چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۲ - ۰۸:۳۶
اكبرياني «نمونه‌هايي از قصه‌هاي مردم ايران» را توصيه كرد

محمدهاشم اكبرياني، نويسنده و روزنامه‌نگار، كتاب «نمونه‌هايي از قصه‌هاي مردم ايران» را براي مطالعه در ايام نوروز توصيه كرد. او خواندن اين كتاب را براي داستان‌نويسان نيز مفيد و موثر دانست. این اثر با گردآوري افشين نادري، در سال 83 از سوي نشر قصه و با همكاري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري منتشر شده است.-

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، اكبرياني گفت: «نمونه‌هايي از قصه‌هاي مردم ايران» با گردآوري افشين نادري در سال 83 منتشر شد، اما من در سال 91 با آن آشنا شدم و  خواندمش. در اين كتاب، داستان‌هاي فولكلور ايراني به صورت شفاهي از اهالي شهرها و روستاهاي كشور جمع‌آوري شده است.

وي افزود: بعضي داستان‌هايي كه در اين كتاب نقل شده‌اند بسيار زيبا و در حد شاهكارهاي ادبي هستند. به همين دليل، خواندن اين كتاب را حتي به نويسندگان حرفه‌اي توصيه مي‌كنم، زيرا با استفاده از اين داستان‌ها و بازنويسي آن‌ها به شيوه‌اي مدرن، مي‌توانند داستان‌هايي قوي بنويسند.

اكبرياني طبقه‌بندي كردن داستان‌ها را از ديگر ويژگي‌هاي كتاب «نمونه‌هايي از قصه‌هاي مردم ايران» دانست و گفت: گردآورنده كتاب، 103 داستان را بر اساس قالب يا محتوا به قصه‌هاي سحرآميز يا پريان، حيوانات، شوخي، ترانه- متل‌ها و مانند آن‌ها تقسيم كرده است كه مطالعه كتاب را جذاب‌تر مي‌كند.

«نمونه‌هايي از قصه‌هاي مردم ايران» با گردآوري افشين نادري، در سال 83 از سوي نشر قصه و با همكاري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري منتشر شده است.

گردآورنده قصه‌ها در مقدمه اين كتاب نوشته است: «تيپ قصه‌ها و شماره بين‌المللي آن‌ها بر اساس شيوه طبقه‌بندي آرنه تومپسون (مكتب فنلاندي) برگزيده شده است. اين طبقه‌بندي يكي از روش‌هاي طبقه‌بندي قصه‌هاست كه ديدگاهي جغرافيايي- تاريخي دارد و مورد قبول بين‌المللي قرار گرفته است.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط