کاهش 20درصدی میانگین شمارگان کتاب‌ها بوده‌ایم.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، آمار نشر در آذرماه سال جاری نشان می‌دهد که 8هزار و 152عنوان کتاب راهی بازار نشر شده است که در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال گذشته 16درصد رشد داشته است.

موضوع کودک و نوجوان با هزار و 392 عنوان کتاب یکی از پرعنوان‌ترین حوزه‌های نشر در آذرماه سال جاری بوده است،‌ تعداد کتاب‌های تالیفی در این حوزه 855 عنوان و تعداد کتاب‌های ترجمه 537 عنوان بوده است.

از مجموع کتاب‌های منتشر شده در آخرین ماه پاییز سال جاری، بیشترین میزان کتاب‌های چاپ اول به موضوعات علوم عملی، ادبیات و کودک و نوجوان اختصاص پیدا کرده است و موضوعات کودک و نوجوان، کمک درسی و  علوم اجتماعی بیشترین میزان تعداد کتاب‌های باز چاپی را از آن خود کرده‌اند.

میانگین شمارگان کتاب در آذرماه سال جاری هزار و 418 نسخه بوده که در مقایسه با هزار و 769 نسخه شمارگان عناوین منتشر شده در آذرماه سال گذشته شاهد کاهش 20درصدی میانگین شمارگان کتاب‌ها بوده‌ایم. در مجموع شمارگان کل کتاب‌های منتشر شده در آذر ماه سال جاری 11444220 بوده است.

ناشران تهرانی 6 هزار و 124عنوان کتاب و ناشران شهرستانی 2هزار و 28 عنوان کتاب در آذرماه سال 1396 منتشر کرده‌اند. 75 درصد کتاب‌ها در استان تهران منتشر شده و پس از آن  استان های قم با 8 درصد و خراسان رضوی با 4درصد قرار دارند.

بر اساس آمار نشر كتاب در آذر ماه سال ۱۳۹۶، انتشارات صدرا با 121عنوان كتاب در صدر پركارترين ناشران عمومي قرار گرفت. نشر  جنگل با 75 عنوان كتاب در جايگاه دوم و بعد از آن، نشر چشمه، پرستش، اسرار علم، نوید ظهور، خرسندی، سنجش و دانش و دفتر انتشارات اسلامی در جايگاه‌هاي بعدی ناشران عمومي پركار قرار گرفتند.

انتشارت هنارس، بلور، هوپا، جمال، قدیانی، پرتقال، افق، نگین هشتم، آریا نوین و فاطمی در فهرست 10 ناشر کودک پرکار در آذرماه سال جاری قرار گرفته‌اند.

همچنين،  شرکت انتشارات کانون فرهنگی آموزش، بین‌المللی گاج، سمت، مبتکران، کاگو، راه، پیشروان، مهاتما گاندی، پیدار، طلایی پویندگان دانشگاه از جمله ناشران آموزشی پرکار آخرین ماه پاییز سال جاری هستند.

براساس فهرست كتاب‌هاي منتشر شده در آذرماه سال جاري، كتاب‌ «کودک(6 ساله): واحد یادگیری(آموزشگاه) پیش دبستان» با 47 هزار نسخه در صدر جدول پرشمارگان‌ترين كتاب‌ها قرار گرفته‌ است و كتاب‌هاي «کودک 2 (6 ساله) واحد یادگیری خانواده»، «واحد کار کودک: واحد های خیابان، مهارت های کودک، جانوران» ، «آموزه های قرآنی2: گلباغ قرآن»، «واحد کار کودک: واحدهای آموزشگاه، خوردنی‌ها، پاییز»، «آموزه‌های قرآنی1: گلباغ قرآن»،  «آگاه سازی پیشگیری از معلولیت‌ها ویژه پایه یازدهم(2جلدی)»، « آگاه‌سازی پیشگیری از معلولیت‌ها ویژه پایه دهم(3جلدی)»، «حقوق مدنی اشخاص و محجورین(با تجدید‌ نظر و اضافات) و «منشور حقوق دانشجویی» در جايگاه‌هاي بعدي قرار دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها