یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۱:۰۵
«عاليجناب سياه» به بازار كتاب مي‌آيد

كتاب «عاليجناب سياه» نوشته لاله عالم به زودي منتشر مي‌شود. اين كتاب زندگينامه داستاني سعدي افشار هنرمند پيشكسوت هنر سياه‌بازي است كه با مقدمه قطب‌الدين صادقي درباره هنر سياه‌بازي به چاپ مي‌رسد.

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، عالم درباره اين كتاب كه به زودي از سوي نشر «پوينده» به چاپ مي‌رسد، توضيح داد: اين كتاب به نوعي اداي دين به هنر سياه بازي و سعدي افشار، هنرمند پيشكسوت اين عرصه و تقريبا آخرين بازمانده اين هنر در ايران است. اين هنرمند در سياه بازي همواره رويكرد و سبك خودش را داشته است. 

وي افزود: اين هنرمند مبدع ابتكارات جديد در هنر سياه بازي بوده است و بداهه‌گويي‌ها و حركات موزون مينياتوري‌اش مختص خود اوست. ايشان با وجود مشكلاتي كه به هر حال در زندگي داشته يكه و تنها توانسته به جايگاهي ماندگار برسد. 

عالم در ادامه گفت: اين كتاب كه متني داستاني يافته، براساس مستندات فراواني درباره زندگي افشار نوشته شده است كه حجم بيشتر آن‌ها را براساس گفت‌و‌گوهايي كه با ايشان داشتم، استخراج كرده‌ام. زاويه ديد اين كتاب نيز اول شخص است و از زبان خود سعدي افشار روايت شده است.

 به گفته عالم اين كتاب با مقدمه مفصلي به قلم قطب‌الدين صادقي درباره پيشينه اين هنر در تئاتر و جايگاه افشار در سياه‌بازي منتشر مي‌شود.

سعدی افشار كه نام کامل او سعدالله رحمت‌خواه است، بازیگر کمدی ایرانی است که در نمایش‌های موسوم به سیاه‌بازی و یا تخته حوضی به ایفای نقش می‌پردازد.

وی متولد ۱۳۱۳ است و برای نخستین بار در سال ۱۳۳۰ بر روی صحنه رفت و امروزه يكي از بازمانده‌هاي هنر سیاه بازی در ایران شناخته می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها