شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۰
گلگشت‌های فرحبخشی که غلامان برای پادشاهان برگزار می‌کردند

کتاب «گلگشت ایرانی» به کوشش فریار جواهریان و آزاده شاهچراغی توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، این کتاب دارای پنج بخش شامل «درآمدی بر گلگشت ایرانی»، «گلگشت پژوهی»، «گلگشت ایرانی در آثار تاریخی»، «گلگشت ایرانی در هنر معاصر» و «کاخ گلستان: میزبان گلگشت ایرانی» است.

در این کتاب آمده است: در فرهنگ ایرانیان، تناول در فضای باز مراسمی کهن است که همواره به تصویر نیز کشیده شده است. پیشینیه این سنت به سه هزار سال قبل باز می گردد، از نخستین مراسم سیزده به در رفتن تا گلگشت‌های شاد و فرحبخشی که توسط غلامان برای پادشاهان تدارک شده می‌شد و تا امروز که عشق و علاقه به پیک نیک کردن و خوردن در طبیعت باقی است.

گشت و گذار و «گلگشت ایرانی» با «باغ ایرانی» ارتباطی مستقیم دارد و در بیشتر موارد باغ بستر و زمینه پیک نیک است که خود نیز الگویی کهن از عالم مثال ایرانی و نشانگر علقه ایرانیان به طبیعت و لذت بردن از آن است.

در ادامه کتاب با اشاره به بی سابقه بودن نمایشگاه گلگشت ایرانی در نوع خود، نوشته شده است: در این نمایشگاه برای اولین بار از دیدگاه تاریخی، هنری و علمی، آیین پرسابقه گشت و گذار و پیک نیک ایرانیان در طبیعت در خلال آثاری چون کاشی کاری، سرامیک، نگارگری، پارچه بافی، فرش بافی، هنرهای صناعی گوناگون و عکاسی بازشناسی و بازخوانی شده که در کتاب پیش روی، تمامی این مستندات ارائه شده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها