دوشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۲ - ۱۴:۰۷
انتشار مجله شبه‌قاره با مقالاتی از سمیعی‌گیلانی و مجتبائی

نخستین شماره مجله شبه‌قاره، از مجموعه ویژه‌نامه‌های «نامه فرهنگستان» با مطالبی از احمد سمیعی‌گیلانی، اکبر ثبوت، فتح‌الله مجتبائی، محمدعلی موحد و محسن جعفری‌مذهب منتشر شد.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از فرهنگستان زبان و ادب پارسی، نخستین شماره مجله شبه‌قاره، از مجموعه ویژه‌نامه‌های «نامه فرهنگستان» به دبیری دکتر محمدرضا نصیری، عضو وابسته فرهنگستان و مدیر گروه دانشنامه زبان و ادب فارسی در شبه‌ قاره منتشر شد.

این شماره از ویژه‌نامه شبه‌قاره شامل چهار بخش کلی است. در بخش نخست مقالاتی در حوزه ادبیات آمده که عبارتند از «گیلانیان مهاجر به دیار هند» به قلم احمد سمیعی (گیلانی)، «دیوبندیان» نوشته اکبر ثبوت، «پدر هند نوین و زبان فارسی» اثر ناصرالدین پروین، «نازک‌خیالی اصفهانی و دورخیالی هندی» از محمود فتوحی، «احوال و اشعار حافظ به روایت تقی کاشی» نوشته محمد افشین‌وفایی، «انشاءنویسی فارسی در شبه‌قاره» از ابوالقاسم رادفر، «کیکاوس و کویه اوشنس» نوشته ابوالقاسم اسماعیل‌پور، «کشف غرب بر اساس منابع فارسی هند» اثر مشترک رسول جعفریان و علی دهگاهی. 

همچنین «اشعار باقی‌مانده از شهاب‌الدین مهمره بداؤنی» نوشته مهدی رحیم‌پور، «کاربردهای زبانی سبک‌ساز در غزل بیدل» اثر وحید عیدگاه، «موسیقی‌دانان دربار جلال‌الدین اکبرشاه» از نسیم عظیمی‌پور، «نقش و جایگاه میر شمس‌الدین عراقی در گسترش تشیع در کشمیر» به کوشش عبدالله عطایی، «ابیات ویس و رامین در تاج المآثر» نوشته علیرضا امامی، «تصحیح بیت‌هایی از امیر خسرو دهلوی» اثر راضیه آبادیان و «ملک قمی و واقعه غریب‌کشی در دکن» نوشته مشترک ابوالقاسم سرّی و نیلوفر محمدی نیز نام گروه دیگری از مقاله‌های درج شده در این نشریه هستند. 

در بخش «سخنرانی» این شماره سه مطلب با عناوین «تاگور و عرفان بهکتی نو» از فتح‌الله مجتبائی، «سیاست‌نامه و فتاوای جهانداری» از محمدعلی موحد و «نقش سکه در گسترش زبان فارسی در شبه‌قاره» از محسن جعفری‌مذهب دیده می‌شود.

بخشی از این مجله به «نقد و بررسی» اختصاص یافته که در آن دو مطلب با عناوین «نقدی بر کتاب فرهنگنامه زبان و ادب فارسی در شبه‌قاره هند» نوشته مسعود فریامنش و «نقد و بررسی تصحیح تذکره صبح گلشن» به قلم امیر ضیغمی آمده است.

گزارش نشست‌های علمی گروه دانشنامه زبان و ادب فارسی در شبه‌قاره آخرین بخش این شماره از ویژه‌نامه شبه‌قاره است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها