یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۸
نویسندگان در بیان مصائب مهاجرت تلاش کنند

جمال‌الدین اکرمی از تولید رمان جدیدی در زمینه مهاجرت برای نوجوانان خبر داد و گفت که تا سه ماه دیگر آن را به انتشارات کانون پرورش فکری تحویل می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، جمال‌الدین اکرمی درباره آثار جدیدش گفت: در حال حاضر مشغول نوشتن رمان‌هایی با موضوع مهاجرت برای نوجوانان هستم. که نخستین جلد آن با عنوان «شب بخیر ترنا» از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است. این رمان تمی عاشقانه و اجتماعی دارد و به بحران‌های مهاجرت و واقعیت‌هایی که کمتر از آنها صحبت می‌شود می‌پردازد.

این نویسنده افزود: در «شب بخیر ترنا» داستان خواهر و برادر نوجوانی بیان می‌شود که به دعوت پدرشان به کانادا مهاجرت می‌کنند ولی مادرشان با آنها نمی‌رود. آنها منتظر هستند که پدر، مادرشان را دعوت کند ولی این اتفاق نمی‌افتد و این مساله سبب بروز مشکلاتی برای آنها می‌شود. این دو به دنبال کشف حقیقت هستند و ماجراهایی برایشان رخ می‌دهد.

اکرمی درباره جلد دوم این مجموعه نیز توضیح داد: در جلد دوم این مجموعه هم که در حال حاضر مشغول نوشتن آن هستم به بچه‌های افغانستان و دوستی‌شان با بچه‌های ایرانی و همراه شدنشان با هم و سختی‌های مشترکشان می‌پردازم و فکر می‌کنم تا سه ماه دیگر به ناشر تحویل دهم. 

وی افزود: این رمان در عین حالی که تم اجتماعی دارد و به آسیب‌های اجتماعی نیز می‌پردازد، تم فانتزی هم دارد و قرار است از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شود.

به گفته اکرمی امروزه بسیاری از نوجوانان دوست دارند به خارج از کشور مهاجرت کنند اما از بحران‌هایی که برایشان رخ می‌دهد، خبر ندارند. ما نویسندگان آن طور که باید به از هم گسستگی‌های خانواده‌ها در زمان مهاجرت نپرداخته‌ایم و آسیب شناسی لازم در این زمینه صورت نگرفته است.
 
جمال‌الدین اکرمی در سال 1336 در سمنان بدنیا آمده و دارای مدرک کارشناسی کارتو‌گرافی و کارشناسی ارشد افتخاری ادبیات داستانی است. وی در زمینه‌های مختلفی مانند نگارش شعر، قصه، رمان، ترجمه و تصويرگری كتاب‌های كودكان کار کرد‌ه و مدرس نقاشی و هنر كودک، كانون پرورش، آموزش و پرورش، پژوهش در زمينه‌ تصويرگری كتاب‌های كودكان و نوجوانان است.
 
اکرمی، تأليف سه كتاب در زمينه‌ پژوهش تصويرگری كتاب كودک در ايران و جهان، تصويرگری بیش از هشت كتاب برای كودكان، تأليف هفت مجموعه شعر برای كودكان، 30 قصه برای كودكان، 8 رمان برای نوجوانان، تأليف 30 جلد كتاب آموزشی «پيش از دبستان» و 20 جلد كتاب «پيش از آمادگی» برای خردسالان و ترجمه‌های زیادی برای كودكان را در کارنامه‌اش دارد.
 
از جمله آثار وی می‌توان به «ترانه‌های مهتاب»، «ترانه‌های جشن تولد»، «شاعری در باغ وحش»، «از كودكی تا ماه»، «فاخته تنها»، «گل دوستی»، «جشن تولد ليلا كوچولو»، «علی كوچولو گم شده بود»، «آهو كوچولو قايم شو»، «چشمانت را ببند والريانوس» اشاره کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها