شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۵
انقلاب اسلامی تاثیر جدی بر ادبیات  گذاشت

ابراهیم حسن‌بیگی، نویسنده رمان محمد (ص) به عنوان مهمان افتخاری غرفه ایران در نمایشگاه کتاب عمان حضور یافت و درباره ادبیات داستانی ایران در مرکز فرهنگی عمان سخنرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، عصر روز جمعه (6 اسفندماه) مرکز فرهنگی عمان میزبان عمانی‌هایی بود که علاقه‌مند بودند در باره ادبیات داستانی ایران بیشتر بدانند. در این نشست، ابراهیم حسن‌بیگی،نویسنده  مطرح کشور و رمان محمد (ص) درباره ادبیات داستانی ایران برای حاضران در جلسه سخنرانی کرد.

وی دراین نشست اظهار کرد: ادبیات داستانی ایران را به سه دوره ایران باستان، ایران پس از اسلام و ایران بعد از انقلاب اسلامی می‌توان تقسیم کرد.

حسن‌بیگی در ادامه سخنان خود درباره ویژگی‌های ادبیات داستانی در سال‌های پس از انقلاب، گفت: انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به عنوان پارامترهای برجسته‌ای هستند که تأثیر به سزایی بر ادبیات داستانی ایران بر جای گذاشته‌اند.

این نشست مورد استقبال گسترده عمانی‌ها قرار گرفت و شبکه‌های مختلف تلویزیونی و رسانه‌های مختلف برای پوشش این مراسم حضور داشتند.

در پایان این نشست خانم «عایشه الدرمکیه» رئیس مرکز فرهنگی عمان اظهار تمایل مرکز خود را برای ترجمه و چاپ آثار ایرانی اعلام کرد و چاپ رمان محمد(ص) را شروع خوبی برای ادامه این همکاری دانست.

استقبال از موسیقی بلوچی در نمایشگاه کتاب عمان

در ادامه برنامه‌های حضور ایران در نمایشگاه کتاب عمان با همکاری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان اجرای گروه موسیقی گلداز در بیست و دومین دوره نمایشگاه کتاب عمان است که مورد توجه و استقبال گسترده عمانی‌ها قرار گرفته است.

روز جمعه (6 اسفندماه) این گروه قطعه موسیقی «مشکتئ میروک» را اجرا کرد. دکتر «عبدالمنعم الحسنی» وزیر اعلام (رسانه و فرهنگ) عمان و رئیس نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسقط  نیز در این برنامه حاضر و بر جذابیت‌های آن افزود.

نصیراحمد ملازهی ضمن خوشامدگویی به مردم عمان و بلوچ‌های حاضر در جلسه از حضور وزیر اعلام عمان تشکر کرد و داستان تصنیف «مشکتئ میروک» را به‌طور مختصر توضیح داد که به شدت مورد استقبال حضار و وزیر اعلام عمان قرار گرفت.

استاد گل‌محمد بلوچی، از خواننده‌ها ی طراز اول بلوچ است که سرپرستی این گروه را به عهده دارد و اجراهای متعددی در داخل و خارج از کشور داشته است.

گروه گلداز از مهم‌ترین گروه‌های موسیقی بلوچستان به شمار می‌رود. آثار این گروه از رسانه‌های ملی به‌ویژه رادیو و تلویزیون کشور ایران مرتب پخش می‌شود.

بیست و دومین دوره نمایشگاه کتاب عمان تا 14 اسفندماه برپا است. مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران در این دوره از نمایشگاه با 400 عنوان کتاب در زمینه‌های ادبیات معاصر و کلاسیک، کودک و نوجوان، ایران‌شناسی، هنر و آموزش خط در غرفه‌ای به مساحت 27 مترمربع شرکت کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها