جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۹:۳۲
انقلاب صنعتی فرصت ظهور زنان در جامعه

«زنان در روزگار خودشان» عنوان نوشته‌ای از ارلیت لگیت است که نیلوفر مهدیان آن را ترجمه کرده است. نویسنده در این کتاب، انقلاب صنعتی را موقعیتی مناسب برای ظهور زنان قلمداد کزده و به تاریخ جنبش فمنیسم پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) بسیاری موج اول فمینیسم را در ارتباط با پیشرفت‌های فکری و اقتصادی قرن نوزدهم، به‌ویژه لیبرالیسم و انقلاب صنعتی می‌دانند و بر این نظر تاکید دارند که انقلاب صنعتی با کشاندن کار به خارج از خانه و دادن اوقات فراغت به زنان طبقه متوسط، فرصت عملی شدن آن ایده را فراهم کرد.

لگیت در این کتاب با اشاره به اینکه انقلاب صنعتی جنبش بورژوازی غرب استثمار نیروی کار زنان و دختران جوان را در پیش گرفت، نوشته است:« کار سخت و طاقت‌فرسا در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها را علاوه بر کار منزل به آنها تحمیل کرد. باید عجله کنیم، چون به خانه که می‌رسیم، کارمان تازه آغاز می‌شود؛ چیزهای زیادی ما را فرا می‌خوانند، کاش ده تا دست داشتیم و به کارشان می‌گرفتیم».

وی در ادامه کتاب «زنان در روزگار خودشان» علاوه بر بررسی تاریخ فمنیسم در غرب به وظایف زنان در خانه نیز پرداخته و نوشته است: «کودک را با نهایت مراقبت می‌خوابانیم و همه چیز را برای آمدن تو آماده می‌کنیم: تو غذایت را می‌خوری و بی‌درنگ به رختخواب می‌روی، و تا روز بعد تن و بدن خود را می‌آسایی. اما ما! افسوس! خواب خوشی نخواهیم داشت، چون کودک بیدار می‌شود و گریه سر می‌دهد، و روز بعد، با دمیدن سپیده‌دم، باز وقت کار در مزرعه است».

کتاب حاضر با رویکردی علمی تاریخ جنبش فمینیستی را به تفصیل باز می‌گوید و ریشه‌های کهن آن را بازمی‌کاود.

نشر ني این کتاب را در 613 صفحه به بهای 19 هزار و هشتصد تومان منتشر كرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها