چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۷
اعضای کارگروه همایش ملی و بین المللی «حکیم طوس» منصوب شدند

طی احکامی جداگانه از سوی محمود شالویی مشاور وزیر فرهنگ و رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، جمعی از استادان و مدیران ارشد فرهنگی و هنری استان خراسان رضوی به عنوان اعضای کارگروه همایش ملی و بین المللی «حکیم طوس» منصوب شدند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، محمد حسین‌زاده؛ مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سید جواد موسوی؛ مدیر کل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان خراسان رضوی، جاوید کیانی؛ معاون فرهنگی شهرداری مشهد، مجید عسگری؛ رئیس حوزه هنری استان خراسان رضوی و فرزاد قائمی؛ عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد اعضای این کارگروه را تشکیل می دهند.

در متن این احکام آمده است:

«احتراماً؛ با عنایت به نقش و جایگاه شاعر شیعی حماسه سرای ایران، ابوالقاسم فردوسی در تاریخ فرهنگ ایران اسلامی و در راستای پاسداشت مقام شامخ این فرهنگبان فرزانه، جنابعالی به عنوان عضو کارگروه «حکیم طوس» منصوب می‌شوید.

امید است با استعانت از خداوند متعال؛ با همراهی و همکاری دیگر اعضای کار گروه و در نظر داشت اهداف ذیل جهت انجام وظایف محوله موفق و مؤید باشید.

محمود شالویی؛ رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی»

بر اساس این گزارش، اهداف اصلی این کار گروه ملی عبارتند از:

۱- برنامه‌ریزی سالانه با هدف معرفی حکیم طوس به مخاطبان مختلف به‌ویژه جوانان و نوجوانان کشور

۲- برگزاری همایش‌های علمی با محوریت اندیشه‌ی فردوسی، شاهنامه و ادبیات حماسی با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد

۳- تشکیل ستاد بزرگداشت حکیم فردوسی در استان خراسان رضوی جهت هماهنگی و هم‌افزایی به منظور استفاده از ظرفیت اجرائی دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف

۴- اهتمام در برگزاری مراسم بزرگداشت سالانه در محل آرامگاه فردوسی و دهه حماسه انقلاب اسلامی از ۲۵ اردیبهشت ماه تا ۳ خرداد ماه

۵- ایجاد بستر مناسب به منظور فعالیت دستگاه‌ها و سازمان‌های استانی و ملی جهت معرفی هر چه بهتر حکیم طوس در سطح ملی و بین‌المللی

۶- حمایت از تولیدات فرهنگی هنری پیرامون شاهنامه و ادبیات حماسی و نظارت بر طرح‌های پیش رو در استان خراسان رضوی

۷- حمایت از نشر کتب و پژوهش‌های با موضوع فردوسی و ادبیات حماسی؛ خاصه آثاری که در طول تاریخ به تبعیت از شاهنامه سروده شده‌اند.

۸- تلاش در زمینه تدوین آیین‌نامه داخلی کارگروه و اساسنامه تشکیل بنیاد حکیم طوس برای ایجاد زیرساخت‌های مناسب به منظور تجمیع و تثبیت فعالیت‌های شاهنامه‌پژوهی و شناخت شخصیت فردوسی با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی و انجمن آثار و مفاخر فرهنگی.

گفتنی است در دور جدید مدیریت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی از سال ۱۴۰۱ تاکنون، آیین های گرامیداشت و پاسداشت مفاخر فرهنگی، ادبی و حکمی ایران و جهان پارسی از یک روز به یک هفته گسترش پیدا کرده است و در سال ۱۴۰۳ نیز با برگزاری هفته بزرگداشت سعدی شیرازی؛ هفته بزرگداشت حکیم فردوسی، حافظ شیرازی و… نیز در دستور کار انجمن قرار خواهد داشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها