مدیر بخش تاریخ دانشنامه تاجیک در نمایشگاه کتاب خبر داد؛

تألیف دانشنامه‌ای برای معرفی جشن‌های کهن ایران در تاجیکستان

دانشمندان تاجیک از کتاب‌های چاپ شده در ایران آگاه هستند. بر اساس آگاهی این کتاب‌های چاپ شده و دیگر دستاوردهای علمی جامعه تاجیکستان توانسته‌ایم دانشنامه‌ای را برای معرفی نوروز، سده و مهرگان و سایر جشن‌های کهن گردآوری کنیم. 
تألیف دانشنامه‌ای برای معرفی جشن‌های کهن ایران در تاجیکستان
سعید جلال حسین‌اف، مدیر بخش تاریخ دانشنامه تاجیک در حاشیه نشست بررسی وضعیت چاپ و نشر کتاب بعد از استقلال تاجیکستان در نمایشگاه کتاب 1402 به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: کتاب‌های منتشر شده در ایران را برای ترویج بیشتر بر اساس آثار تاریخی تاجیکستان با خود می‌بریم و بر اساس آن کتاب‌ها کارهای ماندگاری انجام می‌شود. 

وی افزود: کارهای بسیاری در ایران در زمینه تاریخ، فرهنگ و آداب و رسوم منتشر شده است. یکی از کتاب‌های ماندگار و مشهور «جشن‌های باستانی در ایران»‌ است. تمام دانشمندان تاجیکستان از این کتاب و سایر کتاب‌هایی که در ایران منتشر می‌شوند، خبر دارند و آگاه هستند. از همان کتاب «نوروزنامه خیام» تا سایر کتاب‌ها که در زمینه جشن‌ها و آداب رسوم ایران به چاپ رسیده است، دانشمندان تاجیک از کتاب‌های چاپ شده در ایران آگاه هستند. بر اساس آگاهی این کتاب‌های چاپ شده و دیگر دستاوردهای علمی جامعه تاجیکستان توانسته‌ایم دانشنامه‌ای را برای معرفی نوروز، سده و مهرگان و سایر جشن‌های کهن گردآوری کنیم. 

مدیر بخش تاریخ دانشنامه تاجیک با بیان اینکه در قیاس آثار تولیدی در تاجیکستان به اینجا آمده‌ایم، گفت: در دانشنامه‌ای که نوشته‌ایم دریافتیم که باید از کتاب‌های دانشنامه ایران باخبر باشیم. حتی همان رمان‌هایی که در سال 2021 و 2022 منتشر شده‌اند، بهترین کتاب‌ها برای خواندن هستند. نسل جوان و کودکان بسیاری به نمایشگاه می‌آیند و این کتاب‌ها را خریداری می‌کنند. کتابخوان شدن یک کودک سبب آگاه شدن پدر و مادرش نیز می‌شود. یعنی یک خواننده کوچک یک خانواده را آگاه می‌کند. این نمایشگاه را وسیله‌ اساسی رشد روابط بین تاجیکستان و ایران می‌بینیم.

سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «آینده خواندنی است» ۲۰ تا ۳۰ اردیبهشت‌ماه در مصلای امام خمینی‌(ره) و همزمان به‌صورت مجازی  در ketab.ir در حال برگزاری است.
 
کد مطلب : ۳۳۷۳۳۱
https://www.ibna.ir/vdchxqnxz23nxxd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نمایشگاه کتاب 1402