دوشنبه ۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۹
صالح‌پور: زنان درنگارکندهای 2800 ساله ایذه جایگاه ویژه‌ای دارند/ آیاپیر؛ شهر نگارکندها و موزه نگاره‌ها

اردشیر صالح پور در رونمایی از کتاب «تاریشا» در غار اشکفت سلمان (شهر ایذه) گفت: حضور زنان در نگارکندهای ایذه که از اهمیت، نقش و منزلت زنان در امور اجتماعی و مذهبی در ایران باستان حکایت دارد از امتیازات ویژه عیلامیان است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مراسم رونمایی کتاب «تاریشا» اشکفت سلمان، غار معبد باستان نوعیلامیان نوشته اردشیر صالح‌پور با حضور نویسنده، مسئولان محلی، علاقه‌مندان و... با همکاری انجمن‌ها و نهادهای دوستار میراث فرهنگی در محل موضوع پژوهش (غار معبد باستان تاریشا) در غار اشکفت سلمان در شهر ایذه برگزار شد.

کتاب «تاریشا» یکی دیگر از مجلدهای پژوهشی صالح‌پور است که پس از (الیما) که مهرماه امسال در موزه ملی ایران رونمایی شده بود روانه بازار می‌شود.

اردشیر صالح‌پور، نویسنده و پژوهشگر کتاب «تاریشا» با بیان این مطلب تصریح کرد که غار معبد تاریشا یکی از غارهای باستانی مربوط به عیلام نو است که سابقه حکاکی نگارکندهای آن به 2800 سال پیش باز می‌گردد.

وی با اشاره به سابقه باستانی و نشانه‌های زیست چند هزار ساله اقلیمی در این منطقه تصریح کرد: 4 نگارکند با تصاویر زیبا و جذاب از هانی پادشاه محلی آیاپیر (ایذه)، شوترو وزیر وی و آمانتا زن‌هانی در 2 نگارکند جداگانه دیده می‌شود که گویای سکونت و احترام و نیایش خانواده حکمران محلی نسبت به این معبد مقدس است.

این پژوهشگر اظهار کرد: در 2 کتیبه دیگر در دل همین غار، نگاره‌ای با خط میخی به صورت مبسوط درباره احترام به این معبد و خدایان عیلامی حکاکی شده است که همه افراد در آن به حالتی ایستاده و دست برسینه و موقعیت دعا قرار دارند که پاهای آنان نیز به نشانه حرمت برهنه است.
صالح‌پور با اشاره به ویژگی‌های جذاب و منحصر به فرد این نگارکندها به ویژه تصاویر زن و کودکان (دختر و پسر) تأکید کرد که حضور زنان در این مکان نشانگر حرمت، اهمیت و منزلت زن در ایران باستان است.

نویسنده و پژوهشگر کتاب «تاریشا» تصریح کرد که در هیچ جای ایران تصاویری با این ویژگی و به این زیبایی به زنان و کودکان پرداخته نشده است و از این حیث این نگارکندها در نوع خود ممتاز و بی‌مانند است.

صالح‌پور گفت: با توجه به تعداد زیاد سنگ نگاره‌ها، کتیبه‌ها و نقوش آیینی و مذهبی در ایذه (آیاپیر) می‌توان این شهر را به عنوان شهر نگارکندها و شهر موزه نگاره‌ها معرفی کرد.

این اثر پژوهشی با همکاری کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) در یک‌هزار نسخه و 140صفحه با کاغذ گلاسه و تصاویر تحلیلی و توصیفی از آثار و نگاره‌ها به چاپ رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها