دوشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۰ - ۱۶:۳۰
«كتاب سبز» قذافی به زباله‌دان تاريخ پيوست

پس از گذشت ماه‌ها از تعطيلی مدارس ليبی، بيش از 1.2 ميليون دانش‌آموز به مدارس خود بازگشتند و تحصيل را از سر گرفتند اما ديگر نه عكسی از قذافی را بر ديوار‌های مدارس می‌بينند و نه سخنان او را در كتاب‌های درسی‌شان مطالعه می‌كنند.-

به گزارش خبرگزاری كتاب ايران (ايبنا) به نقل از الجزيره، دانش آموزان ليبی درحالی به مدارس خود بازگشتند كه كتاب‌های درسی‌ آنان با تغييراتی همراه شده است.

سليمان علی الساحلی، وزير آموزش و پرورش ليبی در اين باره گفت: تمامی منابع آموزشی در آينده‌ نزديك تغيير خواهد كرد. در اين ميان منابع تاريخی تغيير يافته و منابع ديگری جايگزين آن‌ها شده است كه كارشناسان تاريخ برای بيان تاريخ حقيقی به دانش‌آموزان آن را تأليف كرده‌اند. در اين منابع تاريخی جديد، بخش‌هايی به انقلاب ليبی كه به دوران حكمرانی قذافی پايان داد اختصاص دارد ضمن آنكه «كتاب سبز» قذافی نيز از  منابع درسی حذف شد.

وزير آموزش و پرورش ليبی كه در يكی از مدارس اين كشور در مقابل جمعی از دانش‌آموزان، معلمان و نمايندگان «يونيسف» سخنرانی می‌كرد افزود: اصول سياسی قذافی و دروس نظامی و بحث‌های مربوط به نظام سياسی او، همه از منابع درسی حذف شده‌اند. وی همچنين بر دشواری اصلاح نظام آموزشی جديد تأكيد كرد كه برای سال‌های متمادی، مدح قذافی را در خود جای داده بود.

وی توضيح داد: پيش از اين، يكی از فعاليت‌های مهم معلمان ستودن نظام طاغوت و رهبر آن بود و ما اكنون بايد فعاليت معلمان را به سوی فعاليت‌های آموزشی سوق دهيم. در همين زمينه، نخستين گام از سوی كميته آموزشی ـ كه شورای انتقالی ليبی آن را تشكيل داد ـ پايان دادن به آموزش «كتاب سبز» قذافی بود.

وزير آموزش و پرورش ليبی در پايان گفت مديران اين وزارتخانه درحال بررسی مطالب برای جايگزين كردن آن‌ها با تمامی مواردی هستند كه از كتاب‌های درسی و منابع آموزشی مدارس اين كشور حذف می‌شود.

در این زمینه «سازمان جهانی يونيسف» هم اعلام كرد كه با بازگشت 1.2 ميليون دانش‌آموز به كلاس‌های درس در ليبی، 27 ميليون كتاب جديد چاپ شده است كه 10 ميليون نسخه از آن توسط وزارت آموزش و پروش ليبی در بين مدارس آن كشور توزيع شده است اما وضعيت آموزش در ليبی همچنان با چالش‌هايی چون سرنوشت دانش‌آموزان آواره، كمبود كتاب و ادوات آموزشی همراه است.

گفتنی است سال جديد تحصيلی در ليبی با چند ماه تأخير آغاز می‌شود. پيش از اين قرار بود آغاز فصل بازگشايی مدارس در سپتامبر باشد كه به دليل ادامه يافتن ناآرامی‌های داخلی در ليبی به تعويق افتاد. از اين رو مسوولان آموزشی ليبی مجبورند تا اين سال تحصيلی را فشرده‌تر برگزار كنند اما بر طبق تأكيد آن‌‌ها سال تحصيلی بعدی، طبق جدول زمان‌بندی از سپتامبر 2012 آغاز می‌شود.

اما «كتاب سبز» قذافی كه از منابع درسی دانش‌آموزان ليبی حذف شد، از سه بخش تشكيل می‌شود كه معمر قذافی آن را در موضوع سياست، اقتصاد و زندگی روزانه ملت ليبی نوشته بود. اين كتاب جزو كتاب‌های اجباری در مدارس بود و از جملاتی از اين كتاب برای تزيين ديوار كلاس‌ها و مدارس استفاده می‌شد. البته اكنون با حذف اين كتاب، تمام آن‌ها پاك شده است. دانش‌آموزان ليبی مجبور بودند بخش‌هايی از اين كتاب را حفظ كنند و اين كتاب جزو مواد درسی ثابت در امتحانات پايان سال بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها