پنجشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۹
برندگان «کتاب کاستا» معرفی شدند / کتاب کودکی که 217 ناشر آن را رد کرده بودند در میان برندگان

«سباستین بارری»، نویسنده ایرلندی برای دومین‌بار و برای کتاب «روزهای بی‌پایان» برنده جایزه بهترین رمان «کتاب کاستا» شد؛ کتاب «بمب‌هایی که ما را به هم نزدیک‌تر کرد» نیز که نویسنده‌اش برای انتشار آن مشکلات زیادی را متحمل شده بود، جایزه بهترین کتاب کودک را از آن خود کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) «بارری» که در سال 2008 با کتاب «کتاب مقدس مخفی» برنده این جایزه شده بود گفت از دریافت دوباره این جایزه مفتخر است.
 
این نویسنده 61 ساله در بین پنج برنده این جایزه در طول تاریخ است که کتابش برای دریافت بهترین کتاب سال نیز نامزد شده است.
 
او اولین نویسنده‌ای است که دو بار برنده این جایزه شده. این داستان‌نویس که نمایشنامه نیز می‌نویسد نه سال پیش نیز با کتاب «کتاب مقدس مخفی» موفق شد این جایزه مهم ادبی را دریافت کند.
 
این نویسنده اهل «دوبلین» در این‌باره گفت: «به عنوان یک نویسنده باید بگویم خبر بسیار خوبی دریافت کرده‌ام. چند انسان بسیار مهربان دور هم جمع شده و با هم تصمیم گرفته‌اند این جایزه را به من تقدیم کنند و این نهایت لطف آنان به من را نشان می‌دهد.»
 
از نظر این نویسنده حضور در این رقابت مانند این است که در یک مسابقه اسب‌دوانی شرکت کنید و البته در 61 سالگی انجام این کار بسیار سخت است.
 
دیگر برندگان این جایزه شامل «برایان کوناگان» است که جایزه بهترین کتاب کودک را برای «بمب‌هایی که ما را به هم نزدیک‌تر کرد» دریافت کرد.
 
این نویسنده اسکاتلندی پس از دریافت جایزه به خبرنگاران گفت برای انتشار کتابش زحمات بسیاری متحمل شده است؛ 217 ناشر کار او نپذیرفتند و برای او یافتن یک نماینده تبلیغاتی بسیار سخت بود. «دریافت این جایزه برای من بسیار شیرین است. دریافت آن برای من بسیار غیرمنتظره بود و خوشحالی من غیرقابل‌وصف است.»
 
«بمب‌هایی که ما را به هم نزدیک‌تر کرد» درباره دو جوان است که برای نجات جان خود در یک منطقه جنگی تلاش می‌کنند.
 
«کِگی کارو» جایزه بهترین کتاب زندگینامه را برای کتاب «سرزمین پدری» دریافت کرد که داستان آن درباره زندگی گذشته پدر وی است. نویسنده پس از دریافت جایزه گفت: «بسیار خوشحال‌کننده است که هنوز مردم نسبت به آثار من واکنش نشان می‌دهند. سال 2017 برای من بسیار خوب آغاز شد. اگر پدر من در قید حیات بود از این موضوع بسیار خوشحال می‌شد.»
 
«فرانسیس اسپوفورد» جایزه بهترین رمان اول نویسنده را برای کتاب «تپه طلایی» که رمانی تاریخی در قرن هجدهم است دریافت کرد.
 
این نویسنده انگلیسی که پیش از این آثار غیرداستانی به نگارش درمی‌آورد در این باره گفت: «بسیار خوشحالم برنده جایزه‌ای شده‌ام که به انتخاب خوانندگان احترام می‌گذارد.»
 
«آلیس اوزوالد»، نیز با نگارش کتاب «بیدار مانده» برنده جایزه بهترین مجموعه شعر شد.
 
هر یک از برندگان حدود 5 هزار پوند به عنوان جایزه مالی دریافت می‌کنند. این جایزه مختص نویسندگان بریتانیایی است و هر ساله به نویسندگانی اهدا می‌شود که ساکن بریتیانیا یا جمهوری ایرلند باشد. این جایزه در سال 1971 با نام جایزه «وایت‌برد بوک» آغاز به کار کرد اما در سال 2006 «کاستا کافی» که ارائه‌دهنده خدمات مربوط به قهوه در بریتانیا است مسئولیت برگزاری این جشنواره ادبی را به عهده گرفت. از سال 2012 جایزه بهترین داستان کوتاه نیز به آن افزوده شد. برنده جایزه کاستا کسی است که خوانندگان از داستان وی نهایت لذت را برده باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها