پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۹
نامزدهای اولیه جایزه «من‌بوکر» بین‌المللی اعلام شدند

فهرست اولیه نامزدهای جایزه «من‌بوکر» بین‌المللی اعلام شدند. جایزه «من‌بوکر» به بهترین اثر تازه انگلیسی زبان که نوشته شهروندان همسود بریتانیا است، اهدا می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین- بیست سال از زمانی که «آرونداتی روی»، نویسنده هندی برای اولین رمانش تحت عنوان «خدای چیزهای کوچک» جایزه «من بوکر» را از آن خود کرد، می‌گذرد و حالا او پس از دو دهه برای کتاب «وزارتخانه شادی فراوان» یا «وزارت‌خانه اوج شادی»-The Ministry of Utmost Happiness- در فهرست اولیه جوایز من بوکر سال 2017 قرار گرفت.
 
«روی» تنها نویسنده حاضر در این فهرست است که پیش از این نیز جایزه «من‌بوکر» را دریافت کرده است. وقتی از او پرسیدند چرا نوشتن رمانی دیگر از او دو دهه طول کشید پاسخ داد: «داستان‌نویسی نیاز به زمان دارد. نوشتن با عجله ممکن نیست.»
 
هیئت داوران این جایزه از میان 150 اثر سیزده اثر را در فهرست اولیه قرار دادند. چهار نفر از نویسندگان حاضر در فهرست پیش از این نامزد دریافت این جایزه شده‌اند. «علی اسمیت»، که امسال برای رمان «پاییز»، «زادی اسمیت» با داستان «وقت تاب خوردن»، «سباستین باری» با کتاب «روزهای بی‌پایان»، و «محسن حمید» با کتاب «خروجی غربی» نامزد شده‌اند، پیش از این نیز در این فهرست قرار داشتند.
 
جایزه من بوکر از سال 2014 به روی نویسندگان آمریکایی نیز باز شد و «پل بیتی» اولین نویسنده آمریکایی است که برنده این جایزه شد. امسال نیز سه نویسنده آمریکایی، «پل استر» با کتاب «4321»، «جورج ساندرز» با اولین داستان بلند خود «لینکلن بین مرگ و تولد دوباره»، و «ریل زیرزمینی» در این فهرست قرار دارند. «ریل زیرزمینی» پیش از این نیز برنده جایزه «پولیتزر» و جایزه «کتاب ملی داستان در آمریکا» نیز شده است.
 
«لولا یانگ»، رئیس هیئت داوران این دوره از جایزه معتقد است سطح وسیعی از نویسندگان در فهرست امسال قرار دارند. چهار نویسنده انگلیسی، چهار نویسنده آمریکایی، دو ایرلندی، دو انگلیسی-پاکستانی و یک نویسنده هندی نامزدهای این دوره از جایزه هستند.
 
 شش اثر در این میان به فهرست نهایی راه خواهند یافت که در تاریخ سیزدهم سپتامبر(22 شهریور) اعلام می‌شود. برنده این جایزه در تاریخ 17 اکتبر مشخص خواهد شد. پیش از این نویسندگانی چون «هیلاری منتل»، «آیریس مورداخ»، و «این مک‌ایوان» برنده این جایزه شده‌اند. سال گذشته کتاب «خیانت» نوشته «پل بیتی» برنده این جایزه شد و کتاب‌اش پس از دریافت جایزه حدود 360 میلیون نسخه در سراسر دنیا به فروش رفت.
 
13 اثر حاضر در فهرست جایزه «من‌بوکر» سال 2017 به شرح زیر است:
 
«4321» نوشته «پل استر»
«روزهای بی‌پایان» نوشته «سباستین باری»
«تاریخچه گرگ‌ها» نوشته «امیلی فریدلاند»
«خروجی غربی» نوشته «محسن حمید»
«استخوان‌های خورشیدی» نوشته «مایک مک‌کورماک»
«مخزن 13» نوشته «جون مک‌گرگور»
«Elmet» نوشته «فیونا مازلی»
«وزارت‌خانه اوج شادی» نوشته «آرونداتی روی»
«لینکلن بین مرگ و تولد دوباره» نوشته «جورج ساندرز»
«آتشِ خانه» نوشته «کامیلا شمسی»
«پاییز» نوشته «علی اسمیت»
«وقت تاب خوردن» نوشته «زادی اسمیت»
«ریل زیرزمینی» نوشته «کولوسن ویت‌هد»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها