دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۱
«نغمه‌های آتش» دیوید هارسنت، برنده جایزه شعر تی‌اس الیوت

شاعری که در 16 سالگی مدرسه را ترک کرده و مشغول بکار در کتاب‌فروشی شد، سرانجام بعد از 4 دهه شعر گفتن، برنده جایزه شعرتی اس الیوت شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نویسنده رمان‌های جنایی و به گفته داوران «شاعر روزهای تاریک و خطرناک»، دیوید هارسنت، توانست با مجموعه شعر «نغمه‌های آتش» جایزه ارزشمند شعرتی اس الیوت / TS Eliot Prize را از آن خود کند.

هلن دونمور، رئیس هیئت‌داوران جایزه که در مجموعه والاس در لندن خبر برنده شدن هارسنت را می‌داد، گفت: دیوید شاعر روزهای تاریک و خطرناک است و زبان شعری وی در مجموعه «نغمه‌های آتش» زبانی عمودی در اوج با درخشش فنی و قدرت نبوی است که کاملاً خواننده را می‌گیرد.

امسال به مناسبت پنجاهمین سال درگذشت تی اس الیوت بزرگ‌ترین شاعر انگلیسی‌زبان قرن 20 مبلغ جایزه از 5 هزار پوند به 20 هزار پوند افزایش یافت و سایر برندگان امسال شامل تد هاگس، کارل آن دافی و سیموس هینی در کنار هارسنت جای گرفتند.

یازدهمین مجموعه شعر «نغمه‌های آتش» دیوید هارسنت/ David Harsent، جریان داغی را توصیف می‌کند که مانند سند چشم‌انداز از آخرالزمان ناشی از جنگ و فاجعه زیست‌محیطی، ظرفیت بی‌حد و حصر انسان برای خودفریبی و شیطان سازی را به رخ می‌کشاند و از لیس زدن شعله‌های آتش و خط تکراری آن می‌گوید.{لینک}

هارسنت امسال، برندگان قبلی جایزه مانند جان برنساید، مایکی لانگلی و هوگو ویلیامز را در لیست 10 نفری فینالیست‌ها شکست داد و برنده شد.

هارسنت در 16 سالگی مدرسه را ترک گفت و با کار کردن در کتاب‌فروشی ، اشعار خود را برای انتشار به مجلات مختلف فرستاد و اولین مجموعه شعر وی به نام «خشونت در کشور» در سال 1967 منتشر شد.

در مجموع تاکنون 11 مجموعه شعری منتشر کرده و در سال 2005 نیز برنده جایزه شعر فوروارد شد.

دیوید هارسنت مدرس نوشتن خلاقانه در دانشگاه روهمتون نویسنده رمان‌های جنایی با نام مستعار جک کورتیس و دیوید لاورنس نیز هست.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها