کتاب «راز ماندگاری فرهنگ عاشورا» اثر آیت‌الله سیدعباس اسلامی کاشانی به همت مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسید.
کتاب «راز ماندگاری فرهنگ عاشورا» منتشر شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از روابط عمومی مؤسسه بوستان کتاب، کتاب «راز ماندگاری فرهنگ عاشورا» نوشته آیت‌الله سیدعباس اسلامی کاشانی به همت مؤسسه بوستان کتاب در 392 صفحه منتشر شد.

مؤلف و محقق اثر حاضر، با تحلیلی فلسفی، زبانی هموار و مستند به منابع معتبر و شناسایی تمامی ابعاد و امتیازهای زندگی امام حسین(ع)، پرده از راز دیرینه ماندگاری فرهنگ عاشورا بر می‌گیرد و نشان می‌دهد آن هنگام که ستم‌پیشگی، مردم زمان را به ستوه می‌آورد، اویی که با جهاد انفسی و آفاقی خویش برای رضای حق و خدمت به خلق، خویشتن خویش را وقف خدمت به مردمان ستم دیده از جور جائران می‌کند و برای بذل جان خود، هیچ مصلحتی را بالاتر از آن نمی‌بیند، خود، منش و حرکتش را چونان فرهنگی، ماندگار می‌سازد.

کتاب حاضر با هدف معرفی فضیلت‌ها و بیان بلندای وجود امام حسین(ع)، ابعاد شخصیتی آن حضرت(ع) را از منظر حیات عارفانه ایشان بررسی می‌کند. نوشته پیش رو، متضمن مقدمه‌ای است که سیر مباحث همه کتاب‌ها، یکجا در آن تنظیم گردیده و در تدوین آن، از شیوه وابسته مستقل، بیشتر استفاده شده است؛ به همین دلیل کتاب سیر منطقی ویژه‌ای دارد.

این کتاب در سه بخش و هر بخش در چند فصل تنظیم شده است. بخش اول این اثر، با عنوان «فرهنگ عاشورا؛ راز ماندگاری» تألیف گردیده و مشتمل بر سه فصل می‌باشد که پس از بررسی بسترهای واقعه عاشورا، به بررسی اسناد و رویکرد و دلایل علنی‌کردن زیارت عاشورا و ضرورت جامع‌نگری در تحلیل واقعه عاشورا پرداخته شده است. نویسنده در دومین بخش از این اثر، دلایل عینیت حق و فضیلت در عاشورا را بیان می‌کند و در این فصل به مباحثی از جمله پیروزی خون بر شمشیر، ولایت محوری، نقش حضرت زینب(س) در جلوگیری از تحریف عاشورا و تغییر چهره الهی آن، وقایع عصر عاشورا از منظر حضرت زینب(س)، ایراد جامع‌ترین خطبه تاریخ از نظر فصاحت و بلاغت در مجلس یزید، بررسی و مناقشات و اقوال مختلف درباره محل دفن حضرت زینب(س) می‌پردازد.

سومین بخش از این کتاب درباره تعظیم شعائر حسینی می‌باشد که در شش فصل تدوین گردیده است. در اولین فصل از این بخش، به بررسی و تحلیل علمی زیارت از دیدگاه علما و فلاسفه و احادیث پرداخته شده و دلیل جواز بوسیدن عتبه(درگاه)، علت بوسیدن ضریح و نزدیک شدن شیعیان به آن، علت رو به قبر و پشت به قبله کردن در هنگام زیارت معصوم(ع) تبیین شده است.

دومین فصل از بخش آخر کتاب «راز ماندگاری فرهنگ عاشورا» درباره فضایل، آثار و برکات زیارت قبر امام حسین(ع) می‌باشد که در این فصل، فضایل مرقد مطهر و شباهت بین زندگانی امام حسین(ع) و کعبه معظمه مورد بررسی قرار گرفته است.

«راز زیارت کربلا در جامعیت عبادت، بیان اوقات و شیوه‌های زیارت» عنوان فصل سوم این بخش است که در فصل مذکور، به مباحثی از جمله اوقات مخصوص زیارت امام حسین(ع)، عواقب ترک زیارت آن حضرت و شیوه‌های گوناگون زیارت ایشان پرداخته شده است.

چهارمین فصل از بخش مذکور، با عنوان «زیارت امام حسین(ع) از منظر خداوند و ائمه(ع) و فرشتگان» است که پس از بیان ضرورت عزاداری از دیدگاه قرآن کریم، به آثار زیارت پرداخته شده است.

در فصل بعدی، فضایل عزاداری و گریستن و سجده بر تربت در معارف امام حسین(ع) تبیین شده و در آخرین فصل از این اثر، به مباحثی همچون اربعین در معارف امام حسین(ع)، چگونگی تعیین سال اربعین حسینی، درباره خصوصیت عنوان اربعین، سِرِّ خواندن زیارت و مداومت در آن، بررسی کوتاه درباره سند زیارت اربعین و اشاره اجمالی به راویان سند زیارت اربعین پرداخته شده است.
 
کد مطلب : ۳۱۳۴۲۰
https://www.ibna.ir/vdcauenew49n6y1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران