یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۸
عوامل بیماری‌های قلبی در یک کتاب بررسی شد

بیماری‏های قلبی و ابتلا به فشار خون بالا امروزه روند‏ی رو به رشد یافته است و بیشتر افراد در سنین جوانی را نیز مبتلا می‏‌سازد،به همین دلیل و در راستای افزایش دانش عمومی در خصوص این بیماری‏‌ها،چهاردهمین کتاب از مجموعه 45 جلدی«آنچه لازم است هر بیماری از بیماری خود بداند»،با عنوان«مهار عوامل خطرساز در بیماری‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏های قلبی و فشار خون بالا» به چاپ دوم خود رسید.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب حاضر با قطع کوچک و کم حجم از سوی نشر تیمورزاده/طبیب به بازار کتاب راه یافته و توسط فریناز نیرومند و آرش بدایت گردآوری شده است. چاپ دوم کتاب«مهار عوامل خطرساز در بیماری‏‌های قلبی و فشار خون بالا»با مقدمه دکتر سینا مراد‏مند،استاد بیماری‏‌های قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی تهران وارد حوزه پزشکی شده است.

در مقدمه این کتاب به بیماری‏‌های عروق کرونر و عروق مغزی اشاره شده و در ادامه آن آمده است:«بیماری‏‌های عروق کرونر و عروق مغزی که امروزه از شایع‏ترین بیماری‏‌های خطرناک هستند،سبب مرگ و میر یا معلولیت درصد بالایی از افراد در سنین فعالیت و پر‏انرژیشان می‏شود که شاخت علل و فاکتور‏های زمینه‏‌ای آن‏‌ها برای همگان به خصوص خود بیمار‏ان بسیار آموزنده است و می‏‌تواند در راه کنترل این عوامل کمک کننده باشد.»

باید گفت،فشار خون بالا نیز که یک بیماری بسیار شایع و پر‏عارضه است،بیماری کم علامتی است که در تمام جوامع نه تنها مسبب بروز بیمار‏ی‌های قلبی-عروقی و مغزی می‏‌شود،بیماری‏‌های کلیوی و چشمی را نیز در پی دارد که اطلاع از پاتوفیزیولوژی آن و عوارض خطرناکش،می‏تواند به مبتلایان در جهت کنترل آن کمک کند.

کتاب حاضر همان‌طور که از عنوان آن پیداست در بخشی نیز به مهار فشار خون بالا و کنترل آن پرداخته است تا بیماران و مبتلایان به فشار خون بالا نیز راه‏‌های کنترل و عوامل زمینه‏‌ای بروز فشار خون بالا را شناخته و در مهار آن تلاش کنند.

کتاب«مهار عوامل خطر‏ساز در بیماری‏‌های قلبی و فشار خون بالا» در دو بخش از سوی گردآورندگان تدوین شده است؛ در بخش اول عوامل خطر‏ساز تعریف شده و به چیستی آترواسکلروز پرداخته شده است در ادامه بخش اول گردآورندگان به عوامل خطرساز قابل کنترل اشاره کرده و فشار خون بالا،مصرف سیگار و کلسترول خون بالا و نیز چربی‏‌هایی که کلسترول خون را بالا می‏‌برند از جمله عوامل خطرساز قابل کنترل دانسته‌‏اند.

پس از بررسی عوامل خطر اختصاصی زمینه ساز بروز سکته از سوی گردآورندگان، فشار خون بالا را در بخش دوم این کتاب می‌خوانید. در این بخش نیرومند و بدایت مفهوم فشار خون بالا را برای خوانندگان توضیح داد‏ه‏‌اند:«همه فشار خون بالا داریم. درواقع فشار خون نیرویی است که حجم خون را به دیواره شریان‏‌ها وارد می‏‌کند.این نیرو توسط قلب به وجود می‏‌آیدکه خون را با فشار به همه بدن می‏‌فرستد. وقتی فشار خون شما اندازه گرفته می‏‌شود دو عدد ثبت می‏‌شود، مانند عدد 124 به روی 82 میلی‏متر جیوه.»

بنا به نظر گردآورندگان کتاب حاضر، فشار خون طبیعی کمتر از 120 به روی 80 میلی‏متر جیوه است و هنگامی‏که فشار خون افراد بزرگسال عدد 140 به روی 90 بوده یا از آن میزان بالاتر رود دچار بیماری فشار خون بالا می‏‌باشند.

مطالعه کتاب«مهار عوامل خطرساز بیماری قلبی و فشار خون بالا» از سوی علاقه‏‌مندان حوزه پزشکی و عموم افراد علاقه‏‌مند به حوزه سلامت در میزان اطلاع از چگونگی ابتلا به این دو بیماری و روند رو به رشد آن تاثیر مثبتی دارد. چاپ دوم این کتاب در 48 صفحه و با شمارگان سه هزار نسخه‏ از سوی نشر تیموزاده / طبیب و به بهای هزار و 750 تومان راهی کتابفروشی‏‌ها شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها