شنبه ۷ آبان ۱۳۹۰ - ۱۰:۳۴
پلاك مارگريت دوراس در پاريس رونمايي شد

پلاكي به نام مارگريت دوراس بر ورودي ساختمانی که مارگريت دوراس سال ها در خيابان پنجم سن بنوآي پاريس در آن زندگی کرده بود، با حضور معاون شهردار پاريس رونمایی شد.-

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) به نقل از مجله كتاب فرانسه، رومن لوي، معاونت حمايت از كودكان شهرداري پاريس و مشاور منطقه 6 كلان‌شهر پايتخت فرانسه، از پلاكي به نام مارگريت دوراس که روی ورودي ساختماني كه دوراس از 1942 تا پايان عمر در سال 1996 در آنجا سكونت داشت نصب شده، پرده برداشت.

اين ساختمان در يكي از خيابان‌هاي قديمي پاريس و كنار كافه‌هاي مشهوري چون كافه فلور و دوماگو كه هر سال اهداي دو جايزه برجسته ادبي فرانسوي را به نام خود ميزباني مي‌كنند، قرار گرفته است.

سال 2003 برتران دلانوئه، شهردار پاريس از حزب سوسياليست پس از نصب پلاكي براي گراميداشت ياد كشته‌شدگان فرانسوي و الجزايري 17 اكتبر 1961 در ژنويليه پاريس، نام مارگريت دوراس را بر خياباني در منطقه 13 پاريس نهاد و مجموعه‌اي سمعي و بصري در منطقه 20 پاريس را نيز مارگريت دوراس ناميد.

هفته گذشته نيز گنجينه آثار ماندگار پلئياد نشر ادبي گاليمار مجموعه آثار مارگريت دوراس را در اثري دوجلدي روانه بازار کرد.

مارگريت دوراس نام مستعار مارگريت دوناديو يا «بانوي داستان‌نويسي مدرن» فرانسوي است كه سال 1914 در سايگون در ويتنام جنوبي از پدر و مادري فرانسوي كه براي كار به يكي از مستعمرات فرانسه در آن زمان مهاجرت كرده بودند به دنيا آمد و در 17 سالگي به فرانسه رفت. او در دهه 30 از اعضاي فعال حزب كمونيست فرانسه بود اما بعدها از آن جدا شد. وی در سال 1984 جايزه ادبي گنكور فرانسه را براي رمان «عاشق» دريافت كرد و سال بعد از آن فيلمنامه اثر ماندگار «هيروشيما، عشق من» را براي آلن رنه، كارگردان نامدار فرانسوي نوشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها