چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۷:۴۲
مشارکت ۷۴ کشور جهان در دوسالانه کارتون کتاب

سیدمسعود شجاعی‌طباطبایی از ارسال ۲ هزار و ۱۳۰ اثر با مشارکت ۷۴ کشور جهان در سومین دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب خبر داد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، با پایان مهلت ارسال آثار به سومین دوسالانه کارتون کتاب، ‌سیدمسعود شجاعی‌طباطبایی، دبیر این جشنواره به ارائه آخرین آمار و اطلاعات مربوط به آثار ارسالی به دبیرخانه این جشنواره پرداخت.

شجاعی‌طباطبایی این باره توضیح داد: مهلت ارسال آثار به سومین دوسالانه کارتون کتاب با مشارکت ۷۴ کشور جهان در دی ماه امسال به پایان رسید که در آن ۲ هزار و ۱۳۰ اثر از ۷۶۸ هنرمند جهان به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که بیشترین تعداد آثار، متعلق به هنرمندان ایرانی بود و پس از ایران، کشورهای ترکیه، اندونزی و چین بیشترین مشارکت را داشتند.

دبیر سومین دوسالانه کارتون کتاب با بیان اینکه بین کشورهای جهان به لحاظ شهرت در زمینه کاریکاتور تفاوت چندانی نمی‌توان قائل شد، تأکید کرد: هنرمندان برجسته و مطرحی در سطح جهان وجود دارد؛ اما ترکیه، برزیل، اندونزی و اوکراین به‌واسطه برگزاری مسابقات متعدد، ‌در این زمینه از سطح کیفی بالاتری برخوردارند. آمارها نیز حاکی از آنست که ۶۱ هنرمند از کشور ترکیه، ‌ ۳۳ نفر از برزیل، ۴۸ نفر از اندونزی و ۲۲ کارتونیست اوکراینی آثار خود را به دبیرخانه سومین دوسالانه کارتون کتاب ارسال کرده‌اند.

شجاعی‌طباطبایی استقبال کشورهای جهان را از این جشنواره در قیاس با دوره‌های گذشته، به لحاظ کمی و کیفی قابل‌ملاحظه دانست و درباره داوری آثار گفت: فرایند داوری طی دو مرحله انجام می‌شود؛ داوران مرحله نخست آقایان ناصر مقدم، مجتبی حیدرپناه و علی پاک‌نهاد خواهند بود؛ در حال حاضر بهرام ارجمندنیا، محمدرضا دوست محمدی و مجید امینی نیز در تیم داوری دومین مرحله این جشنواره حضور دارند و اسامی داوران خارجی نیز هنوز قطعی نشده است.

گفتنی است، ‌دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب با هدف استفاده از ظرفیت کارتون و کاریکاتور برای ترویج فرهنگ مطالعه از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور پاگرفت. نخستین دوره این دوسالانه سال ۱۳۸۹، ‌ با حضور کارتونیست‌هایی از ۵۳ کشور جهان و دوره دوم در سال ۱۳۹۳،  با مشارکت هنرمندانی از ۶۴ کشور برگزار شد. اختتامیه سومین دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب نیز طی مراسمی در اسفندماه سال جاری برگزار و نفرات برگزیده معرفی خواهند شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها