یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۸
خبر‌هایی از نمایشگاه کتاب

مسئول غرفه‌ انجمن اهدای عضو ایرانیان از ثبت هزار کارت اهدای عضو در نمایشگاه کتاب تهران خبر داد. همچنین 50 عنوان کتاب با موضوعات ادبی، تاریخی و کودکان در غرفه‌ مکزیک نمایشگاه کتاب به نمایش درآمده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از ستاد امور رسانه‌ای و خبری سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، عابدین چالش‌گر؛ مسئول غرفه‌ انجمن اهدای عضو ایرانیان گفت: ما در ایام برگزاری نمایشگاه کتاب برای صدور آنی کارت اهدای عضو و پاسخگویی به سوالات افراد درباره‌ مرگ مغزی و اهدای عضو حضور داریم.
 
وی ادامه داد: ما در این غرفه به سئوالات مردم درباره‌ی چرخه‌ اهدای عضو، مرگ مغزی، پیوند عضو و اهدای عضو پاسخ می‌دهیم و سعی در جلب نظر مخالفان این کار داریم تا از اهداف کار ما باخبر شوند.
 
چالش‌گر اضافه کرد: ما در این غرفه به صورت آنلاین کارت اهدای عضو را صادر می‌کنیم به این صورت که افراد تقاضایشان را برای اهدای عضو در فرم‌های مورد نظر پر می‌کنند و ما آنها را در سامانه ثبت می‌کنیم. برای این کار اطلاعات عمومی و کدملی صحیح افراد باید وارد شود تا نام افراد در این سامانه ثبت گردد.
 
وی اظهار کرد: ما در این غرفه علاوه بر صدور کارت اهدای عضو، به خانواده‌های شخصی‌ که اهدای عضو کرده و می‌خواهند از وضعیت جسمانی گیرنده‌ی عضو باخبر شوند با کمک همکاران‌مان در انجمن، وضعیت بیمار را به خانواده‌ی اهداکننده اطلاع می‌دهیم.
 
صدور هزار کارت اهدای عضو در نمایشگاه کتاب
وی با بیان اینکه تاکنون در حدود هزار کارت اهدای عضو در طول برگزاری نمایشگاه کتاب صادر شده است، گفت: انجمن اهدای عضو یک غرفه در نمایشگاه کتاب و سرای اهل قلم و یک غرفه هم در درب ورودی مترو شهر آفتاب دارد.
 
چالش‌گر افزود: انجمن اهدای عضو ایران یک NGO محسوب می‌شود که دارای رسالت‌هایی همچون مددکاری خانواده‌های اهداکننده‌ی کم‌درآمد، فرهنگ‌سازی در راستای اهدای عضو و آموزش رضایت‌گیری پرستاران در مواجهه با خانواده‌ها است.
 
وی ادامه داد: بنیانگذار انجمن اهدای عضو ایرانیان، دکتر ایرج فاضل پدر پیوند ایران و رییس هیئت امنای انجمن و دکتر کتایون نجفی‌زاده فوق تخصص ریه و مدیرعامل انجمن هستند.
 
چالش‌گر با اشاره به بروز 5 تا 8 هزار مرگ مغزی در ایران در طول یکسال گفت: طبق نُرم جهانی نیمی از مرگ مغزی‌ها قابلیت اهدای عضو دارند اما در ایران رضایت برای اهدای عضو در حدود هزار نفر است. اگر این میزان به دو هزار اهدا در سال برسد، می‌تواند بخش قابل توجهی از لیست انتظار اهدای عضو را کم کند.
 
وی در پایان سخنانش گفت: در هر ده دقیقه یک نفر به لیست انتظار اضافه می‌شود و هر دو ساعت یک نفر جان خود را از دست می‌دهند و در هر 12 ساعت یک نفر موفق می‌شود که پیوند عضو شود.
 
نمایش 50 عنوان کتاب در غرفه‌ مکزیک در نمایشگاه کتاب
نیما حیدرزاده مسئول غرفه‌ی مکزیک در نمایشگاه کتاب گفت: سفارت مکزیک در چند سال اخیر در نمایشگاه کتاب شرکت داشته زیرا این سفارت، حضور در برنامه‌های فرهنگی را به صورت جزیی و کلی در اولویت قرار داده است. حضور در نمایشگاه کتاب هم حرکت فرهنگی است و به همین دلیل مکزیک در آن حضور دارد.
 
وی افزود: سال قبل مکزیک حضور پررنگ‌تری در نمایشگاه کتاب داشت و عناوین بیشتری کتاب را به نمایش گذاشته بود اما تعداد کتاب‌های امسال غرفه‌ی مکزیک کمتر بوده است.
به گفته‌ حیدرزاده، 50 عنوان کتاب با موضوعات ادبی، تاریخی و کودکان در غرفه‌ی مکزیک نمایشگاه کتاب عرضه شده است.
 
وی درباره‌ی مخاطبان کتاب‌های غرفه‌ مکزیک گفت: زبان مکزیک اسپانیایی است و بیشتر مخاطبان غرفه‌ مکزیک، اسپانیایی‌زبان‌ها، مکزیکی‌ها و دانشجویان زبان اسپانیایی هستند.
 
حیدرزاده در پایان با اشاره به اهدای کتاب توسط سفارت مکزیک گفت: سفارت مکزیک هر سال کتاب‌های اهدایی که به این سفارتخانه می‌رسد را به دانشگاه‌ها اهدا می‌کند.
 
حیدرزاده در پایان گفت: سفیر مکزیک سه روز ابتدایی نمایشگاه کتاب به غرفه آمد و به علت علاقه به مسائل فرهنگی باز هم در غرفه مکزیک حضور خواهد یافت.

غرفه آموزش کتابخوانی در نمایشگاه کتاب تهران
غرفه‌ موسسه‌ی کتاب‌پردازان با حضور در سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران روش‌های کتابخوانی را به بازدیدکنندگان از نمایشگاه آموزش می‌دهد.
 
بهرام علیزاده مسئول غرفه‌ موسسه‌ی کتاب‌پردازان با بیان اینکه این موسسه از 24 سال پیش تاکنون در زمینه‌ی آموزش کتابخوانی و روش‌های کتابخوانی فعالیت داشته است، اعلام کرد: بازدیدکنندگان از نمایشگاه کتاب می‌‌توانند با مراجعه به این غرفه، علاوه بر آزمون حافظه‌، آزمون سرعت و سبک یادگیری، در همایش «تندآموزی مغز مهندسی ذهن» و «چشم‌انداز نویسی و مهندسی طراحی آینده» ثبت‌نام کنند.
 
علیزاده تصریح کرد: در این همایش تلاش داریم به شرکت کنندگان آموزش دهیم که چگونه در زمان‌های بیکاری خود در یک روز یک کتاب را بخوانیم.
سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «یک کتاب بیشتر بخوانیم» از 13 تا 23 اردیبهشت در مجموعه‌ی نمایشگاهی شهر آفتاب برگزار می‌شود. مجموعه‌ی شهر آفتاب در اتوبان خلیج فارس، روبه روی حرم مطهر امام خمینی (ره) قرار دارد.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها