چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۵
شغل نویسندگی باید در جامعه به رسمیت شناخته شود

خراسان رضوی- محمد خسروی‌راد، نویسنده و منتقد ادبی گفت: شغل نویسندگی باید در جامعه به رسمیت شناخته شود، با نویسندگی می‌توان هم زندگی کرد و هم موفق بود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در مشهد، محمد خسروی راد در بیست و یکمین نشست «عصرانه داستان نویسان رضوی» با اشاره به فرهنگ بومی و محلی در داستان گفت: اغلب نویسنده‌های دهه ۵۰ و ۶۰، مشهدی هستند. قبل از مرحوم سعید تشکری آثاری کمی را در مورد ادبیات، فرهنگ، لهجه، آداب و رسوم شهر مشهد می‌خوانیم در این میان برخی به سراغ نگارش تاریخ شفاهی مشهد رفته‌اند. در میان آثار پژوهشی و مقاله، رمان اثرگذاری بالاتری در میان مخاطبان دارد. نگارش آثار داستانی در مورد جغرافیای یک شهر می‌تواند مخاطب عام پیدا کند ولی رمان تاثیرگذاری بسیار بالاتر در روح انسان‌ها دارد. میزان تاثیرگذاری رمان با انواع ادبی دیگر بسیار متفاوت است. متاسفانه در مورد شهر مشهد رمانی نوشته نشده و باید این خلا پر شود. رمان «قصه‌های مجید» معرف جغرافیای فرهنگ شهر اصفهان به مردم است و من در «قصه‌های محمد» نیز سعی دارم فرهنگ شهر مشهد را به مخاطبان معرفی کنم که به آن وابستگی و تعلق خاطر دارم.

وی با اشاره به اینکه «نقل گیتی» اولین رمان او برای مخاطب نوجوان است، اظهار کرد: رمان، بهترین گونه ادبی است و اقشار مختلف جامعه از کودک، نوجوان تا بزرگسال را به خود جذب می‌کند. هر رمان روایتگر بخشی از تجربه زیسته یک فرد است. زبان رمان برای مخاطب نوجوان باید ساده و روان باشد؛ چراکه حوصله مخاطب نوجوان از فرد بزرگسال کمتر است.

نویسنده کتاب «نقل گیتی» افزود: به باور بسیاری از کارشناسان حوزه ادبیات و هنر، ما دچار جوان مرگی در حوزه هنر و داستان شده‌ایم. متوسط سن نویسندگی در ایران بین ۲۷ تا ۳۵ سالگی است؛ اما در آمریکای لاتین می‌بینم نویسنده در سن ۸۰ سالگی هم کتاب می‌نویسد. ما باید با بهره‌گیری از خلاقیت و رعایت توانمندی این سن را بالاتر ببریم.

وی در پاسخ به اینکه آیا هنر نویسندگی اکتسابی است یا باید برای آن تلاش کرد؟ گفت: نویسندگی بخشی برگرفته از توانمندی ذاتی است ولی بخش عمده آن ناشی از کوشش و تلاش است. اگر آثار بزرگی خلق شده، در اثر پشتکارِ پدید آورنده بوده است. چه بسیار نویسندگانی که ظاهراً استعدادی نداشته‌اند اما با پشتکار و آموزش توانسته‌اند خالق آثار خوبی باشند و چه افراد مستعدی که در قدم‌های اول خسته شده و ادامه نداده‌اند.

خسروی‌راد به کسانی که علاقه‌مند به نویسندگی هستند، توصیه کرد: هر کس ذوق نویسندگی داشته باشد می‌تواند بنویسد ولی باید آداب نویسندگی را رعایت کرد. علاقه‌مندان به نویسندگی باید کتاب زیاد بخوانند، زیاد هم بنویسند و نوشتن را عادت روزانه خود قرار دهند.

وی ادامه داد: برخی گمان می‌کنند نویسندگی راحت‌ترین شغل در جهان است در این تفکر وقتی ما از نویسندگی به عنوان مشق نوشتن یاد می‌کنیم، هیچ گاه در این مسیر موفق نمی‌شویم. باید نویسنده شغل نویسندگی را برای خود به رسمیت بشناسد. می‌توان از راه نویسندگی هم زندگی کرد و هم موفق بود. رمان ساحت کوشش نویسنده است.

نویسنده کتاب «روایت دلبری» تصریح کرد: رمان ساحت کوشش نویسنده است و روح دارد. مخاطب حین خواندن رمان علاوه بر لذت بردن به روح خود هم چنگ می‌زند. نوشتن رمان آن هم برای مخاطب نوجوان کار بسیار سختی است باید برای رعایت برخی ملاحظات، سرکشی عنصر خیال را که پرورش داده‌ایم، مهار کنیم.

مدیر تولید انتشارات به‌نشر نیز در این نشست، مهمترین ویژگی جلسات عصرانه داستان نویسان رضوی را برگزاری نشست‌های ادبی با حضور نویسندگان برجسته ادبیات دینی و ملی عنوان کرد و افزود: ما در این نشست‌ها نویسنده‌های نوقلم را تا زمان تولید اولین اثر حمایت و همراهی می‌کنیم. همچنین نشست‌های مختلف نقد و بررسی آثار و رونمایی را برگزار می‌کنیم.

مهدی سیم‌ریز افزود: در فاصله عید قربان تا عید غدیر، مراسم رونمایی از کتاب «عیدگاه» اولین جلد از مجموعه «قصه‌های محمد» به نویسندگی محمد خسروی‌راد در خانه داروغه مشهد برگزار می‌شود.

گفتنی است: نشست «عصرانه داستان نویسان رضوی» به دبیری علیرضا مهرداد نویسنده و منتقد ادبی هر دو هفته یکبار روزهای سه شنبه ساعت ۱۶ در فروشگاه مرکزی کتاب و محصولات فرهنگی به‌نشر واقع در خیابان امام خمینی (ره) روبه‌روی باغ ملی برگزار می‌شود.

برچسب‌ها

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • فاطمه IR ۰۴:۰۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۴
    قصه های مجید معرف فرهنگ و گویش کرمان است و فقط فیلم آن در اصفهان ساخته شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها