دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۱۵:۵۹
كتاب‌هایی كه ركوردها را شكستند

اگر به دنبال شناختن ركوردشكنان هستيد، فقط در يك كتاب با نام «ركوردهاي گينس» مي‌توانيد آن‌ها را پيدا كنيد. اين کتاب مرجع و پرطرفدار، مجموعه‌ای از رکوردهای بین‌المللی را در خود ضبط كرده كه تعدادي از آن‌ها متعلق به كتاب‌هاست.

ايبنا نوجوان: بيش‌ترين، بزرگ‌ترين، كوچك‌ترين و... واژه‌هايي هستند كه در كتاب «ركوردهاي گينس» زياد تكرار مي‌شوند. اين موضوع درباره‌ي  كتاب‌ها هم صدق مي‌كند. به اين چند مورد توجه كنيد:

بيش‌ترين مبلغ جريمه‌ي تأخير در بازگرداندن كتاب
بيش‌ترين مبلغ جريمه‌ي تأخير در تحويل كتاب، مبلغ 14/ 345 دلار (حدود 400 هزار تومان) است كه شامل حال يكي از اعضاي كتاب‌خانه عمومي «كيواني» در ايالت ايلينويز كشور آمريكا شد. ماجراي اين جريمه‌ي سنگين از اين قرار بود كه اميلي، عضو فراموش‌كار اين كتاب‌خانه بعد از 47 سال كتابي را كه به امانت گرفته بود در كتاب‌خانه خانه‌ي مادري‌اش پيدا كرد و آن ‌را به كتاب‌خانه بازگرداند، اما مسؤولان كتاب‌خانه به او گفتند بايد اين جريمه‌ي چند صد دلاري را هم بابت تأخير در بازگرداندن كتاب بپردازد.

قديمي‌ترين كتاب‌فروشي دنيا
كتاب‌فروشي «برتراند» در شهر ليسبون كشور پرتقال، قديمي‌ترين كتاب‌فروشي دنياست كه سال 1732 ميلادي تأسيس شده هنوز هم در حال كار است.

بزرگ‌‌ترين مجموعه‌ي كتاب‌هاي آشپزي دنيا
«بتسي راس مك‌كاي» اهل كشور آمريكا يك مجموعه‌ي 1225 جلدي از كتاب‌هاي آشپزي مختلف دارد. او اين مجموعه را از سال 1966 تا فوريه‌ي 2011 گردآوري كرده است.

بزرگ‌ترين كتاب
نسخه‌اي از كتاب «شازده كوچولو» با اندازه‌هاي 01/2 متر ارتفاع، 08/3 متر عرض در 128 صفحه، بزرگ‌ترين كتابي است كه تا به حال به صورت چاپي، توليد شده است. اين كتاب در سال 2007 در دوسالانه‌ي كتاب ريو دو ژانيروي برزيل به نمايش درآمد.

سريع‌ترين فروش كتاب
آخرين جلد از مجموعه‌ي «هري پاتر» كتابي است كه سريع‌تر از هر كتاب ديگري در جهان به فروش رفت. 3/8 ميليون نسخه از اين كتاب در 24 ساعت نخست، فروخته شد. 

منبع خبر: سايت ركوردهاي گينس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها