سه‌شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۳ - ۰۶:۱۰
نام‌ها و نهضت‌ها و مشروطه‌شناسي 2 اثر تازه موسی نجفی

«نام‌ها و نهضت‌ها» عنوان جدیدترین کتاب چاپ شده از سوی موسی نجفی است که به نقش دوازده نفر از علماي شيعه در راهبري خط بيداري اسلامي اشاره دارد. نام‌های بررسی‌شده در این اثر، کسانی هستند که بعد از جنگ‌هاي ايران و روس از هويت اسلامي ايراني پاسداري کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) بر پایه اطلاعات و داده‌های مجموعه 6 جلدی «کتابشناسی ماه» که زیر نظر سید فرید قاسمی از سوی موسسه خانه کتاب به چاپ رسیده، در سال 1393 موسی نجفی، پژوهشگر تاریخ و علوم سیاسی (زاده 1341) کتاب «نام‌ها و نهضت‌ها» را به چاپ رسانده است.
 
کتاب «نام‌ها و نهضت‌ها» که از سوی نشر آرما به چاپ رسیده است، به نقش دوازده نفر از علماي شيعه در راهبري خط بيداري اسلامي اشاره دارد. اين نام‌ها بعد از جنگ‌هاي ايران و روس در پنج نهضت، هويت اسلامي ايراني را پاسداري کرده و اعتلا بخشيدند. در دوره احياي حوزه علميه در ايران به «علامه حاجي کلباسي»، «سيدمحمدباقر شفتي» و «ملاعلي کني» اشاره ‌شده است. دوره بعدي به نهضت تحريم تنباکو اختصاص دارد و بزرگاني چون «ميرزاي شيرازي» و «آقا نجفي اصفهاني» را شامل مي‌شود.

دوره سوم نهضت مشروطيت است که «آخوند خراساني»، «شيخ فضل‌الله نوري»، «سيد عبدالحسين لاري»، «حاج‌آقا نورالله اصفهاني» و «سيد حسن مدرس» را شامل مي‌شود. در دوره چهارم نهضت ملي شدن نفت را با «آيت‌الله کاشاني» مرور کرده و در نهايت پنجمين دوره با قيام پانزده خرداد و انقلاب امام خميني (ره) به پايان مي‌رسد.

این کتاب، در تیرماه چاپ نخست و دوم خود را تجربه کرد. همچنین بر پایه اطلاعات مجموعه نامبرده، در همین ماه، کتاب «مشروطه‌شناسي: شناخت تاريخي تحليلي نهضت‌هاي اسلامي معاصر ايران» نوشته موسی نجفی، تجربه دوم و سوم خود را نیز پشت سر گذاشت. (نخستین چاپ این کتاب در سال 1391 بوده است)

جزییات آخرین چاپ‌های دو کتاب‌ مذکور به این شرح است:

• مشروطه‌شناسي: شناخت تاريخي تحليلي نهضت‌هاي اسلامي معاصر ايران
موسي نجفي - آرما - 292 صفحه - جيبي (شوميز) - چاپ 3 سال 1393 - 1000 نسخه - 70000 ريال.

• نام‌ها و نهضت‌ها
موسي نجفي - آرما - 336 صفحه - جيبي (شوميز) - چاپ 2 سال 1393 - 1000 نسخه - 70000 ريال.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها