سه‌شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۷
جایزه ۴۰ هزار دلاری برای سه شاعر تجربه‌گرا

بنیاد هنرهای معاصر، موسسه‌ای که در دهه ۱۹۶۰ توسط جان کیج و جسپر جونز برای تامین هزینه آثار جدید هنرمندان در نیویورک تاسیس شد، روز دوشنبه اعلام کرد که به سه شاعر تجربه‌گرا ۴۰ هزار دلار کمک هزینه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از نیویورک‌تایمز- این جوایز توسط هنرمندان تجسمی مثل السورث کِلی و شریکش، جک شیر و همچنین موسسات سای تومبلی و روی لیختن‌اشتاین تقبل می‌شود.

سیسیلی براون، یکی از مدیران بنیاد هنرهای معاصر، در بیانیه‌ای گفت از اینکه جوایز را به شعر اختصاص دادند خوشحال است، چرا که حوزه‌ای است که همیشه فاقد بودجه کافی است.

بورس تحصیلی السورث کِلی به شاعر کانادایی، لیزا رابرتسون تعلق گرفت که از سال ۲۰۰۴ تاکنون در فرانسه زندگی می‌کند. استفان برت در نقد کتاب او در نیویورک تایمز این‌طور نوشت: «دشوار در توصیف و آسان در لذت بردن».

آنه بویر، شاعر اهل ایالت میزوری که با صراحت از بیماری معاصر می‌نویسد، جایزه شعر سای تومبلی را دریافت کرده است. از کتاب‌های اخیر او می‌توان به «لباس علیه زنان» که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد اشاره کرد که مورین ان.مک‌لین در نقدی در نیویورک‌تایمز از آن به عنوان «کتابی غم‌انگیز، زیبا و پرشور که اقتصاد سیاسی ادبیات و خود زندگی را نشان می‌دهد.» یاد کرد.

جایزه روی لیختن‌اشتاین که پس از این می‌تواند به هنرمندان در هر رشته‌ای تعلق بگیرد، به شاعر و منتقدی از نیویورک، فِرد موتن، تعلق گرفته است. او سابقه‌ای طولانی در علاقه به فرهنگ سیاهان و رابطه میان هنر تجربی و جنبش‌های اجتماعی شورشی دارد.

برندگان این کمک‌هزینه‌ها توسط هیئت مدیره بنیاد هنرهای معاصر انتخاب شدند که علاوه بر خانم براون شامل آقای جونز و خیرینی نظیر اگنس گاند، مدیر موزه هنر مدرن است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها