شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۶
ارسال بیش از سه هزار اثر به جشنواره شعر نیاوران

دبیرخانه سومین جشنواره شعر نیاوران از تاریخ 12 اردیبهشت فراخوان ارسال آثار را در تمامی کشور تا تاریخ 30 تیر ماه منتشر کرد و در مجموع سه هزار و 227 اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،‌ در بخش سپید سومین دوره جشنواره شعر نیاوران  ابوالفضل پاشا، بهزاد خواجات، حمیدرضا شکارسری، علیرضا راهب و لیلا کردبچه داور بودند و در مجموع و در دوبخش آزاد و ویژه یک هزار و 421 قطعه شعر سپید از شاعران سراسر کشور دریافت شد.
 
ابوالفضل پاشا شاعر، نظريه‌پرداز ،منتقد ادبي و یکی از داوران بخش شعر سپید در سومین دوره جشنواره شعر نیاوران با ذکر این نکته که کیفیت آثار این دوره از شاعران در بخش سپید شگفت‌آور بوده است اظهار داشت: به عنوان داور جشنواره، از خواندن آثار پس زده نشدم. برای انتخاب آثار شاخص مجبور شدم هر اثر را سه بار بخوانم تا بتوانم نظر درستی در ارتباط با آن شعر ارائه دهم. جوانان شرکت‌کننده در جشنواره شعر نیاوران ‎با این که ناشناخته‌اند اما درک کاملی از فضای مجازی دارند که این شناخت همراه با مطالعه کتاب‎های نقد ادبی و شعر مشخصا مسیر خوبی را پیموده است. در واقع  شاعرانی که در زمینه  شعر سپید با تاریخ، اجتماع و آثار گذشتگان آشنایی خوبی داشتند، توانسته‌اند آثار موفق‎تری خلق ‎کنند.
 
وی اقدام فرهنگسرای نیاوران درانعکاس آثار دریافتی شاعران در کتاب پایتخت شعر نیاوران را بسیار ارزشمند توصیف کرد و گفت: هیچ کاری بی نتیجه نیست. ادبیات و شعر یک کار کیفی است.  سال‌ها طول ‌می‌کشد تا نخستین بارقه‎های تاثیر جشنواره‌هایی چون جشنواره شعر نیاوران خود را نشان بدهد؛ چراکه به گواهی تاریخ،  نتیجه و اثر‎بخشی کار فرهنگی در دراز مدت روشن می‎شود.
 
پاشا در انتهای صحبت‌هایش با اشاره به بخش ویژه جشنواره، که «صلح و محیط زیست»، نام دارد این اقدام را باعث ایجاد تلنگری در شاعران عنوان کرد و ابراز داشت: این کار باعث می‌شود شاعر به فکر فرو رود و به این نکته توجه کند که می‎شود در سرودن شعر به محیط زیست و یا اتفاقات منطقه و لزوم برقراری صلح در جهان هم فکر کرد و این موضوع می‌تواند به تدریج دغدغه ذهنی یک شاعر بشود.
 
لیلا کردبچه دیگر داور بخش سپید سومین جشنواره شعر نیاوران نیز در سخنانی انتخاب 10 اثر نهایی را از میان  آثار شاخص رسیده به جشنواره  بسیار سخت عنوان کرد و گفت: از سال‌های گذشته تکاپوی شاعران جوان و آینده‌دار برای حضور در این جشنواره برایم بسیار جالب و جذاب بود؛ چراکه جشنواره برای آنها  وجهه خوبی به همراه دارد.
 
وی همچنین با توجه به چینش داوران از سلایق مختلف در بخش سپید جشنواره شعر نیاوران ادامه داد‌: در ادبیات همیشه تعدد سلایق وجود دارد. این مهم امسال نیز در میان آثار برگزیده توسط داوران وجود داشت. از این رو قطعا آثار انتخابی در این بخش می‌تواند بسیار متفاوت و خاص باشد.
 
کردبچه برگزاری چنین جشنواره‌هایی را بسیار تاثیرگذار و خوب عنوان کرد و گفت: تا امروز جشنواره شعر نیاوران  بازخورد خوبی داشته است. خیلی‎ها به روند رو به رشد این جشنواره توجه کرده‎اند و آن را دنبال کرده‎اند و کتاب منتشر شده از آثار منتخب جشنواره‎های پیشین را دنبال کرده‌اند. از این رو می‌توان جشنواره شعر نیاوران را جشنواره‌ای تاثیرگذار در ادبیات ایران عنوان کرد.
 
حمیدرضا شکارسری، شاعر، منتقد ادبی و یکی دیگر از داوران جشنواره شعر نیاوران با اشاره به این مطلب که جشنوراه شعر نیاوران جای خالی خیلی از جشنواره‌های ادبی کشور را پر کرده است اظهار داشت: در گذشته جشنواره‌هایی همچون جشنواره شعر جوان و یا شب‌های شهریور برگزار می‌شد که متاسفانه دیگر برگزار نمی‌شود و جشنواره شعر نیاوران بار نبود آنها را بر عهده گرفته است. به عنوان مثال بخش صلح این جشنواره بخش عظیمی از عطش جامعه ادبی به شعر دفاع مقدس را سیراب می‎کند. از طرف دیگر نوع نگاه به جشنواره از سوی مدیران و نیز انتخاب داوران جشنواره تقریبا هر سال به دور از غرض‌ورزی و باندبازی و جناح‎بندی‎های سیاسی است. بنابراین با شعر‎ها عادلانه برخورد می‎شود.
 
وی همچنین چاپ کتاب جشنواره را اقدامی بسیار مثبت ارزیابی کرد و ادامه داد: اکثر شرکت‎کنندگان امیدوارند نامی از آنها حداقل به عنوان شرکت‎کننده در چنین جشنواره‌ای ثبت شود‌. از سویی دیگر این کتاب چه در قالب‎های نو و چه در قالب‎های سنتی کارنامه خوبی از شعر زمان ما است. 
 
شکار‌سری شناخت داوران جشنواره‌های ادبی از معیار‌های زیبایی‌شناسی معاصر را بسیار لازم و ضروری عنوان کرد: هیچ دلیلی وجود ندارد که تمام شرکت‎کنندگان یک جشنواره ملاک زیبایی‎شناسیشان آن ملاکی باشد که داور جشنواره می‎پسندد. ممکن است شاعری کاملا فرمالیست باشد اما داور جشنواره کاملا در شعرش  محتواگرا باشد. در این مواقع باید به این موضوع توجه کنیم که آیا این شاعر در معیار‎های فرمالیسم موفق بوده است یا نه؟
 
وی در پایان صحبت‌هایش آثار رسیده شاعران شعر سپید در بخش ویژه را خوب عنوان کرد و گفت: تعداد آثار شاخص در بخش ویژه کم بود اما همین تعداد نیز توانست انتظارات را برآورده کند. در چنین جشنواره‌هایی باید بفهمیم که چه اتفاقی افتاده که وقتی شاعران محدودیت موضوعی ندارند فقط به دغدغه‌های شخصی عاشقانه می‎پردازند و نسبت به سال‎های گذشته دغدغه‎مندی سیاسی و اجتماعی را کمتر در آثارشان بازتاب می‌دهند. 
 
شعر‎ها به تعبیری سال به سال دغدغه‎ای بیرون متنی را از یاد می‎برند و شاعر انگار تمام دغدغه‎ها را به مفاهیم درونی خودش مثل مفاهیم عاشقانه و یا به فرم در شعر اختصاص می‎دهد. از این رو آن جوششی که انتظار داریم در این دوران پرتلاطم اجتماعی و سیاسی شاعر در شعر شاعران جوان و معاصر نمود داشته باشد اتفاق نمی‌افتد.
 
 اختتامیه سومین جشنواره شعر نیاوران سه شنبه  28 شهریور ماه ساعت 17 در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران با حضور جمعی از شاعران و نویسندگان نام آشنای کشور برگزار می‌شود. حضور در این برنامه برای کلیه علاقمندان به ادبیات آزاد است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها