چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۱ - ۱۱:۰۷

رمان مشهور کودکانه «هوتسن پلوتس سارق» نوشته اوتفرید پرویسلر ، اول آگوست 2012 (11 مرداد) پنجاهمین سالگردتولدش را جشن می گیرد.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری اتریش، این رمان نخستین بار اول آگوست 1962 در انتشارات تینمان به چاپ رسيد و جلدهای دوم و سوم آن به نام «ماجراهای تازه هوتسن پلوتس سارق» به ترتیب در سال های 1969 و 1973 منتشر شد. 

مجموع سه جلد این داستان در سراسر جهان در حدود 5/7 میلیون جلد فروش داشته است. جلد نخست این کتاب نیز که در سال 1974 به صورت فیلم سینمایی درآمد تا کنون به بیش از 30 زبان ترجمه شده و هم اکنون به چاپ شصت و چهارم رسیده است. 

به مناسبت پنجاهمین سالگردتولد این اثر کتابخانه ایالتی ووتمبورگ از 17 جولای تا 15 سپتامبر (27 تیر تا 25 شهریور) نمایشگاه بزرگی برپا می کند. 15 سپتامبر (25 شهریور) نیز به مناسبت پنجاهمین سالگرد تولد این سارق محبوب یک جشن در مرکز چاپ و نشر تینمان واقع در شهر اشتوتگارت برای کودکان برگزار می شود. به علاوه قرار است 19 جولای (29 تیر) هر سه جلد رمان «هوتسن پلوتس سارق» در قالب یک مجلد در انتشارات تینمان منتشر شود. 

اوتفرید پرویسلر متولد 20 اکتبر 1923 در رایشن برگ / بومن است. او پس از جنگ و پنج سال پشت سیم خاردارهای شوروی سابق بودن، به اوبربایرن رفت. پرویسلر که اکنون همراه خانواده اش نزدیک رزنهایم زندگی می کند، از سال 1970 معلم مدرسه ابتدایی بود و از همان زمان تا کنون خودش را وقف فعالیت های ادبی کرد. هم اکنون پرویسلر از مشهورترین و موفق ترین نویسندگان آثار کودک در آلمان است و مجموع 32 جلد کتاب این نویسنده 50 میلیون جلد در سراسر دنیا فروش داشته است. 

ماجرای کتاب «هوتسن پلوتس سارق» از این قرار است که روزی هوتسن پلوتس که یک سارق خطرناک است و یک اسلحه و هفت چاقو دارد ، دستگاه قهوه آسیاب کنی مادربزرگ کاسپرل را می دزدد. کاسپار و زپل که خودشان این دستگاه را درست کرده اند به دنبال این سارق روانه می شوند تا آن را پس بگیرند. در جنگل یکی از آن ها گرفتار هوتسن پلوتس و دیگری گرفتار یک جادوگر بدجنس می شود. در نهایت این دو نوجوان موفق می شوند تا جادوگر را از بین ببرند ، هوتسن پلوتس را که در اثر جادو تبدیل به پرنده شده دستگیر کنند و قهوه آسیاب کن مادربزرگ را پس بگیرند.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ۰۱:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۱
    با سلام شما که زحمت کشیدید و از اوتفرید پرویسلر و هوتسن راهزن یاد کردید, اضافه هم می کردید که این کتاب در سال 1383 به وسیله انتشارات هرمس شاخه کیمیا در ایران به چاپ رسیده است. با احترام

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها