پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۱
تخت جمشید یکی از شاهکارها و معجزه‌های تاریخی بشر است/ زیبایی‌شناسی در معماری بارگاه امام رضا(ع)

حکمت‌الله ملاصالحی گفت: یکی از شاهکارها و معجزه‌های تاریخی بشر، تخت جمشید است که زیبایی شناسی و ظرافت در آن دیده می شود. این زیبایی‌شناسی در معماری بارگاه امام رضا (ع) هم دیده می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب (ایبنا)، حکمت‌الله ملاصالحی در آیین بزرگداشت خویش که سه‌شنبه ۴ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳ در سالن فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد، گفت: گفت: هیچوقت در زندگی اینقدر خجالت نکشیده بودم که امروز مهترانی در محفل ما مهترانه درباره این کهتر سخن گفتند و تمام دانش و دانایی خود را به بنده نسبت دادند.

وی افزود: حسی، کششی، کنشی و خیزشی در لایه‌های زیرین هستی که اسمش را هر چه می‌توان گذاشت در هستی هستی ما به سوی دوست‌داشتن و به سوی گرامی داشته شدن هست که هر بار که سر برمی‌کشد و طلوع می‌کند و می‌بارد در روشنگاه آن حس می‌کنیم که راستی زندگی در کف ماست که عزیز بداریم و عزیز داشته شویم. یکی از شاهکارها و معجزه های تاریخی بشر، تخت جمشید است که زیبایی شناسی و ظرافت در آن دیده می شود. این زیبایی شناسی در معماری بارگاه امام رضا (ع) هم دیده می‌شود.

ملاصالحی بیان کرد: شکل متعالی آن در قرآن آمده است. «یحبهم و یحبون»، «اخوانا علی سرورا متقابلین». چهره به چهره روبه‌روی هم نشسته‌اند و همدیگر را به یک اندازه دوست می‌دارند. همیشه این‌گونه نیست، گاهی مهترانی کهتری را عزیز می‌دارند که در آنجا حس شرم وجود دارد. حکمت و فلسفه در پس پشت این حس ما هست. این حس بسیار گسترده در قرآن بیان شده است. تجربه پیامبرانه تجربه خشوع است. البته در کنار این خضوع و خشوع احساس علو هم هست. خود را در حد یک دانشجویی بیش نمی‌دانم و از تک‌تک اساتیدی که در این آئین سخنرانی کردند تشکر می‌کنم.

منوچهر صدوقی سها: ملاصالحی موسس فلسفه باستان‌شناسی است

منوچهر صدوقی سها از فلسفه‌پژوهان، بیان کرد: دانایی ذاتی با کسب و تحصیل کامل تر می شود. روزی که اسم حکمت الله را بر روی استاد گذاشته اند، بدون وجه نبوده است. درست است که رشته تحصیلی او باستان شناسی است اما وی موسس فلسفه باستان شناسی هم هست. او در یونان تحصیل کرده و یونان هم مهد فلسفه است.

وی افزود: بعضی می گویند فلسفه اسلامی همان فلسفه یونانی است که از سمت راست نوشته می شود اما این درست نیست. قبل از ورود فلسفه یونانی به فلسفه اسلامی، فلسفه اسلامی وجود داشته است. امیدوارم حکمت الله ملاصالحی سالیان سال برقرار باشد و نسل جدید را تربیت کنند و نگذارد چراغ اندیشه در این سرزمین کم فروغ شود.

محمدرضا حسینی بهشتی: ملاصالحی فردی خلیق، متواضع و اهل کار است

محمدرضا حسینی بهشتی از اساتید دانشگاه، ابراز داشت: برای من جای خوشبختی است که در این جلسه توفیق حضور دارم. حکمت الله ملاصالحی فردی دارای علم، فضل، خلیق، متواضع و اهل کار است. بحث من در مورد نسبت و جایگاه باستان شناسی با مجموعه فرهنگ از جمله فلسفه است. این نسبت خودش را در نام این رشته هم آشکار می کند.

وی افزود: بین مفهوم علت در فلسفه و علم فرق هست. نورنبرگ می گوید که ما شاید نتوانیم در همه جا علت به معنای واقعی کلمه را پیدا کنیم. همکاری فلسفه و باستان شناسی، افق های جدیدی را می تواند باز کند. برای ملاصالحی آرزوی سلامتی، طول عمر و موفق های پی در پی دارم.

محمداسماعیل اسمعیلی جلودار: کلام ملاصالحی زیبا و سحرانگیز است

محمداسماعیل اسمعیلی جلودار از اساتید دانشگاه، بیان داشت: امروز دور هم جمع شده ایم که آیین نکوداشت اندیشمندی توانا را برگزار کنیم. به عنوان شاگردی کوچک، تجربه زیسته باارزشی را در کنار حکمت الله ملاصالحی داشته ام که بازگو می کنم. نخستین وجه از یک معلم تاثیرگذار، کلام او است. کلام ملاصالحی، زیبا و سحرانگیز است. این کلام خواه در سخنرانی و خواه در جلسات دوستانه، تاثیرگذار و نافض است.

وی افزود: تسلط ملاصالحی بر منابع زمان خود، ستودنی است. او فلسفه باستان شناسی را پایه گذاری کرد. بعد از بازگشت به ایران، وارد گروه باستان شناسی دانشگاه تهران شد. انس او با دین و کلام الهی باور کردنی نبود، وی درس باستان شناسی قرآن را به ما آموزش می داد. او از نظر اخلاقی، بی نظیر و بزرگ منش است. جامعه نیاز دارد که از سرداران فرهنگی خود تجلیل کند و از طرف انجمن علمی باستان شناسی، از برگزار کنندگان این مراسم به ویژه خانه اندیشمندان علوم انسانی تشکر می کنم.

آتوسا مومنی: ملاصالحی، یگانه باستان‌شناس فیلسوف کشور است

آتوسا مومنی از مدیران میراث فرهنگی، ابراز داشت: امروز دور هم جمع شده ایم که مراسم نکوداشت اندیشمندی سرآمد در قامت یگانه باستان شناس فیلسوف کشورمان را برگزار کنیم. مفتخرم که نام بلند استاد پر آوازه ام در این برهه از زمان برگزیده شده است. در این محفل چون شاگردی کم بضاعت بر آنم نقطه ای از بحر علم و شهد شیرین کلام حکمت الله ملاصالحی را بگویم.

وی افزود: بیش از دو دهه است که در محضر استاد تلمذ کرده ام و کرامت علمی و شور و اشتیاق او را در تعلیم و تربیت دریافته ام. او را نه تنها معلمی ریزبین و تیزبین، بلکه اندکی سخت گیر هم می شناسیم. با او شرح عاشقی می سراییم و با دغدغه مندی اش در ارتباط با پاسداشت میراث ملموس و ناملموس این کشور هم صدا می شویم. ما همواره در سایه مرکب قلم او، در پلکان ترقی درخشیده ایم. او همواره سپر بلای ما بوده است.

انشاءالله رحمتی: محققان در دنیای ما کیمیا هستند

انشاءالله رحمتی از اساتید دانشگاه، ابراز داشت: من توفیق نداشتم که شاگرد سر کلاس حکمت الله ملاصالحی باشم. در اصطلاح سهروردی، علم از نوع متحقق شدن است. محققان در دنیای ما کیمیا هستند و به راحتی دیده نمی شوند. ملاصالحی در باستان شناسی بیشتر از متخصص بودن، محقق است. او وقتی درباره داده های باستان شناسی صحبت می کند، گویی دارد آنها را تعبیر می کند. در دنیای الان میان علم و عمل جدایی افتاد و ما فقط متخصص تربیت کردیم و کمتر محقق تربیت کردیم.

مهرداد ملک‌زاده: بسیار از شیوه اندیشه حکمت‌الله صالحی آموخته‌ام

مهرداد ملک زاده از باستان شناسان، ابراز داشت: گرچه در سفر بودم اما به خاطر این نکوداشت سفرم را کوتاه کردم. حدود ده سال پیش جایزه ای را خدمت حکمت الله ملاصالحی تقدیم کردیم و آنجا به او فیلسوف باستان شناس گفتم. فلسفه بحث الفاظ است. این تعریف با حکمت ملاصالحی ارتباط برقرار می کند. من به صورت رسمی شاگرد استاد نبوده ام اما طی ۲۰ سال گذشته که با او همکاری داشته ام، بسیار از شیوه اندیشه او آموخته‌ام. او زبان بسیار شیوایی دارد. من همیشه از کارهای او لذت برده ام.

حمیدرضا ولی‌پور: ملاصالحی شخصیت علمی چند وجهی دارد

حمیدرضا ولی پور از باستان شناسان، اظهار داشت: حکمت الله ملاصالحی شخصیت علمی چند وجهی دارد و می توان از وجوه مختلف درباره او صحبت کرد. او پیوندی بین فلسفه و باستان شناسی ایجاد کرده است. در دهه ۶۰ شاگرد استاد شدم. آن موقع با استادی مواجه شدیم که در کلاس بیانی دارد و مطالبی را مطرح می کند که از جنس دیگری است و شما را به اندیشیدن و فکر کردن وادار می کند. او به بنیان ها و اساس ها در کلاس درس می پرداخت و برای ما توضیح می داد که دانش باستان شناسی خواستگاه ها و ریشه هایی دارد و بدون درک ریشه ها نمی توان با این رشته ارتباط برقرار کرد.

وی افزود: قبلاً در مقاله ای درباره ملاصالحی نوشته ام حکیم باستان شناسی و یا باستان شناس حکیم. او در باستان شناسی ایران جریان ساز است. وی مرجعیت علمی دارد. او تلاش وافری دارد نسبتی بین انسان ایرانی و باستان شناسی ایجاد کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط