شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۲ - ۰۹:۰۸
«کلیات عقد بیمه» فصلی دیگر در ادبیات حقوق بیمه گشود

«حقوق بیمه» عنوان مجموعه‌ای درسی است که نخستین جلد آن با نام «کلیات عقد بیمه» با تالیف دکتر محمدحسن صادقی‌مقدم و دکتر رضا شکوهی‌زاده از سوی انتشارات دانشگاه تهران منتشر شده است.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، حقوق بیمه با وجود گسترش در همه حوزه‌ها فاقد جایگاه حقوقی روشن در ادبیات حقوقی کشور است. در اغلب متون این حوزه، از مدیریت بیمه و اقتصاد آن صحبت شده که تحلیل‌های عمیق حقوقی، تبیین زوایای حقوق بیمه و قراردادهای منعقده در این بخش، از ضرورت‌های فوری است.

همان‌گونه که در مقدمه کتاب عنوان شده است، متولیان امر بیمه و مراکز اندک پژوهشی متعلق به آن از فقر ادبیات حقوقی در حوزه حقوق گله‌مند و خواستار تولید آثاری کاربردی‌اند.

محوری‌ترین مساله کتاب «کلیات عقد بیمه» تامین حقوق بیمه‌گذار در بیشترین حد ممکن است که امکان دارد.

مطالب این کتاب در سه بخش اصلی با عنوان‌های انعقاد قراردادهای بیمه، آثار قراردادهای بیمه و انحلال قراردادهای بیمه تنظیم شده‌اند.

بر اساس یافته‌های مولف، عقد بیمه، عقدی است که به موجب آن یک طرف عقد(بیمه‌گر) در قبال دریافت مبلغی(حق بیمه)  مقابل بیمه‌گذار تعهد می‌کند تا با وقوع حادثه‌ای خاص(حادثه موضوع قرارداد) به شخص اخیر وجه یاد شده را پرداخت کند. 

تعهدات و نتایج حاصل از عقدبیمه ناظر به دو بازیگر اصلی قرار داد است. چهار عنصر مادی نیز در کنار عناصر فاعلی، ماهیت حقوقی عقد را تشکیل می‌دهند. حق بیمه ما‌به‌ازای قانونی ریسک بیمه‌ای است. به همین علت رعایت تعادل میان این دو عنصر علاوه بر زمان انعقاد قرارداد، بیمه‌گذار موظف خواهد بود که حق بیمه بیشتری پرداخت کند.

نخستین چاپ کتاب «کلیات عقد بیمه»را انتشارات دانشگاه تهران با شمارگان هزار نسخه در 586 صفحه، به بهای 24 هزار تومان منتشر کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها