سه‌شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۰
اسلامی ندوشن: فردوسی، حافظ، سعدی و مولوی پشتوانه تمدن ایران هستند

محمدعلی اسلامی ندوشن در مراسم رونمایی از تابلوهایی با تأثیر از «شاهنامه» گفت: کشور ما چند شاعر بزرگ و جهانی دارد، شاعرانی مانند فردوسی، حافظ، سعدی و مولوی پشتوانه تمدن ایران هستند و توانسته‌اند آثار بزرگ جهانی را به وجود بیاورند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی انجمن شاعران ایران، مراسم رونمایی از آثار مهری سیاووشی عصر روز دوشنبه (12 بهمن‌ماه) با حضور محمدعلی اسلامی ندوشن، منوچهر بقایی ماکان، دکتر فاطمه راکعی، ساعد باقری، سهیل محمودی، بیوک ملکی و جمعی از اهالی موسیقی، نقاشی و شعر در انجمن شاعران ایران برگزار شد.
 
کز این برتر اندیشه بر نگذرد
 
شروع مراسم با خواندن ابیات نخست شاهنامه توسط پوریا محمودی، مجری برنامه، خیر مقدم دکتر فاطمه راکعی به میهمانان و صحبت‌های ساعد باقری همراه بود.
 
باقری صحبت‌های خود را با اشاره به اهمیت آشنایی با قصه‌ها و شخصیت‌های شاهنامه که امروزه به حاشیه رانده شده‌اند آغاز کرد و داستانی را مرتبط با همین موضوع برای حاضران بازگو کرد.
 
بعد از صحبت‌های این عضو هیئت‌مدیره انجمن شاعران ایران، برنامه با اجرای نقالی بخشی از داستان رستم و سهراب توسط بهاره جهان‌دوست و دعوت مجری برنامه از سهیل محمودی برای سخنرانی ادامه داشت.
 
محمودی صحبت‌های خود را با اشاره به اهمیت حمایت از هنر ملی جوانان و توضیح چگونگی شکل‌گیری این نمایشگاه آغاز کرد و گفت: این آثار بهانه ارجمندی برای سخن گفتن و پرداختن به حکیم ابوالقاسم فردوسی، معلم توحید، اخلاق و جوانمردی است.
 
بعد از صحبت‌های این عضو هیئت‌مدیره انجمن شاعران ایران، مراسم با اجرای آواز غلامرضا رضایی با شعری از حسین مسرور همراه بود.
 
شاعران بزرگ ما، درددل ایرانی را بازگو کرده‌اند
 
محمدعلی اسلامی ندوشن که دیگر سخنران این مراسم بود با بیان اینکه هر یک از کشورهای جهان عموماً با یک هنرمند در حوزه‌ شعر و ادبیات به دنیا معرفی می‌شوند اظهار کرد: کشور ما چند شاعر بزرگ و جهانی را دارد. فردوسی، حافظ، سعدی و مولوی ذخیره‌ای بزرگ و پشتوانه تمدن ایران هستند و توانسته‌اند آثار بزرگ جهانی را به وجود بیاورند.
 
ندوشن با بیان اینکه این شاعران بزرگ در حقیقت سخنگوی تمدن ایرانی بوده‌اند، حضور آنها را در تاریخ ایران دلیلی بر ماندگاری و پایداری این ادبیات از دوران کهن تا امروز دانست.
 
با پایان صحبت‌های اسلامی ندوشن، جلسه با نوازندگی تار توسط مهران مهرنیا ادامه داشت.  بعد از اجرای موسیقی از شهداد فاضلی خوانساری یکی از حامیان هنر و فرهنگ برای سخنرانی دعوت شد که وی با اشاره به تأثیر تفکر و عملکرد برخی هنرمندان، درباره متجلی کردن آثار شاعران بزرگ سخن گفت.
 
در ادامه از محمد بقایی ماکان، نویسنده، پژوهشگر و مترجم حوزه ادبیات و فلسفه برای سخنرانی دعوت شد و در آغاز صحبت‌های خود درباره شخصیت فردوسی گفت: پرسش بزرگی که برای بیشتر افرادی که در خصوص شاهنامه کار کرده‌اند مطرح شده، این است که اگر شاهنامه نبود چه اتفاقی رخ می‌داد؟

بقایی ادامه داد: اگر فردوسی نبود، ایرانی هم نبود چراکه این آئین‌ها و ارزش‌های ایرانی بودند که باعث شدند چیزی به نام اسلام ایرانی شکل بگیرد، پس به جرات می‌توان گفت که اگر فردوسی نبود، قطعاً ایران به‌صورتی که الان است، وجود نداشت. خلاقیت، ابتکار و زایشی که در این شاعر بزرگ وجود داشت با هیچ یک از آثار هم سبک آن قابل مقایسه نیست.
 
بخش پایانی این مراسم، با اجرای آواز توسط بامداد فلاحتی و کمانچه هادی منتظری، هم‌نوازی ویولن منوچهر سهیلی به همراه تنبک مهیار سهیلی، اجرای آواز توسط امیر مداح و اجرای تنبک توسط آرمین فرامرز همراه بود. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط