سه‌شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۷:۴۷
انتشار فراخوان نخستین جشنواره «شعر خوانی و مشاعره رضوی»

فراخوان نخستین جشنواره «شعر خوانی و مشاعره رضوی» منتشر شد. مراسم اختتامیه این جشنواره امسال همزمان با دهه کرامت در استان مازندران برگزار می‌شود.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کانون استان مازندران پس از برگزاری سه دوره از جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی رضوی امسال مسوولیت برگزاری نخستین جشنواره شعر خوانی و مشاعره رضوی را بر عهده گرفته است تا از این راه با گسترش فعالیت‌های شعر خوانی، کودکان و نوجوانان به مطالعه و دانش‌افزایی تشویق شوند.

در این میان دبیرخانه این رویداد ادبی، مذهبی در ساری با انتشار فراخوان خود از ایجاد یک بانک اطلاعاتی در سایت جشنواره (به عنوان یک منبع و راهنما برای شرکت‌کنندگان) شامل یک هزار و صد و پانزده بیت از اشعار مرتبط با امام رضا علیه‌السلام که جمع‌آوری و به صورت الف‌بایی دسته‌بندی شده، خبر داده است.

کودکان و نوجوانان علاقمند در بخش مشاعره در گروه‌های سنی 10 تا 17 سال و در بخش شعرخوانی در گروه‌های سنی 7 تا 17 سال می‌توانند اشعاری را که حفظ کرده‌اند، به دبیرخانه جشنواره در کانون مازندران ارسال کنند و با هم به رقابت بپردازند.

شرکت‌کنندگان باید به حفظ و خوانش اشعاری اقدام کنند، که دارای قالب شعری بوده و از نظر معنی شفاف باشد. از اشعار کلاسیک (غزل، قصیده، مثنوی، دوبیتی، چهارپاره و رباعی) و اشعار سپید و نیمایی نیز می‌توانند استفاده کنند، به این شرط که، بندی خوانده شود که از نظر مفهوم کامل و رسا باشد.

داشتن صدای رسا و مناسب، تسلط کافی بر اشعار و تلفظ صحیح واژه‌ها، آشنایی با فنون و ظرافت خوانش شعر، خوانش مناسب شعر (توان انتقال بار حسی و عاطفی واژه‌ها به مخاطب) از دیگر معیارهای انتخاب برگزیدگان این جشنواره است.

آخرین مهلت ارسال آثار به نخستین جشنواره شعر کودک و نوجوان رضوی 30 تیر سال 1392 اعلام شده است. در این جشنواره سه نفر به عنوان برگزیدگان نهایی معرفی خواهند شد.

مراسم اختتامیه نخستین جشنواره مشاعره و شعر خوانی رضوی، قرار است امسال همزمان با دهه کرامت در استان مازندران برگزار و از برگزیدگان تجلیل ‌شود.

نخستین جشنواره «شعر خوانی و مشاعره رضوی» ویژه کودکان و نوجوانان در کشور در چهارچوب یازدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(علیه‌السلام) برگزار می‌شود.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مسوولیت کارگروه کودک و نوجوان این جشنواره و برگزاری 16 عنوان جایزه این رویداد فرهنگی را بر عهده دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط