آیین گشایش نخستین جشنواره ملی شعر نیکوکاری با حضور جمعی از مدیران فرهنگی و شاعران کشور برگزار شد.
گشایش نخستین جشنواره ملی شعر نیکوکاری/ شاعران سفیر نیکوکاری می‌شوند
 به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، این آیین، عصر امروز (دوم بهمن) در آستانه میلاد باسعادت حضرت فاطمه (س) با حضور شخصیت‌های فرهنگی از جمله عباس محمدی، مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری، حجت‌الاسلام والمسلمین علی دیانی، مدیرعامل بنیاد خیریه آلاء و جمعی از چهره‌های ادبی کشورمان همچون ناصر فیض، علی‌محمد مودب، محمدسعید میرزایی، امید مهدی‌نژاد، محمدمهدی سیار، میلاد عرفان‌پور، حسین مودب و فاطمه نانی‌زاد در سالن مهر حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد.

نخستین جشنواره شعر نیکوکاری از سوی بنیاد آلا و با همکاری حوزه هنری انقلاب اسلامی، دانشگاه شهید بهشتی و موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) برگزار می‌شود و تا پایان هفته جاری فراخوان آن منتشر خواهد شد.

بهترین نیکوکاری هدایت انسان‌هاست
در برنامه گشایش این جشنواره، حجت‌الاسلام علی دیانی، مدیرعامل بنیاد خیریه آلا در سخنانی عنوان کرد: ایران، ملت اهل بیت (ع)، است و دارای ظرفیت روحی بالایی برای نیکوکاری و کار خیر است. حضرت علی (ع) برای شاد کردن یک یتیم خود را شبیه بره‌ای می‌کرد و تمام ائمه (ع) نیز نمونه نیکوکاری بودند.

وی با بیان اینکه بهترین نیکوکاری هدایت انسان‌هاست، افزود: مدینه فاضله پیامبر اسلام (ص) شهری است که تمام ساکنان آن نیکوکار هستند.


دیانی تصریح کرد: شاعران از تاثیرگذارترین اقشار جامعه هستند و باید در تحقق شعار هر ایرانی یک نیکوکار پیشتاز باشند.

همچنین، سیدمهدی طباطبایی، عضو هیات علمی دانشگاه شهیدبهشتی در سخنانی، نیکوکاری را از صفات الهی برشمرد که انسان‌‌ها می‌توانند با نزدیک شدن به این صفت، بر صبغه الهی‌ خود بیفزایند.

طباطبایی با بررسی دیدگاه ادبای پیشین درباره این موضوع، بر لزوم توجه به «نیکی‌آموزی» به‌عنوان مقوله‌ای ارزشمند و هم‌سان با نیکوکاری تاکید کرد و گفت: نیکوکاری را می‌توان موضوع پژوهش ادبی قرار داد. بر اساس تعلیمات دینی نیز نیکوکاری صفت خداست که در شعر شاعران نیز جلوه خاص یافته است. خداوند در قرآن رویکرد نیکوکارانه نسبت به بندگان خود دارد و به هر کار خیر ده برابر و به کارهای بد به همان میزان بدی پاسخ می‌دهد.


وی تصریح کرد: احسان و نیکوکاری از عدالت نیز بالاتر است و بیت «تو نیکی می‌کن و در دجله انداز/ که ایزد در بیابانت دهد باز» اشاره دارد که همه ما دجله و بیابانی در زندگی خود داریم.

هدف‌گذاری برای تولید ایده و جریان‌سازی نیکوکاری با ابزار ادبیات
در ادامه، مهدی توسلی، مدیر مرکز فرهنگ نیکوکاری درباره چگونگی شکل‌گیری این جشنواره عنوان کرد: بنیاد خیریه راهبری آلاء یکی از دغدغه‌ها و ماموریت‌های اصلی خود را توسعه نیکوکاری در جامعه می‌داند و از این رو شعار «هر ایرانی، یک نیکوکار» و «نیکوکاری مسوولیت اجتماعی هر ایرانی» را سرلوحه فعالیت‌های فرهنگی خود قرار داده است. حرکت در راستای تحقق این شعار عاملی شد که مرکز فرهنگ نیکوکاری در معاونت خیرماندگارِ بنیاد آلاء شکل بگیرد. ماموریت این مرکز، تولید ایده و محتوای فرهنگی، گفتمان‌سازی، جریان‌سازی و ترویج نیکوکاری است.

 وی افزود: پر واضح است که ترویج نیکوکاری بدون مشارکت جدی نخبگان و خبرگان و چهره‌های تأثیرگذار فرهنگی، هنری و ادبی محقق نخواهد شد، از این رو یکی از اهداف جدی این مرکز، جلب مشارکت همه نخبگان فرهنگی در راستای هدف والای ترویج نیکوکاری و خیرخواهی در جامعه است. مرکز فرهنگ نیکوکاری تلاش می‌کند برای توسعه، ترویج و گفتمان‌سازی نیکوکاری در نقش تسهیل‌گر، مطالبه‌گر، پیشران و همکار، میان نهادهای حاکمیتی، مدنی و خصوصی، شبکه‌سازی کند. امیدواریم با افتتاح اولین جشنواره ملی شعر نیکوکاری، شمعی را روشن کنیم تا با پرتوافشانی هنرمندان و شاعران به عنوان سفیران نیکوکاری، بتوانیم برای جریان‌سازی نیکوکاری در جامعه، نقش موثری ایفا کنیم.


تلاش برای جریان‌سازی ادبیات نیکوکاری
همچنین حجت‌الاسلام محمدمهدی خانمحمدی، دبیر جشنواره ملی شعر نیکوکاری نیز در سخنانی اظهار کرد: تصور عرفی از مفهوم نیکوکاری این است که فردی ثروتمند بخشی از اموال خود را صرف امور خیر می‌کند، در صورتی که ما می‌خواهیم با نشان‌دادن مصادیق مختلف و متنوع نیکوکاری، این مفهوم را به عنوان امری که می‌تواند در هر لحظه زندگی جاری شود، در فرهنگ عمومی ثبت کنیم و بگوییم که هر فرد حتی به اندازه هدیه یک لبخند، می‌تواند نیکوکار باشد. از سوی دیگر بیان کنیم که نیکوکاری از جمله امور انسانی و فرامذهبی است و مختص به عقیده خاص یا جریان خاصی نیست.

 وی افزود: نیکوکاری در سابقه ادبیات این مرز و بوم جایگاه ویژه‌ای داشته و بیشتر در قالب موعظه و پند، در ادبیات تعلیمی قابل ردیابی است؛ اما با روی کارآمدن تعاریف مدرن هنر و شعر، این بخش ادبیات به فراموشی سپرده شده است. این جشنواره در قدم اول می‌خواهد اثبات کند که نیکوکاری نه تنها در ادبیات تعلیمی بلکه در سایر بخش‌ها و حتی در شعر مدرن امروز نیز قابل جریان است و در قدم بعدی نشان دهد که شعر نیکوکاری در کنار شعر عاشقانه، شعر آیینی، شعر دفاع مقدس و... می‌تواند واجد تشخّص باشد و مانند رودی راه خویش را در همه اعصار باز کند.

حجت‌الاسلام خانمحمدی بیان کرد: از اهداف دیگر این جشنواره، نشان‌دادن فرهنگ نیکوکاری در قرآن و سیره اهل بیت(ع) است. از آنجایی که فرهنگ نیکوکاری یک فرهنگ انسانی است دین مبین اسلام نیز بر آن سفارش زیادی کرده است. معتقدیم نشان‌دادن مصادیق نیکوکاری در هنر شعر، آگاهی مردم را به سنت دینی افزایش می‌دهد و از جهت دیگر، مشوقی جدی برای امر نیکوکاری است.

دبیر جشنواره ملی شعر نیکوکاری اضافه کرد: نیکوکاری مصادیق متعددی دارد و جشنواره می‌تواند به موضوعات متنوعی نیز بپردازد، از سوی دیگر اهداف این جشنواره زمانی به صورت کامل محقق می‌شود که در سالیان متمادی بتواند به راه خویش ادامه دهد. به همین دلیل در گامی ابتدایی موضوعات مختلفی را در نظر گرفتیم و از بین آن‌ها چهار موضوع شامل همدلی، همیاری و یاری‌گری، پرداختن به مصادیق نیکوکاری، آسیب‌های اجتماعی و نیکوکاری در سیره اهل‌بیت(ع) انتخاب شدند تا  علاقه‌مندان آثار خود را در قالب شعر کلاسیک، نو، سپید و ترانه به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

نیکی جزیی از مهمترین اصول انسان ایرانی است
علی داوودی، مدیر دفتر شعر حوزه هنری انقلاب اسلامی نیز در این نشست گفت: وقتی صحبت از نیکوکاری و نیکی می‌شود دو مساله مطرح است: اول، تعالیم محوری و کلیدی قوم ایرانی: پندار نیک، گفتار نیک و کردار نیک بوده و نیکی جزیی از مهمترین اصول انسان ایرانی است. ما در گزاره‌های ملی هم توصیه به نیکی داشته‌ایم.

وی افزود: بخش بعدی مربوط به دین اسلام و قرآن است که همواره به نیکی و نیکوکاری تشویق کرده‌اند؛ اما چیزی که امروز می‌خواهیم درباره آن صحبت کنیم این است که از گذشته، شاعران کشورمان به ترویج نیکوکاری اهتمام داشته‌اند. مانند حافظ که می‎گوید: نیکی به جای یاران، فرصت شمار یارا. اینها ترجمه همان صحبت‌هایی است که در فرهنگ ایرانی و دینی می‌بینیم و حتی در شعر نو هم که فکر می‌کنیم مدار دیگری را پیش گرفته، نمونه‌هایی را می‌بینیم که نشأت گرفته از همان دو اصل است مانند آی آدم‌های نیما یوشیج. به فصل خاصی از نیکوکاری می‌خواهم اشاره کنم که به تازگی با آن مواجه بوده‌ایم و آن همین بحث مدافعان سلامت است که عرصه‌های مختلفی از نیکوکاری در آن نمودار است و با شعر می‌توانیم این مجاهدت‌های نیکوکارانه را بازتاب دهیم.


در ادامه، از پوستر نخستین جشنواره ملی شعر نیکوکاری رونمایی شد و جمعی از شاعران کشورمان از جمله ناصر فیض، علی‌محمد مودب، امید مهدی‌نژاد، محمدمهدی سیار، میلاد عرفان‌پور، حسین مؤدب و فاطمه نانی‌زاد به شعرخوانی پرداختند.
کد مطلب : ۳۱۷۵۳۱
https://www.ibna.ir/vdchxqnxz23nzmd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما