شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۹
ساعد باقری:‌ شاعران زیر 30 سال از نسل میانی شاعران، سبقت گرفته‌اند/  مهدی قزلی: دوره متمرکز سه‌روزه برای شاعران جوان برگزار خواهد‌شد

ساعد باقری، پیشکسوت شعر ایران در محفل جوانان جشنواره شعر فجر گفت که من به شاعران جوان، به‌خصوص آنانی که حدود 24 تا 26 سال سن دارند، بیش از آن نسلی امیدوارم که اکنون در 35 سالگی به‌سر می‌برند، چراکه از نسل پیش‌از‌خود سبقت گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، چهارمین محفل شعرخوانی دهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر که به جوانان زیر 30 سال اختصاص یافته بود، عصر روز پنجشنبه 8 بهمن‌ماه با حضور شاعران جوان و همچنین پیشکسوتان شعر و ادب در خانه اندیشمندان علوم انسانی در تهران برگزار شد.
 
ساعد باقری در سخنان کوتاهی در جمع شاعران شرکت‌کننده در این محفل اظهار کرد: من امروز، شعرهای بسیار خوبی در این محفل شنیدم که اصل لذت هنری در آن‌ها مشاهده می‌شد.
 
سراینده سرود ملی جمهوری اسلامی ادامه داد: شعر درگذشته به تصویر بسیار اهمیت می‌داد، اما شعر امروز، ناظر بر قدرت تصور کردن است. بنابراین، اگر شعری بتواند باعث لذت هنری شود، به خوبی از تصویر در آن استفاده شده است.
 
وی با بیان این‌که خوبی و ضعف شعر در تصویری است که مخاطب به‌دست می‌آورد، افزود: معلوماتی که شاعر از اثر خودش دارد، باید بامعلومات مخاطب همسان و مطابق باشد. سرعت، همیشه و در همه حال، لذت‌بخش است و این لذت، محدود و مخصوص به رانندگی نیست. بعضی از شاعران هم از سرعت انتقال مفاهیم برای ایجاد لذت هنری استفاده می‌کنند، اما طی کردن نقاطی که در ذهن مخاطب فاصله‌گذاری شده، باید منطقی و صحیح باشد و اگر غیر از این شد، مخاطب ریزش خواهد کرد.
 
این شاعر پیشکسوت با اشاره به اشکالات موجود در شعر نسل جوان خاطرنشان کرد: یکی از اشتباهاتی که در برخی شعرها مشاهده می‌شود، این است که شاعران جوان، درد و داغ را خیلی خوب مطرح می‌کنند، اما آن را با فانتزی ادامه می‌دهند و پایان‌بندی نادرستی برای شعرشان به‌کار می‌گیرند. آنان با این کار می‌گویند که درد مرا جدی نگیرید و بدان اهمیتی ندهید.
 
ساعد باقری در پایان، خطاب به شاعران جوان شرکت‌کننده در محفل با بیان این‌که اصالت شعر را فدای تحسین‌ها نکنید، گفت: گاهی وقتی می‌گوییم جوان، انگار به یک نسل توهین می‌کنیم، در حالی‌که همین نسل جوان شعر امروز، به‌خصوص آنان که در مرز 24 تا 26 سالگی هستند، به مراتب از نسل میانی شعر امروز و آنان که 10 سال بزرگ‌ترند، امیدوارکننده‌تر ظاهر شده‌اند و من به شدت به این نسل امید بسته‌ام.وضعیت شعر جوان از نظر کمی و کیفی بسیار خوب است
 
مهدی قزلی، مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان در بخش دیگری از محفل شعر جوانان زیر 30 سال گفت: وضعیت شعر جوان ما هم در کمیت و هم در کیفیت، بسیار خوب است، اما ما در اینجا جمع شده‌ایم تا اعتماد‌به‌نفس شاعران جوان را زیر سایه استادان و پیشکسوتان شعر محک بزنیم و شعر جوان، یک بار دیگر از حنجره سرایندگان بازخوانی شود.
 
مهدی قزلی، برگزاری محفل شعر جوانان را سخت‌ترین محفل از سلسله محافل شعرخوانی در سراسر کشور برشمرد و اظهار کرد: انتخاب کردن 23 شاعر از میان صدها استعداد جوان، کار بسیار پیچیده و دشواری بود. من در همین‌جا از تمام کسانی که برای شعرخوانی در این محفل دعوت نشده‌اند، پوزش می‌خواهم.
 
دبیر اجرایی دهمین جشنواره شعر فجر خاطرنشان کرد: ما با برگزاری شب‌های شعر «ترانگیزان» تلاش کردیم که به توسعه کمی و کیفی در شعر، هم در سطح و هم در عمق کمک کنیم و این محفل، در ادامه همان تلاش‌ها برنامه‌ریزی شده است.

وی ادامه داد: البته جوانان شاعر باید در برنامه‌های حوزه ادبیات، نه فقط آن‌ها که بنیاد شعر و ادبیات داستانی برگزار می‌کند، بلکه در همه محافل و برنامه‌های شاعرانه و ادبی شرکت کنند و از توجه بیش از حد به جشنواره‌ها بپرهیزند.
 
قزلی با بیان این‌که جدا شدن شاعران از تمرکز بر جایزه‌های ادبی، موجب رشد شعر آن‌ها می‌شود، گفت: سرودن اشعار جشنواره‌پسندی که صرفاً در‌پی دریافت جایزه باشد، به شعر جوان ما آسیب جدی وارد می‌کند.

وی با اشاره به سفر اخیر شاعران عرب‌زبان کشورمان به لبنان برای شرکت در محافل برون‌مرزی جشنواره شعر فجر گفت: ما در این کشور در هشت محفل در شهرهای بیروت، صور، صیدا، ضاحیه، بعلبک و ... شرکت کردیم و شیعه و سنی و مسیحی به احترام شعر عربی شاعران ایرانی ایستادند.
 
مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان در پایان از برگزاری دوره متمرکز 3 روزه برای شاعران جوان سراسر کشور در تهران خبر داد و گفت: این دوره، پیش از اختتامیه دهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر با حضور 300 تن از شاعران جوان و 20 نفر از استادان و پیشکسوتان شعر ایران برگزار می‌شود.
 
در سرزمین فردوسی، ادعای شاعری کردن سخت است
 
دکتر اسماعیل امینی، دبیر علمی دهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر نیز در سخنان کوتاهی در جمع شاعران جوان گفت: سال‌ها قبل که ما جوان بودیم و دوست داشتیم در میان شاعران جایگاهی پیدا کنیم، به ما مجال سخن گفتن و اظهار‌نظر نمی‌دادند. روال این‌گونه بود که مطروحه‌ای گفته می‌شد که همه می‌توانستند آن مطروحه را کامل کنند، اما ما تا مدت‌ها اجازه خواندن و اظهار‌نظر پیدا نمی‌کردیم و فقط به عنوان یک شرکت‌کننده و شاهد در محافل و مجامع حضور می‌یافتیم.
 
دکتر اسماعیل امینی ادامه داد: چندی قبل، استادی به شعر یکی از جوانان نقدی وارد کرد، اما آن شاعر جوان با تندی و عتاب با استاد سخن گفت و تأکید کرد که هشت کتاب دارد و لازم نیست کسی شعر او را نقد کند. این برخورد درستی نبود چراکه خیلی بد است که ما با چند کتاب، جایزه، اسم و رسم فکر کنیم دیگر پیشکسوت شده‌ایم و کسی حق نقد کار ما را ندارد. این اتفاق آفت موفقیت است.
 
وی در پایان گفت: در سرزمینی که فردوسی، نیما، اخوان و قیصر در آن شاعر بوده‌اند، ادعای شاعری کردن سخت است و برای یک شاعر ناپخته، حرفی گزاف به شمار می‌رود.

 


 
شعرخوانی 23 شاعر از سراسر کشور
 

در این محفل که دو ساعت به طول انجامید، 23 تن از شاعران جوان از تهران، قم، همدان، دلیجان، اندیمشک، اصفهان، زنجان و سایر شهرها شعر خواندند که مضامین طنز به‌کار گرفته شده در برخی از سروده‌ها بسیار مورد استقبال شاعران جوان قرار گرفت.
 
در محفل جوانان زیر 30 سال دهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر، ساجده جبارپور، مجید تال از قم، محمد زارعی از دلیجان، محمدحسن جمشیدی، مرتضی حیدری، میثم بهاران، سیدمحمدحسین حسینی، سورنا جوکار از همدان، حسین زحمتکش، محمد نیازی از اندیمشک، صدیقه مرادزاده، محمدحسین ملکیان، حسین طاهری از زنجان، احمد امیرخلیلی، صابر قدیمی، سعید طلایی، پیمان طالبی، کیانوش خان‌محمدی، یاسر قنبرلو، کاظم بهمنی، سجاد سامانی و رؤیا باقری از زنجان شعر خواندند.
 
در این محفل پرشور، استاد عباسعلی براتی‌پور، استاد جواد محقق، دکتر اسماعیل امینی، ساعد باقری، حمیدرضا شکارسری، ابراهیم اسماعیلی، سعید بیابانکی، بهروز یاسمی، محمود حبیبی‌کسبی و حامد محقق شعرخوانی جوانان زیر 30 سال را به نظاره نشستند.
 
پس از قم، شهرری و ایلام، محفل شعرخوانی جوانان زیر 30 سال، چهارمین محفل داخلی دهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر بود. پنجمین محفل داخلی این جشنواره، امروز شنبه دهم بهمن در ارومیه برپا می‌شود.

آیین پایانی دهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر، اوایل اسفندماه امسال در تهران برگزار خواهد شد.
 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها